Pašvaldību uzņēmumi novados piedalās pirts pakalpojumu sniegšanā, aptieku un tūrisma biznesos
Pašvaldību dibinātās kapitālsabiedrības nodarbojas ne tikai ar tādu pakalpojumu sniegšanu, kas ikdienā ir nepieciešami to iedzīvotājiem, bet iesaistījušās arī citu nozaru biznesā, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas apkopotā informācija.
Lai gan visvairāk pašvaldību kapitālsabiedrības ir iesaistījušās komunālo pakalpojumu sniegšanas, nekustamā īpašuma apsaimniekošanas un pārvaldīšanas vai veselības aizsardzības biznesā, vairākas ir tādas, kuras iesaistījušās visai interesantā un ne mazāk peļņu nesošā biznesā.
Piemēram, četras kapitālsabiedrības darbojas tūrisma un viesnīcu pakalpojumu biznesā, trīs peļņu gūst no aptieku pakalpojumiem un operācijām ar nekustamo īpašumu, tikpat daudz kapitālsabiedrību iesaistījušās informācijas tehnoloģiju pakalpojumu nozarē un tirdzniecībā.
Divas pašvaldību kapitālsabiedrības sniedz ēdināšanas pakalpojumus, divas arī iesaistījušās apbedīšanas pakalpojumu sniegšanā. Viens pašvaldības uzņēmums ražo medicīnas iekārtas, kāds cits sniedz apsardzes pakalpojumus, bet vēl kāda kapitālsabiedrība sniedz pirts pakalpojumus.
Jau ziņots, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā ir izveidota darba grupa, kas izvērtē pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldību un izstrādās priekšlikumus to darbības uzlabošanai.
Kā atzina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP), viņaprāt, pašvaldībām ir pārāk daudz kapitālsabiedrību. "Es esmu pārliecināts, ka pašvaldību kapitālsabiedrībās, ne visās, bet daudzās, valda haoss. Pašvaldības caur savām kapitālsabiedrībām īsteno lietas, kas nav iedzīvotāju, bet gan šauru grupu, uzņēmēju interesēs," teica ministrs.
Viņš arī skaidro, ka pašreizējā likumdošana, kas regulē kapitālsabiedrības, nav pietiekama un dod pārāk daudz vietas interpretācijām. Turklāt pašvaldībām nav nekāda pamata iesaistīties uzņēmējdarbībā, izņemot, ja tas tiek darīts iedzīvotāju interesēs. "Ja tiešām ir tās funkcijas, ko vajag iedzīvotājiem nodrošināt, jādibina iestādes un aģentūras. Bet tās nav kapitālsabiedrības, kas nodarbojas ar peļņu un spēlē biznesā," noteica Sprūdžs.
Ministrs informēja, ka patlaban vēl ministrijas darba grupa konkrētus priekšlikumus nav izstrādājusi, bet ir apkopota informācija par visu pašvaldību kapitālsabiedrībām.
Jau ziņots, ka plašu rezonansi sabiedrībā ir izsaucis Rīgas pašvaldības uzņēmuma "Rīgas ūdens" lēmums dibināt meitasuzņēmumu "Riga aqua", kas nodarbosies ar dzeramā ūdens ražošanu un fasēšanu. Par šo lēmumu negatīvi ir izteicies gan Sprūdžs, gan arī ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, gan arī vairāki ekonomikas nozares eksperti.
LETA, Foto: Edijs Pālens/LETA