„Liepājas metalurga” ķīla ir bezvērtīga. Valsts var neatgūt uzņēmumam garantēto kredītu
„Liepājas metalurgs” bankrota gadījumā, iespējams, nevienam nebūs vajadzīgs, un tas tiks atstāts lēnai sagrūšanai. Savukārt valsts, samaksājot desmitiem miljonu latu par uzņēmuma ņemto kredītu, paliks ar garu degunu. 2009. gadā valstij nodotā „Liepājas metalurga” ķīla – uzņēmuma mantas un īpašuma kopums 109 miljonu latu vērtībā – var izrādīties plika graša vērts.
Latvijas valstij šomēnes Itālijas bankai „UniCredit S.p.A” būs jāsedz garantētais kārtējais „Liepājas metalurga” kredītmaksājums – 5,45 miljoni latu. Kad 2009. gada nogalē Latvijas valsts „Liepājas metalurgam” garantēja kredītu, visiem tika klāstīts, ka tas nekādas lielas problēmas nesagādās – uzņēmums strādās ar peļņu, bet ļaunākajā gadījumā kredītu garantē ķīla, gandrīz 109 miljoni: 26,7 miljoni latu par „Liepājas metalurga” nekustamajiem īpašumiem, 28,2 miljoni – par kustamo mantu, bet 53,9 miljonus vērtas ir par kredītu jauniegādātās ražošanas iekārtas, tostarp modernās metālkausēšanas krāsnis. Tā kā kredīta summa bija 60 miljoni, bet ķīla tika novērtēta par 109 miljoniem, tad it kā nekam nebūtu jāliecina, ka Valsts kasei radīsies milzīgas problēmas. Tomēr viss izrādās gluži citādāk.
„Liepājas metalurga” ķīla – nenosakāma specifiska vērtība
Ķīlas vērtība tika noteikta laikā, kad pasauli vēl nebija skārusi ekonomiskā krīze un metalurģiskā rūpniecība nepiedzīvoja tādu bezcerību, kāda tā ir pašlaik. Līdz ar to tagad tās vērtība varētu būt būtiski samazinājusies. Kaut arī konkrēti „Liepājas metalurga” kustamās un nekustamās mantas vērtību noteikt nevar, jo tas ir ļoti specifisks īpašums, kas nemaz tik daudziem nav vajadzīgs.
Iespējams, ka valstij, mēģinot pārdot „Liepājas metalurga” ķīlu, neizdosies atrast pircēju, un valsts paliks pie sasistas siles – Itālijas bankai būs samaksāti desmitiem miljonu latu, bet pretī iegūti vienīgi nekam nevajadzīgi, bankrotējuša metalurģijas uzņēmuma tukšie cehi.
Ekonomiste Raita Karnīte: “Ķīlai nav nekādas vērtības!”
Ekonomiste, bijusī Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūta direktore Raita Karnīte „Kas Jauns Avīzei” pamato, ka „Liepājas metalurga” valstij garantētajai ķīlai praktiski nav nekādas vērtības, ja ļaunākajā gadījumā metalurģijas uzņēmums bankrotēs un valstij ķīla būs jāpārdod, lai atgūtu Itālijas bankai samaksātos miljonus. Šo ķīlu praktiski nebūs iespējams pārdot, jo „Liepājas metalurgs”, izņemot Latviju, nevienam citam nav vajadzīgs, uzsver ekonomiste.
“”Liepājas metalurgs” ir Latvijas nacionālā vērtība, kas ir vajadzīga mums un nevienam citam! Ja „Liepājas metalurgs” bankrotēs, tad sociālās sekas būs ļoti smagas.
Pasaules mērogā tas ir ļoti, ļoti mazs metalurģijas uzņēmums, un nevienam citam tas nav vajadzīgs. Ne Brisele, ne Eiropas Savienība to neuzskata par atbalstāmu uzņēmumu, pēc viņu ieskatiem, tas ir neefektīvs uzņēmums. Ko darīt ar šo ķīlu, ir jāizšķiras valstij. Šajā gadījumā nedarbojas tirgus likumi. Ja uzņēmuma vadītājs nav blēdis, tad valsts ar to var sastrādāties, kaut arī Eiropas Savienība neatļauj palīdzēt šādiem metalurģijas uzņēmumiem. Tomēr, redzot to muļļāšanos un skandālus, kas notiek ap „Liepājas metalurgu”, liekas, ka tas nevienam nav vajadzīgs.
Domāju, ka pircējs „Liepājas metalurgam” neatradīsies. Varbūt vienīgi krievi, to es nesaku, kādu baidot. Krievi, iespējams, vēlēsies nostiprināties Liepājā, kas ir ostas pilsēta Eiropas Savienības teritorijā. Citus pircējus es neredzu. Un, protams, ka šādā gadījumā nenotiks kaulēšanas par „Liepājas metalurga” cenu, kā tas varbūt ir ienācis prātā vienam otram Latvijā.”