Rinkēvičs: kuriozi gadījumi, kad cilvēki ĀM lūdz finansiālu palīdzību dzīvei Īrijā
Ārlietu ministrija (ĀM) pieredzējusi dažus kuriozus gadījumus, kad cilvēki zvana uz vēstniecību un prasa aizdevumu, lai iekārtotos uz dzīvi, piemēram, Īrijā, intervijā aģentūrai BNS pastāstīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.
"Mums ir programma, kur mēs aizdodam naudu, lai cilvēki varētu atgriezties, ja ir pazaudējuši biļetes un naudu. Savukārt citi iedomājas, ka tā ir nauda, ko viņš varēs aizņemties, lai varētu iekārtoties darbā. Mums ir jākliedē arī tādi mīti," minēja ārlietu ministrs.
Runājot par šā gada jūnijā atklāto ĀM Materiālās palīdzības fondu, caur kuru bezizejā nokļuvuši tautieši ārzemēs var aizņemties naudu atpakaļceļam uz Latviju, Rinkēvičs norādīja, ka ĀM sākotnēji bija rēķinājusies ar daudz lielāku aktivitāti, tomēr tā pakāpeniski palielinās.
Līdz šim vairāk kā 30 nelaimē nokļuvušiem cilvēkiem aizdoti kopumā apmēram 3300 latu, liecina ĀM apkopotā informācija.
"Aktivitāte pieaug, jo par šo programmu uzzina arvien vairāk cilvēku. Rezultāts ir tāds, ka ir diezgan daudz cilvēku, kas trīs mēnešu laikā šo aizdevumu apzinīgi atdod, bet ir arī diezgan daudz lietu, kas ir nodotas tiesu izpildītājiem. Te man ir jāsaka, ka tie cilvēki, kas domā, ka viņiem nauda nav jāatdod, šādā veidā nogriež iespējas kādam citam, jo mēs no atgūtās naudas atkal kādam palīdzam," norādīja Rinkēvičs.
Jau vēstīts, ka no 1.jūnija ārzemēs nelaimē nonākušie tautieši var lūgt valsts atbalstu, lai varētu atgriezties mājās. Viens cilvēks var saņemt līdz diviem tūkstošiem latu lielu atbalstu.
Materiālās palīdzības piešķiršanas kārtība paredz, ka aizdotā nauda tiek atmaksāta. ĀM uzsver, ka katrs konkrētais palīdzības lūgums tiek rūpīgi izvērtēts - vai persona tiešām ir ārkārtas situācijā, vai nav pieejamas citas palīdzības saņemšanas iespējas, varbūt ir radinieki, draugi vai institūcijas, kuras būtas gatavas sniegt finansiālu palīdzību. Tikai tad, ja nav pieejamas citas iespējas saņemt finansiālo palīdzību, tiek lemts par finanšu līdzekļu piešķiršanu, galvenokārt, iegādājoties biļetes atpakaļceļam uz Latviju.
Līdzīgi materiālās palīdzības fondi darbojas arī daudzās citās Eiropas valstīs.
BNS, Foto: Ieva Čīka/LETA