Viņķele: neveicot sociālās iemaksas, atstāsim pensionārus bez pensijām
Veicot sociālās iemaksas, strādājošie rūpējas par savu labklājību maternitātes gadījumos, zaudējot darbu vai darba spējas, kā arī, ievērojot solidaritātes principu, uztur šodienas pensionārus, atsaucoties uz investīciju baņķiera Ģirta Rungaiņa izteikumiem par sociālā nodokļa bezjēdzību, atgādina labklājības ministre Ilze Viņķele.
Kā ziņots, vakar Rungainis aģentūras LETA, "SEB bankas" un Labklājības ministrijas rīkotajā diskusijā pauda viedokli, ka "pašreizējā situācijā maksāt sociālo nodokli nozīmē izķēzīt naudu - ir iracionāli maksāt sociālo nodokli, zinot, ka pensiju nebūs". Viņa ieskatā, pašlaik ir racionāli nemaksāt sociālo nodokli, zinot, ka bezatbildīgi politikāņi pieņems populistiskus politiskus lēmumus un šī nauda tiks iztērēta šodienas vajadzībām, nevis tiks nākotnes pensionāriem.
Savukārt labklājības ministre atgādina, ka valstī ir 480 000 pensionāru, kam ik mēnesi jāsaņem pensijas. "Tā ir vienīgā šodienas vajadzība, kurai politiķi, kā izteicies Rungainis, it kā bezatbildīgi tērējot iedzīvotāju sociālas iemaksas," saka ministre.
Tāpat viņa aicina neaizmirst, ka iedzīvotāji no sava nomaksātā sociālā nodokļa saņem maternitātes, slimības, invaliditātes un bezdarbnieku pabalstus, ko paši izmanto jau šodien.
Savukārt runājot par nākotnes pensijām, ministre uzsver, ka lielu lomu spēlē valsts demogrāfijas politika, ekonomikas attīstība un to cilvēku atgriešanās, kas peļņā devušies ārpus Latvijas. "Visi nosauktie faktori ir mainīgi un ietekmējami," saka Viņķele.
Ministre ir pārliecināta, ka, atgūstoties un attīstoties Latvijas ekonomikai, uzlabosies arī demogrāfiskā situācija. "Nav iespējams, ka Eiropas valstī pie Baltijas jūras, kurā ir spējīgi cilvēki, pēc 30 gadiem dzīvos tikai pensionāri," izsakās Viņķele.
Viņasprāt, labs piemērs minēto mērķu sasniegšanai ir 1998.gada ekonomiskā krīze Krievijā, kas smagi skāra arī Latviju un sociālajā budžetā izveidojās kopējais deficīts. Toreiz, attīstoties valsts ekonomikai, palielinoties darba vietu un strādājošo skaitam, situācija uzlabojās.
LETA/ Foto: Edijs Pālens/ LETA