Daugavpils latvieši valdībai pieprasa atdot Vienības namu. FOTO
Arī latvieši, tāpat kā ebreju organizācijas, Latvijas valdībai pieprasa atdot tās īpašumā pirms 2. pasaules kara latviešu kopienai piederējušos īpašumus. Latvieši Daugavpilī vēlas atgūt Vienības namu.
Daugavpils Latviešu biedrība ir pieteikusi savas tiesības uz Daugavpils Vienības namu, kuru 1937./38. gadā uzcēla biedrības vajadzībām, bet 1940. gadā padomju vara to nacionalizēja.
Daugavpils portālam d-fakti.lv Daugavpils Latviešu biedrības vadītājs Jānis Bružiks pastāstīja, ka tagad, kad valstī ir aktualizējies jautājums par nacionālo īpašumu atdošanu citu tautu biedrībām, arī Daugavpils Latviešu biedrība uzskata par pienākumu iestāties par savu īpašumu atgūšanu. Pie kam, tā jau ir otrā reize, kad biedrība ar šādu lūgumu vēršas Saeimā. Pirmo reizi tika saņemta atbilde, ka nams atrodas pašvaldības īpašumā, tāpēc Saeima nav tiesīga lemt jautājumu par īpašumu atgūšanu. Biedrība ar tādu pašu lūgumu vismaz astoņas reizes mutiski un rakstiski ir vērsusies arī Daugavpils pilsētas domē, bet bez rezultātiem. Kaut gan Latviešu biedrība ir vienīgā nacionāla biedrība Daugavpilī, kuras īpašumu, bez biedrības piekrišanas, ir piesavinājusi pašvaldība, ar patapinājuma līgumu vien atvēlot biedrības vajadzībām telpu 44 kvadrātmetru platībā.
Līdz 1940. gadam Daugavpils Latviešu biedrībai piederēja 10 800 kvadrātmetru lielas platības Vienības namā ar 172 telpām un tām piesaistīto zemi. Bija arī 35 521 lata liels uzkrājums skaidrā naudā, nemaz nerunājot par gleznām, mūzikas instrumentiem, grāmatām, traukiem, mēbelēm un citām lietām. Vienības nams tika celts par valsts, saziedotajiem un kredītā ņemtajiem līdzekļiem, un kredīts pilnībā tika izmaksāts 1940. gada martā, raksta d-fakti.lv.
Bružika kungs piebilda, ka biedrība neplāno Vienības namā izvietoto kultūras un citu iestāžu izlikšanu no telpām, bet gan tikai savu likumīgo īpašuma tiesību atgūšanu uz Vienības nama trešo daļu, kā tas ir bijis līdz 1940. gadam. Šobrīd Vienības namā atrodas Daugavpils teātris, Latviešu kultūras centrs, tūrisma informācijas centrs, Latgales Centrālā bibliotēka, ASV informācijas centrs, banka, grāmatnīca, kafejnīca, fitnesa klubs un citas iestādes.
Jautājums par kādreizējo nekustamo īpašumu atdošanu nacionālajām kopienām aktualizējās pēc tam, kad ebreju kopiena atkal Latvijas valdībai pieprasīja atdot pēc 2. pasaules kara ebreju organizācijām atsavinātos īpašumus. Tagad par šādu prasību domā arī krievu kopiena, bet nu arī parādījusies pirmā „latviešu bezdelīga”.
Daugavpils Vienības nams pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu beigās
Kasjauns.lv/Foto: Evija Trifanova/LETA, Latvijas Nacionālā bibliotēka/www.zudusilatvija.lv