Atliek mērķdotāciju piešķiršanu sociālo darbinieku algu palielināšanai
Ar 2013.gada 1.janvāri bija plānots atsākt 2009.gadā apturēto mērķdotāciju piešķiršanu pašvaldībām sociālo darbinieku algu palielināšanai, tomēr, neskatoties uz Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) iebildumiem, valdība šodien atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) ieceri šo termiņu atlikt vēl uz gadu - līdz 2014.gada 1.janvārim.
Līdzšinējie noteikumi nosaka, ka valsts piešķir mērķdotācijas pašvaldībām, lai tās līdzekļus novirzītu algas paaugstināšanai un darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām tiem sociālajiem darbiniekiem, kas sniedz pakalpojumus ģimenēm ar bērniem.
Programma tika iesaldēta, sākot ar 2009.gada jūliju, lai ekonomiskās krīzes apstākļos ekonomētu valsts budžeta līdzekļus.
LPS nepiekrīt LM argumentiem programmas atlikšanai vēl uz gadu un norāda, ka Latvijā nepieciešami vēl motivētāki sociālie darbinieki, kuri strādā ar ģimenēm un bērniem, nekā līdz šim, savukārt atalgojuma apmērs ir viens no svarīgākajiem motivācijas elementiem.
Tikmēr LM uzstāj, ka, līdz nav pilnībā izvērtētas problēmas sociālā darba jomā un iezīmēti galvenie attīstības virzieni, nav racionāli un lietderīgi atsākt mērķdotāciju piešķiršanu pašvaldībām.
LM uzsver, ka līdz šī gada beigām plānots pabeigt politikas plānošanas dokumentu "Pamatnostādnes profesionālā sociālā darba attīstībai 2013.-2017.gadam", kurā minētie atbalsta mehānismi, iespējams, varētu tikt mainīti.
Tāpat noslēguma stadijā ir Eiropas struktūrfondu (ESF) pētījums sociālā darba politikas jomā, kura rezultātā tiks iezīmētas problēmas un šķēršļi profesionāla sociālā darba sistēmā Latvijā. Arī šī pētījuma rezultātus ministrija vēlas ņemt vērā.
LM rīcībā iepriekš nonākusi arī informācija, ka līdz ar mērķdotācijas ieviešanu atsevišķas pašvaldības sociālajiem darbiniekiem samazinājušas samaksu par darbu, ko finansē no pašvaldības budžeta.
Mērķdotācijas apjoms par vienu darbinieku 2008.gadā un 2009.gadā bija 124 lati mēnesī, tajā skaitā 24 lati valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. 2008.gadā šādi daļējs atalgojums tika nodrošināts 196 darbiniekiem, bet 2009.gadā - 210 darbiniekiem. Pēc LM datiem, pašvaldību sociālajos dienestos 2010.gadā kopā bija 249 šādi sociālie darbinieki, bet 2011.gadā - 273.
LETA