Vēl var pagūt. Baltijas jūra atkāpusies arī pie Majoriem, taču šodien jau "nāks" atpakaļ. FOTO
Jau šodienas beigās austrumu puses vējus, kas arī sekmēja ūdens "mukšanu" no Baltijas jūras, nomainīs ziemeļu vējš, savukārt jau nedēļas vidū vējš iegriezīsies no rietumiem, tāpēc ūdens sāks nākt atpakaļ. Kamēr nogalē skrien apskatīt interesanto parādību uz salīdzinoši tālo Kolku, izrādās, arī tuvāk galvaspilsētai ir ko redzēt.
Vēl pirmdienas dienā jūra bija krietni atkāpusies arī Jūrmalā pie Majoriem, tātad vēl līdz šim vakaram tuvāk Rīgai dzīvojošie var pagūt uzmest aci tam, par ko nedēļas nogalē runāja vai visa Latvija.
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra darbinieki, izskaidrojot ūdens aizplūšanas iemeslus, saka: "Viens no galvenajiem faktoriem, kas Baltijas jūrā un arī Rīgas līcī ietekmē ūdens līmeni, ir vējš. Pūšot rietumu puses vējiem, ūdens līmenis galvenokārt paaugstinās, bet austrumu puses vēji izraisa ūdens līmeņa pazemināšanos, caur Irbes šaurumu ūdeni no līča dzenot atklātā jūrā un caur šaurumiem starp Dāniju un Skandināvijas pussalu arī Ziemeļjūrā."
Izrādās, ka kopš oktobra stabilās un maz mainīgās sinoptiskās situācijas dēļ Latvijā valdošie bija tieši austrumu puses vēji.
Atkāpusies Baltijas jūra pie Majoriem
Šonedēļ gan situācija mainīsies - ūdens masu izpūšana no Rīgas līča caur Irbes šaurumu šonedēļ mitēsies un gaidāma pakāpeniska ūdens atgriešanās.
Priecājamies mēs, priecājas arī jūra
Savukārt zviedru zinātnieki jau norādījuši, ka zems ūdens līmenis ir viens no priekšnosacījumiem, lai uzlabotos ekoloģiskā situācija Baltijas jūrā.
Ja ienākošā ūdens daudzums būti pietiekami liels un tas būtu pietiekami sāļš, līdz ar to blīvs un smags, svaigais ūdens varētu atdzīvināt Baltijas jūras mirušās zonas – plašus reģionus, kur jūras gultnē trūkst skābekļa un izzudusi dzīvība. Pēdējais nozīmīgais svaiga ūdens ieplūdums Baltijas jūrā bija 2014.-2015.gada ziemā. Kopš tā laika skābekļa daudzums atkal ir samazinājies.