Pēc lopu kaušanas gaļas kombinātā Cēsīs tek asins upe. VIDEO
Jau 12 gadus cēsniekiem jāsadzīvo ar asins upīti, kas no vietējā gaļas kombināta kautuves taisnā ceļā plūst uz Gauju.
112

Pēc lopu kaušanas gaļas kombinātā Cēsīs tek asins upe. VIDEO

Jauns.lv

Pēc lopu kaušanas Cēsu gaļas kombinātā vietējās upītes ūdens iekrāsojas sarkanā krāsā – pa to plūst gan dzīvnieku asinis, gan nokauto liellopu un cūku atliekas. Vietējie jau 12 gadus nesekmīgi cīnās ar upītes piesārņotājiem.

Pēc lopu kaušanas gaļas kombinātā Cēsīs tek asins ...

Cēsu gaļas kombināta „Cēsu miesnieks”, agrāk uzņēmuma „Ruks”, ražotāji regulāri veic vides piesārņošanu, vēsta TV3 raidījums „Bez Tabu”. Vietējie iedzīvotāji teic, ka asinis un nokauto dzīvnieku atliekas upītē parādās uzreiz pēc tam, kad gaļas kombinātā notikusi dzīvnieku kaušana. Visas šīs kautuves atliekas pa tiešo ieplūst Gaujā.

Cēsu gaļas kombināta īpašnieki gadu laikā ir mainījušies viens pēc otra un viņi nav spējuši novērst piesārņojumu. Pašreizējie „Cēsu miesnieka” īpašnieki, kuri uzņēmumā saimnieko tikai četrus mēnešus, sakās, ka par problēmu nekā nav zinājuši un solās atrast un novērst bojājumu notekūdeņu sistēmā.

Valmieras reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas vadītāja Līga Zvirbule „Bez Tabu” gan teica, ka ar Cēsu gaļas kombināta vadības pašreizējo attieksmi tūlītēju risinājumu samilzušajai problēmai ir grūti panākt.

Te gan jāpiebilst, ka problēmas aizsākums meklējams 1997. gadā, kad tika pabeigta Cēsu pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtu celtniecību un tā ar lielu pompu tika atklāta, kā tolaik modernākā sistēma. Diemžēl attīrīšanas sistēmas pasūtītāji un būvētāji nebija ņēmuši vērā to, ka pilsētā strauji attīstīties rūpniecības uzņēmumi, kā, piemēram, „Cēsu alus” un gaļas kombināts. Attīrīšanas sistēmas vienkārši nespēja apkalpot pieaugošo netīro ūdens daudzumu, jau 2006. gadā rakstīja žurnāls „Vides Vēstis”.

„Gaļas pārstrādes uzņēmumu „Ruks” pēc nesen uzceltās kautuves darba uzsākšanas burtiski pārpludinājis pilsētas notekūdeņu tīklu ar koši sarkanām asinīm. Šādu lielu uzņēmumu parādīšanos 1997.gadā neviens ne plānoja, ne cerēja. Un tagad jākož pirkstos, jo principā padarīt šiem jau neko tā lāgā nevar,” pirms vairāk nekā sešiem gadiem rakstīja „Vides Vēstis”.