Kultūra

Rundāles pils muzejā atklāj hercoga otro darba kabinetu

Jauns.lv

24.maijā, Rundāles pils 277.dzimšanas dienā, atklāts pilnībā restaurētais hercoga otrais darba kabinets. Darba kabineta restaurācija notikusi Borisa un Ināras Teterevu fonda "Rundāles pils restaurācijas pabeigšana 2010 - 2014" programmas ietvaros.

Rundāles pils muzejā atklāj hercoga otro darba kab...

Rundāles pils muzeja pārstāve Ruta Biļeviča informēja, ka kabineta atklāšanas svinīgās uzrunas teica mecenāts Teterevs un Rundāles pils direktors Imants Lancmanis.

Hercoga otrais darba kabinets Rundāles pils interjeru vidū ieņem īpašu vietu, jo tā ir vienīgā apartamentu telpa, kuras sienas ir apgleznotas. Tas nav raksturīgi 18.gadsimta dzīvojamām telpām, kas parasti ieguva sienu apvilkumu ar auduma tapetēm, skaidroja Biļeviča.

"Hercoga kabineta restaurācija bija ilgstoša un sarežģīta, jo kopš 1864.gada tās sienas pakāpeniski bija pārklājušas četras eļļas krāsas kārtas. Piecu gadu laikā strādājām pie sienas attīrīšanas no pārkrāsojumu kārtām, konservācijas un zudušo vietu retušas," skaidroja darbu veicējs, restaurācijas uzņēmuma "Rokajs" vadītājs Gunārs Grīnfelds.

Pateicoties Teterevu fonda programmai "Rundāles pils restaurācijas pabeigšana 2010-2014", ir izdevies panākt jaunas telpas atvēršanu apmeklētājiem.

Hercoga kabineta kamīns tapis pils celtniecības pirmajā periodā 18.gadsimta 30.gados, jau 19.gadsimtā tas ticis nomainīts pret krāsni. Kamīnu atjaunoja pēc nosegplāksnes kontūras, kas iezīmējās uz to ietverošā gleznojuma, kā arī pēc analoģiskiem tā laika kamīniem Eiropā.

Kabinetā saglabājusies sākotnējā dēļu grīda, telpas stūrī aiz stiklotām durvīm redzama vēsturiskā trīs blakustelpu kurināšanas sistēma.

"Kabinetu izdevies iekārtot ar augstvērtīgiem mākslas priekšmetiem, kuru vidū izceļas Parīzes meistara Antuāna Matjē Kriāra 18.gadsimta vidū darināts rakstāmgalds, uz kā redzams ap 1775.gadu izgatavots Romas juveliera Antonio Fornari sudraba rakstāmlietu komplekts un franču rokoko zeltītas bronzas svečturi. Savukārt masīvie, zeltītie itāļu vēlīnā baroka krēsli un monumentālais kamīna spogulis sasaucas ar mākslinieku Frančesko Martini un Karlo Cuki sienas gleznojuma dinamiskajiem ornamenta motīviem, piešķirot telpai greznību un svinīgumu," informēja Lancmanis.

1736.gada 24.maijā tika ielikts pils pamatakmens, un šis svinīgais brīdis tiek uzskatīts par Rundāles pils dzimšanas dienu, kas tiek atzīmēta katru gadu 24.maijā.

Rundāles pils 277.dzimšanas dienas pasākumā apskatei tiks atvērtas divas jaunas telpas dekoratīvās mākslas ekspozīcijā "No gotikas līdz jūgendstilam". Tajās būs apskatāmas muzeja krāšņu un sakrālās mākslas kolekcijas.

Apmeklētāju apskatei restaurētais Hercoga otrais darba kabinets būs pieejams no 25.maija.

Pils restaurācijas pabeigšanai, pateicoties Teterevu fondam, ir izstrādāta "Rundāles pils restaurācijas pabeigšanas programma 2010-2014", kuras galvenās vadlīnijas paredz vairāku telpu pilnīgu restaurāciju (Biljarda zāle, hercoga Ernsta Johana bibliotēka, hercoga otrais darba kabinets).

Pabeidzot restaurāciju, Rundāles pils iegūs ne tikai trīs ļoti svarīgas un sarežģītas telpas, bet arī iekļausies pasaules kultūras mantojuma galamērķu sarakstā ar unikālu baroka un rokoko arhitektūras ansambļa pērli, līdzās Pēterhofas ansamblim pie Sanktpēterburgas, Potsdamas piļu kompleksam Vācijā un pat Versaļas pils kompleksam Francijā.

Rundāles pils muzeja pastāvīgā ekspozīcija "No gotikas līdz jūgendstilam" atklāta 2012.gada 24.maijā, tā ietver piecas telpas un stilistisko laika posmu no vēlās gotikas līdz vēlajam barokam (15.gadsimta beigas - apmēram 1740.gads). Turpmāk katru gadu ekspozīciju paredzēts papildināt, lai līdz 2016.gadam tā būtu pabeigta. Ekspozīcija sniedz priekšstatu par galvenajiem dekoratīvās mākslas stiliem un to nacionālajām īpatnībām Eiropā un Latvijā.

Rundāles pils ir viens no populārākajiem tūrisma galamērķiem ārvalstu tūristiem Latvijā, kā arī vienīgā ekskluzīvā lokācija valsts līmeņa prezentācijas pasākumiem, starptautiskiem mākslas un mūzikas festivāliem, biznesa vides prezentācijām. Rundāles pils ir visapmeklētākais muzeja komplekss Latvijā, kas atvērts apmeklētājiem visu gadu un katru dienu, pauda Biļeviča.


LETA/ Publicitātes foto