Kuldīgas muzejā nonācis 100 000. priekšmets - dzīvnieka kauls. VIDEO
Kuldīgas novada muzejs savā 77. pastāvēšanas gadā ticis pie sava 100 000. priekšmeta. Ar apaļo skaitli muzeja krājuma reģistra grāmatās ierakstīts dzīvnieka kaula fragments, kas 2011. gada oktobrī tika iegūts Veckuldīgas priekšpils arheoloģiskās izpētes laikā.
Šim dzīvnieka kaula fragmentam varētu būt nozīmīga vēsturiska vērtība. Izpētot to tuvāk, varētu noskaidrot kādu pārtiku senāk lietoja Kuldīgas iedzīvotāji un kādi dzīvnieki dzīvoja apkārtnē.
Kauls iegūts arheoloģiskās izpētes laikā Veckuldīgas priekšpils teritorijā 2011. gada 20. - 21. oktobrī. Pavisam pilskalnā un priekšpilī atrastas 66 osteoloģiskā materiāla vienības (kauli). Arheoloģisko izpēti veica un senlietas muzejam nodeva Uldis Kalējs, „SIA Ārcheo” arheologs. Šie bija plašākie arheoloģiskie pētījumi Veckuldīgas pilskalnā kopš 1950. gada., rakstīts Kuldīgas novada pašvaldības portālā kuldiga.lv.
Veckuldīgas pilskalns atrodas 3,5 kilometrus uz ziemeļiem no Kuldīgas centra, Ventas kreisajā krastā. Pilskalns ierīkots 15 - 20 metrus augstā zemes ragā, kurš veidojies Krāčupītei ietekot Ventā.
Arheologs secina, ka pilskalns un priekšpils apdzīvota vēlā dzelzs laikmeta otrajā pusē (aptuveni no 600. līdz 1200. gadam) un, domājams, arī 13. gadsimta sākumā. No arheoloģiskajos izrakumos atrastajiem kauliem ir iespējams secināt virkni svarīgu faktu, tomēr, arheologs atzīst, ka Latvijā šobrīd diemžēl nav zinātnieku, kuri ir specializējušies osteoloģiskā materiāla izpētē.
Kuldīgas muzeja arheoloģijas kolekcija sastāv, galvenokārt, no priekšmetiem, kas savulaik atradās Kuldīgas pilsētas ģimnāzijas muzejā, un savrupatradumiem. Pēdējo desmit gadu laikā daudzi priekšmeti papildinājuši kolekciju pēc arheoloģiskās uzraudzības darbu veikšanas Kuldīgas vecpilsētā, stāsta muzeja galvenā krājuma glabātāja Daina Antoniška. Jāteic, ka pašlaik muzeja kolekciju visvairāk papildina tieši arheoloģiskie materiāli, jo vērienīgo Kuldīgas ielu remontu laikā vienlaicīgi tiek veikta arī arheoloģiskā izpēte.
Kuldīgas muzeja krājums sāka veidoties 1936. gadā un tā pirmajā inventarizācijas grāmatā kā pirmais krājuma priekšmets ir reģistrēta Feridriga Špēra eļļas glezna „Skats uz Ventas rumbu pie Kuldīgas ” (1851. gads), kuru muzejs savulaik par 25 latiem iegādājies no kāda Kleista kunga.
Pēc muzeja rekonstrukcijas pabeigšanas, 2014. gada sākumā, gan 1., gan 100 000. priekšmets būs apskatāms jaunajā Kuldīgas vēsturei veltītajā ekspozīcijā.