Sabiedrība

No novembra elektroenerģiju par regulētu tarifu varēs pirkt tikai mājsaimniecības

Jauns.lv

Lai veicinātu konkurenci elektroenerģijas tirgū un konkurētspējīgāku piedāvājumu patērētājiem, no šā gada 1.novembra plānots noteikt, ka iepirkt elektroenerģiju par regulētu tarifu var tikai tie lietotāji, kas elektroenerģiju patērē mājsaimniecības vajadzībām, informēja Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve Elita Rubesa-Voravko.

No novembra elektroenerģiju par regulētu tarifu va...

EM sagatavojusi nepieciešamos grozījumus elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos un  ceturtdien iesniedza noteikumu projektu starpinstitūciju saskaņošanai.

Sagatavotais noteikumu projekts paredz saglabāt tiesības pirkt elektroenerģiju par regulētu tarifu mājsaimniecībām un elektroenerģijas lietotājiem, kuru pieslēguma spriegums nepārsniedz 400 voltu, ievadaizsardzības aparāta nominālā strāva nepārsniedz 100 ampēru un kuri tālāk piegādā elektroenerģiju apakšlietotājiem, kas ir mājsaimniecības lietotāji. Savukārt pārējiem lietotājiem elektroenerģija būs jāpērk, izvēloties kādu no elektroenerģijas tirgotājiem par vienošanās cenu. Tirgus dalībniekiem ir iespēja izvēlēties tirgotāju pēc tā piedāvājuma, kā arī mainīt tirgotāju. Latvijā pašlaik ir reģistrēti 43 elektroenerģijas tirgotāji, bet aktīvi ir pieci, piebilda Rubesa-Voravko.

Paredzēts, ka līdz ar jauno regulējumu, kas vēl vairāk atvērs elektroenerģijas tirgu konkurenci, brīvajam elektroenerģijas tirgum pievienosies vēl aptuveni 20 000 lietotāju, kas ir 2,3% no lietotājiem un patērē aptuveni 9,5% elektroenerģijas.

Elektroenerģijas tirgū pašlaik ir 5900 elektroenerģijas lietotāju, kas ir 0,7% no visiem lietotājiem, un patērē aptuveni 66% elektroenerģijas.

EM uzskata, ka elektroenerģijas tirgus paplašināšana pozitīvi ietekmēs Latvijas elektroenerģijas tirgus tālāku attīstību, piesaistot vairāk elektroenerģijas tirgotāju, tādejādi veicinot konkurenci starp tirgotājiem un nodrošinot elektroenerģijas pircējiem lielāku izvēles iespēju.

Noteikumu projekts paredz arī procedūru, kā saistītais lietotājs, kurš zaudē tiesības saņemt universālo pakalpojumu (elektroenerģiju par regulētu cenu), tiek brīdināts par šādu apstākļu maiņu un par pienākumu noslēgt attiecīgu tirdzniecības līgumu par elektroenerģijas piegādi.

Pakāpeniski samazinot saistīto elektroenerģijas lietotāju loku Latvijā, kopš 2012. gada 1.aprīļa tirgū tika iesaistīti lietotāji, kuru pieslēguma spriegums pārsniedz 400 voltu un ievadaizsardzības aparāta nominālā strāva pārsniedz 100 ampēru. Paralēli tika ieviesta pēdējā garantētā piegāde tirgus lietotāju aizsardzībai. Sadales sistēmas operators un tirgotāji veiksmīgi pielāgoja gan savas uzskaites, gan norēķinu sistēmas liela skaita lietotāju vienlaicīgai statusa maiņai, tādējādi gan sistēmas operators, gan tirgotāji ir gatavi tirgus tālākai liberalizācijai, informēja Rubesa-Voravko.

Viņa atzīmē, ka nozīmīgs faktors tirgus veiksmīgai saistīto lietotāju skaita samazināšanai bija arī stabilās elektroenerģijas biržas cenas. Cena, par kādu tirgus dalībnieki varēja pirkt elektroenerģiju, kopumā ir bijusi līdzīga vai zemāka par regulētajos tarifos iekļauto elektroenerģijas cenu un pēdējās garantētās piegādes cenu. Prognozējams, ka nākamā perioda biržas cenas gada izteiksmē varētu saglabāties līdzīgas, tādēļ kļūšana par tirgus dalībniekiem neradīs papildu finansiālo slogu lietotājiem.

Savukārt Igaunijas energoapgādes uzņēmuma "Eesti Energia" meitaskompānijas Latvijā "Enefit" valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers aģentūrai BNS norādīja, ka šāds lēmums vērtējams divējādi. "Tas nenoliedzami ir ļoti nozīmīgs un pozitīvs signāls, taču noteiktais termiņš – šā gada 1.novembris –ir pārlieku sasteigts un vismaz īstermiņā konkurenci tomēr neveicinās. Ņemot vērā, ka vēl nav pat pieņemti atbilstošie Ministru kabineta noteikumi, sagatavošanās laiks būs pārāk īss gan elektroenerģijas tirgotājiem, gan pircējiem," viņš teica.

Tāpat Bethers norādīja, ka "Enefit" ir pilnībā gatavs apkalpot jaunos klientus un startēt ar konkurētspējīgu piedāvājumu, kaut gan ir skaidrs, ka jauni elektroenerģijas pārdevēji nespēs tik operatīvi ienākt tirgū un piedāvāt pakalpojumus, tāpēc vismaz sākotnēji izdevīgākajās pozīcijas būs Latvijas energokompānija "Latvenergo".

Bethers atzina, ka divējādi šāds solis vērtējams arī no Latvijas uzņēmēju perspektīvas, kam šā lēmuma dēļ vajadzēs izvēlēties savu elektroenerģijas tirgotāju. "Daudzi Latvijas uzņēmumi būs ieguvēji, jo šāds lēmums liks tiem apzināt atvērtā tirgus priekšrocības. Piemēram, patlaban elektroenerģijas cena atvērtajā tirgū ir zemāka, nekā saistītajiem lietotājiem gala tarifā noteiktā elektroenerģijas cena. Taču mūsu pieredze rāda – lai arī uzņēmumi Latvijā ir visai aktīvi, izvēloties elektroenerģijas tirgotāju, uzņēmumu pārstāvjiem, lai izprastu atvērtā elektroenerģijas tirgus darbības principus un pieņemtu izsvērtu lēmumu, nepieciešams līdz pat diviem mēnešiem ilgs laiks," paskaidroja "Enefit" valdes priekšsēdētājs. Viņš arī norādīja, ka uzņēmumi, kas nebūs izvēlējušies elektroenerģijas tirgotāju līdz noteiktajam termiņam, to iegādāsies atbilstoši pēdējā garantētā piegādātāja cenai, kuru vienpusēji noteiks "Latvenergo", kas ilgtermiņā ir augstāka, nekā viņu līdz šim maksātā cena.

Igaunijā 2013.gada 1.janvārī elektroenerģijas tirgus tiks atvērts pilnībā un arī visas Igaunijas mājsaimniecības turpmāk pirks elektroenerģiju par mēneša vidējo "NordPool Spot" biržas cenu. Savukārt Lietuvā 2013.gada 1.janvārī visi lietotāji, kas ir juridiskas personas, kļūs par tirgus dalībniekiem, bet mājsaimniecību cenu regulācija tiks saglabāta līdz 2015.gada 1.janvārim.

BNS