Latvijas brūnās govis pārvēršas par Eiropas sarkanajām govīm. VIDEO
Slavenās Latvijas brūnās šķirnes govis izmirst! 90 gadus pēc šīs šķirnes oficiālas reģistrēšanas Latvijā ir palikušas tikai 123 govis, kurām pasē ierakstīts – tīršķirnes Latvijas brūnā.
Iespējams, pavisam drīz tradicionālās Latvijas brūnaļas varēsim skatīt tikai pastkartītēs vai atsevišķās saimniecībās, kas iesaistījušās ģenētiskās daudzveidības saglabāšanas programmā. Šobrīd Latvijā ir vairs tikai 123 govis, kurām pasē ierakstīts – tīršķirnes Latvijas brūnā, raksta „Latvijas Avīze”.
Latvijas brūno govju šķirne ir pārmaiņu procesā, lai kāpinātu izslaukumus un uzlabotu eksterjeru, tā tiek aktīvi krustota ar citām saderīgām šķirnēm. Jaunā tipa Latvijas brūno, tāpat kā Lietuvas un Igaunijas nacionālās govju šķirnes, iecerēts turpmāk dēvēt vienā vārdā – Eiropas sarkanā. Latvija ir gatava pārveidot šķirnes nosaukumu, jo tas visprecīzāk atbilst selekcijas principiem Eiropā, taču pagaidām katra valsts grib paturēt savu nacionālo nosaukumu, kam ir ļoti liela emocionāla nozīme.
Latvijas brūnā kā vietējā govju šķirne apstiprināta tieši pirms deviņdesmit gadiem – 1922. gadā. Veicot Latvijas brūnās ģenētisko analīzi, zinātnieki secinājuši, ka tā ir samērā tuva radiniece Latvijas zilajai govij, bet vistuvākā radniecība tai ir ar Lietuvas sarkano govi.
„Īstā Latvijas brūnā tomēr aizies vēsturē, tur laikam nav variantu. Govs kā tāda ir ļoti simpātiska, mierīga, bet ražība ir pārāk zema,” „Latvijas Avīzei” sacīja Saldus novada Nīgrandes pagasta saimniecības „Griezes Lejnieki” saimniece Vilma Briede. Viņa savu ganāmpulku, kura pamatā savulaik bija tieši Latvijas brūnās šķirnes govis, uzlabo ar Holšteinas sarkanraibo šķirni.
Tomēr vietējo mājdzīvnieku šķirnes ir nacionālā bagātība, par kuras saglabāšanu un tālāku pilnveidošanu atbildību uzņēmusies valsts. Latvijas Šķirnes dzīvnieku audzētāju savienības ciltsdarba speciāliste Māra Baranovska Latvijas brūno govju turētājus dēvē par patriotiem, jo šīs šķirnes govis ganāmpulkā nav piena ražošanai un Eiropas Savienības atbalsta maksājums tikai daļēji kompensē izdevumus par to uzturēšanu.
„Šādas govju šķirnes kā Latvijas brūnā pasaulē citur nav. Tā ir unikāla,” uzsver ciltsdarba eksperts Māris Līdaks. Tādēļ labākie Latvijas brūnās šķirnes dzīvnieki tiek saglabāti kā gēnu rezerve. Latvijas brūno govju īpašnieki saņem atbalsta maksājumu no Eiropas lauksaimniecības dzīvnieku ģenētisko resursu saglabāšanas programmas, kuras mērķis ir saglabāt, aizsargāt un pavairot vietējās izcelsmes šķirņu dzīvniekus, kas nacionāli un starptautiski atzīti par apdraudētām populācijām.