"Labsirdīgie onkas" bērniem pērk alkoholu
90% bērnu atzīst, ka viņiem ir viegli pieejams alkohols. Viņiem pat nav jāpiepūlas, lai to dabūtu, saka Apinis.
Sabiedrība

"Labsirdīgie onkas" bērniem pērk alkoholu

Jauns.lv

Tajā, ka bērni un jaunieši pirms pilngadības sasniegšanas var iegādāties alkoholu, ir vainojami pieaugušie, tāpēc jāpanāk, lai viņi vairs nebūtu ieinteresēti to darīt, sacīja Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis.

"Labsirdīgie onkas" bērniem pērk alkoholu...

Pēc viņa teiktā, vairāk nekā 90% bērnu atzīst, ka viņiem ir viegli pieejams alkohols. Viņiem pat nav jāpiepūlas, lai to dabūtu.

"Pie tā ir vainojami pieaugušie, jo ir kāds draņķis pieaugušais, kas viņiem palīdz. Šis draņķis pieaugušais ir jāsoda ar visa likuma bardzību, un ir jārada tādi apstākļi, kas viņā radītu nevēlēšanos to darīt. Vienalga, vai tā ir labsirdīgā pārdevēja, vai labsirdīgais onka, kas stāv pie tā saucamās kafejnīcas un šo alkoholu bērniem palīdz iegādāties par divām cigaretēm," situāciju iezīmēja Apinis.

Runājot par lielajiem likuma grozījumiem, kas paredz ierobežot alkohola lietošanu pusaudžu vidū, kurus Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija sāks skatīt otrdien, pēc LĀB prezidenta uzskata, grozījumi ir solis ceļā uz to.

Apinis gan atzina, ka tuvākajā laikā gaidāmas karstas diskusijas par plānotajām likuma izmaiņām, lai ierobežotu alkohola lietošanu jauniešu vidū. Asākā vārdu apmaiņa gaidāma starp alkohola ražotājiem un ārstu biedrību.

"Jādara viss maksimālais, lai bērni un jaunieši alkoholu lietotu pēc iespējas mazāk. Jebkurā gadījumā būs priekšlikumi no abām pusēm, vēlāk redzēsim, kuriem vairāk argumentu, lielāka demagoģija un vairāk varas," piebilda Apinis.

Jau vēstīts, ka likuma grozījumi paredz atbildību pusaudžiem par alkohola iegādāšanos vai pilngadīgas personas kā starpnieka iesaistīšanu alkohola iegādē. Par šādiem pārkāpumiem pusaudzim varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz divdesmit pieciem latiem.

Ja tas būs izdarīts atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, nepilngadīgajam draudēs naudas sods no 25 līdz 50 latiem.

Grozījumi arī paredz administratīvo atbildību par alkoholisko dzērienu pārdošanu personai vecumā no 18 līdz 25 gadiem, ja pircējs neuzrāda personu apliecinošu dokumentu. Par to varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu līdz 25 latiem.

Šāda atbildība nepieciešama, lai nebūtu tādu gadījumu, ka pārdevējs, spriežot pēc pircēja ārējā izskata, pārdod alkoholu pusaudzim, kurš izskatās pēc pieaugušā.

Likumprojekts arī paredz pastiprināt sankciju par atkārtotu nepilngadīgā iesaistīšanu alkohola lietošanā un novešanu līdz dzēruma stāvoklim.

Grozījumi arī paredz no 16 līdz 18 gadiem paaugstināt bērna vecumu, kad vecākiem jāuzņemas atbildība par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu, tostarp par bērna alkohola lietošanu.

Šos grozījumus vasarā izstrādāja Saeimā izveidotā darba grupa bērnu un jauniešu aizsardzībai no alkoholisko dzērienu kaitīgās ietekmes. Likumprojektu iesnieguši deputāti Arvils Ašeradens ("Vienotība"), Inita Bišofa (Reformu partija), Andris Buiķis ("Vienotība"), Ivans Klementjevs ("Saskaņas centrs") un Aleksejs Loskutovs ("Vienotība").

BNS, Foto: Ieva Čīka/LETA