112

Latgalē neapkurinātā mājā, iespējams, nosalis vīrietis

Jauns.lv

Latgales pusē kādā neapkurinātā mājā atrasts miris 50 gadus vecs vīrietis, kurš, iespējams, gājis bojā nosalstot. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Inga Vītola aģentūrai BNS pastāstīja, ka mediķi vīrieti atraduši mājā bez logu stikliem, tādēļ kā viens no iespējamajiem nāves iemesliem tiek pieļauta nosalšana. Tomēr nāves cēloni precīzi varēs noteikt tikai ekspertīzē.

Latgalē neapkurinātā mājā, iespējams, nosalis vīri...

Ar ķermeņa atdzišanu slimnīcā pirmdien nogādāta 88 gadus veca sieviete, kura bija uzturējusies nekurinātā mājā.

Diennakts laikā ātrās palīdzības mediķi slimnīcā nogādājuši pavisam 16 sala upurus vecumā no 29 līdz 88 gadiem, kuriem bija iestājusies hipotermija vai gūti apsaldējumi. Lielākā daļa cietušo bijuši alkohola reibumā un aizmiguši sniega kupenās. Tikmēr daži atzinuši, ka uzturējušies ārā nepiemērotos apavos un nav pievērsuši uzmanību salstošajām kājām, kā rezultātā nopietni apsaldējuši pirkstus.

Uz slidenajām ielām traumas guvušas divas sievietes - Vidzemē 74 gadus veca kundze nokrītot salauzusi roku, bet Latgalē 67 gadus veca sieviete guvusi galvas traumu.

Savukārt, slēpojot uz kalna Kurzemes pusē, rokas traumu guvusi 18 gadus veca jauniete.

Vītola uzsvēra – ja uz ielas tiek pamanīts guļam kāds cilvēks, noteikti ir jāiet viņam klāt un jānoskaidro, kas noticis.

"Ja redzam ielas malā, kupenā, guļam kādu cilvēku, viņam noteikti ir jāiet klāt. Ja viņš pats nav spējīgs piecelties, ir jāizsauc palīdzība," norādīja NMPD pārstāve.

Mediķi atgādina, ka aukstā laikā jāparūpējas pašiem par sevi, bērniem un vientuļiem cilvēkiem, kā arī aicina nepalikt vienaldzīgiem, ja redz uz ielas vai sniega kupenās guļam cilvēkus.

Ķermeņa atdzišana var iestāties, ja būtiski pazeminās ķermeņa temperatūra, ilgstoši atrodoties aukstumā. To veicina nepiemērots apģērbs, ilgstošs nekustīgums ārā aukstajā laikā, tāpat dažādas saslimšanas – cukura diabēts, centrālās nervu sistēmas bojājumi, traumas. Visjutīgākie pret siltuma zudumu ir bērni un vecāka gadagājuma cilvēki.

Nosalšanas risku būtiski palielina alkohola lietošana. Alkohola ietekmē paplašinās ādas asinsvadi, samazinās drebuļu aizsargmehānisms un cilvēks nespēj adekvāti uztvert apkārtni un notiekošo un nereti iemieg uz soliņiem, ielas vai sniega kupenās.

Mediķi atgādina – lai iestātos ķermeņa atdzišana, pietiek ar 15 līdz 20 minūtēm. Iedzīvotāji arī tiek aicināti parūpēties par vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuri dzīvo vieni, jo apsaldējumus var gūt arī, ilgstoši uzturoties telpās, kas ir nepietiekami siltas.

Tāpat, iestājoties atkusnim, cilvēkiem jābūt īpaši uzmanīgiem uz ielas, jo ietves var būt ļoti slidenas. Tāpat jāuzmanās no netīrītiem jumtiem, no kā var krist slapjais sniegs un ledus gabali.

BNS