Saeimas deputātiem grib palielināt algas līdz 1500 latiem mēnesī
Palielinoties vidējai darba samaksai valstī un beidzoties Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā noteiktajam pārejas periodam, 2013.gadā mainās Saeimas deputātu atalgojuma apmērs, kas deputātu algu palielina par 100 latiem, informē Saeimas Preses dienestā.
Deputātu mēnešalga 2013.gadā tiks aprēķināta, par pamatu ņemot valstī strādājošo mēneša vidējo darba samaksu 2012.gada pirmajā pusgadā, kas bija 474 lati, un piemērojot tam koeficientu 3,2. Tādējādi deputāta mēnešalga šogad būs 1517 latu pirms nodokļu samaksas. Deputāti palielināto algu saņemtu jau par janvāri.
2012.gadā deputātu alga bija 1417 latu pirms nodokļu nomaksas. Saskaņā ar likuma pārejas noteikumiem to aprēķināja, piemērojot samazinošu koeficientu 0,94, lai taupības budžeta apstākļos nepaaugstinātu Saeimas deputātu atalgojuma fondu un iesaldētu to 2010. un 2011.gada līmenī. 2013.gadā likuma norma par samazinošā koeficienta piemērošanu vairs nav spēka.
Šogad līdz ar Saeimas deputātu atalgojumu mainās amatalgas apmērs arī Ministru prezidentam, ministriem, parlamentārajiem sekretāriem un vairākām Saeimas ievēlētām, apstiprinātām un ieceltām amatpersonām. Šo amatpersonu algām samazinošais koeficients iepriekšējos gados netika piemērots.
Līdz ar valstī strādājošo vidējās darba samaksas izmaiņām mainās arī piemaksas Saeimas amatpersonām, kā arī par dažiem latiem pieaug maksimālais kompensāciju apmērs, uz ko deputāti var pretendēt, lai segtu attaisnotas telpu īres un transporta izmaksas.
NA vērsusies pie koalīcijas partneriem – partijas "Vienotība" un RP – ar aicinājumu atbalstīt tādus grozījumus likumā, kas nepieļautu deputāta atalgojuma palielināšanu šā sasaukuma laikā, aģentūrai BNS pavēstīja NA preses sekretāre.
Nacionālā apvienība uzskata, ka pieļaut deputātu atalgojuma faktisku palielināšanos būtu pretrunā ar sociālās nevienlīdzības samazināšanas un novēršanas mērķi, jo Saeimas deputāti nepieder pie sabiedrības mazāk nodrošinātās daļas un caurmērā valstī atalgojums tik strauji nepieaug.
Partijas "Vienotība" Saeimas frakcija par šo aicinājumu lems frakcijas sapulcē trešdien, aģentūru BNS informēja frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis. Līdz tam frakcijas rīcību viņš komentēt nevarēja.
RP pārstāve Daiga Holma aģentūrai BNS pavēstīja, ka partija par šo jautājumu nolēmusi runāt frakcijas sēdē trešdien, jo iespējas ātrāk tikties frakcijai nav bijis.
Savukārt neatkarīgo deputātu grupas pārstāve Elīna Siliņa gan pauda, ka būtu nepieciešama plašāka diskusija par to, vai deputātu algām vispār būtu jāmainās viena sasaukuma laikā. Viņa tāpat pauda izbrīnu, kur bija NA brīdī, kad Saeimā tika plaši diskutēts par 2013.gada budžetu, un deputātu algas piesaiste ir bijusi zināma jau sen. Siliņa uzskata, ka pašlaik "vilciens jau ir aizgājis".
Jau vēstīts, ka 2010.gada nogalē Saeimas deputātu atalgojuma sistēma tika reformēta, iekļaujot deputātus vienotajā atalgojuma sistēmā, mainot līdzšinējos atalgojuma noteikšanas principus un atsakoties no kompensācijām un piemaksām.
Deputātiem vairs netiek piemaksāts par komisiju un apakškomisiju sēžu apmeklēšanu, un viņi nesaņem reprezentācijas naudu, sakaru izdevumu kompensāciju. Vienīgā kompensācija ir apvienotā kompensācija par transporta izdevumiem un telpu īri. Tās maksimālais apmērs atkarīgs no deputāta dzīvesvietas. Lai to saņemtu, deputātiem jāuzrāda attaisnojoši dokumenti.
BNS, Fotokolāža: Kasjauns.lv , (Evija Trifanova/LETA, Lita Krone/LETA)