Rīgas Zooloģiskajā dārzā trīs gadu laikā Zoodārza krokodilēni kļuvuši 35 reizes smagāki
Pirms nedaudz vairāk kā trīs gadiem no Pilzenes zoodārza atvestie 5 Rietumāfrikas jeb Ogoves pundurkrokodilu mazuļi brīvi ietilpa kopēja plaukstā, Kasjauns.lv informēja Zooloģiskā dārza informācijas dienestā.
Pēc gada vēl varēja pasmaidīt par nepilnu kilogramu smago rāpulēnu centieniem aizsargājoties iekampt miera traucētāja rokā. Nu, gatavojoties tik nepieciešamajai dzīvnieku svara kontroles procedūrai, tika meklēti visbiezākie cimdi un uzticamākie palīgi, jo šo rāpuļu augšanas tempi ir patiesi apbrīnojami.
Kāpēc gan jāsver krokodili?
Svara kontrole palīdz sekot līdzi dzīvnieku veselības stāvoklim un attīstībai. Dzīvnieka svars ir gan nozīmīgs veselības rādītājs, gan palīgs nepieciešamo piedevu vai medikamentu aprēķinos. Svēršanas rezultāti bija iepriecinoši – iecienītā barība - dzīvas zivtiņas un attīrītas garneles, krokodilēniem vareni gājusi labumā un 3 gadu laikā tie pieņēmušies svarā aptuveni trīsdesmit piecas reizes un prāvākie krokodilu puiši sver jau ap 10 kilogramiem: Repto sver 10680 grami, Ivans Bargais – 9630 g, Rondo – 9050 g. Savukārt dāmas ir drusku slaidākas: Sirsniņa sver 7990 grami, bet Kleo – 7470 g. (krokodilu augšanas dinamiku skatīt klāt pievienotajā attēlā)
Pēc nepatīkamiem starpgadījumiem ar slaveno, Pierīgas grāvī noķerto Nīlas krokodilu Kroksi, kura bija ļoti agresīva un tika nosūtīta uz Helsinku tropikāriju Somijā, Rīgas zoodārzs mērķtiecīgi meklēja krokodilus, kuri visu garo mūžu ērti justos nelielajā Tropu mājas baseinā un būtu savaldāmi arī 30 gadu vecumā...
Osteolaemus tetraspis ir viena no augumā mazākajām krokodilu sugām (izaug līdz 1,5 metriem) un mīt Rietumāfrikā, Ogoves upes baseinā. Suga iekļauta Pasaules Sarkanās grāmatas saudzējama sugu (Vulnerable) un Vašingtonas konvencijas I pielikuma sarakstos. Pundurkrokodilu galvenie draudi savvaļā ir to pārmērīga izmedīšana un purvāju nosusināšana.
Ogoves pundurkrokodilu aizsardzībai ir izveidota Eiropas ciltsgrāmatas programma, kurā kopš 2009. gada piedalās arī Rīgas Zooloģiskais dārzs.
Rīgas zoodārza Tropu mājā dzīvo arī trīs 13 gadus veci gaviālkrokodili, kurus gan neviens vairs svērt negrasās, jo lielākais no tiem garumā jau pārsniedz 4 metrus.