Blēdis par 80 latiem piedāvā pirkt eksāmena uzdevumus
30. maijā vairāk nekā 20 tūkstoši 12. klašu audzēkņu kārtos eksāmenu matemātikā. Blēži cer nopelnīt ar viņu muļķību. Egis Vanderlands ievietoja piedāvājumu internetā – tikai nopietniem pircējiem. Fotogrāfijā patiesībā redzams sociālā tīkla „Facebook” investors Pēters Tīls.
112

Blēdis par 80 latiem piedāvā pirkt eksāmena uzdevumus

Jauns.lv

Iespēja samaksāt 80 latu lielu „muļķības nodokli” anonīmam blēdim ir tiem vidusskolas beidzējiem, kas cer iegādāties valsts centralizētā matemātikas eksāmena uzdevumus.

Blēdis par 80 latiem piedāvā pirkt eksāmena uzdevu...

Piedāvājums parādījās portāla draugiem.lv jauniešu žurnāla „Sīrups” domubiedru grupā. Pārdevējs reģistrējās „draugos” ar vārdu Egis Vanderlands tikai tās dienas agrā rītā ap pulksten sešiem. “Astoņdesmit lati, un tikai nopietnus pircējus!” bija tirgotāja prasība. Saziņai atstāta adrese starptautiskā e-pastu vietnē, kas ir pazīstama ar lietotāju anonimitāti.

Uzdevumus sola atsūtīt pa pastu

Portāls Kasjauns.lv neatklājot savu identitāti, vakarā aizrakstīja Egim un jau nākamajā rītā saņēma atbildi, kuru citējam precīzi: “Sveiki! Cena ir 80ls par trijām uzdevuma daļām (kopā 16 lapas), varu arī pārdot ar atbildēm, bet klāt vajadzēs maksāt 30ls.”

Noslēpumainais Vanderlands preci sola piegādāt visā Latvijā pa pastu, varot gan kā parastu vēstuli, gan kā ierakstītu. Viņš nav augstās domās par „Latvijas Pasta” ātrumu, tāpēc, iespējams, būšot jāgaida trīs dienas. “Piedāvāju kā ierakstītu, jo daudzi neuzticas pasta darbībai, kad ir bijusi pieredze ar nozaudētiem sūtījumiem,” tā Vanderlands, solot uzņemties pasta izdevumus.

Kā vienīgo pierādījumu viņš elektroniski atsūtīja foto, kur redzama lapa ar uzrakstu „Centralizētais eksāmens par vispārējās vidējās izglītības apguvi”, pārējo tekstu aizsedza tās dienas laikraksts. Jāteic, ka šādu eksāmenu uzdevumu titullapu var viegli viltot, izmantojot Izglītības un zinātnes ministrijas interneta lapā pieejamos iepriekšējo gadu uzdevumus. Nekādu citu pierādījumu noslēpumainajam darbonim nav, tomēr portāls Kasjauns.lv saraksti turpināja.

Nauda jāpārskaita uz banku

Uz jautājumu, kā norēķināties, kļuva skaidrs, ka eksāmenu komersants klātienē tikties nevēlas. Viņa piedāvājums – pusi naudas, t. i., 40 latu, pārskaitīt tagad, otru pusi pēc ierakstītās vēstules saņemšanas. Ja ar visām atbildēm, cena ir 100 latu. Turklāt arī Egis satraucās: “Tikpat labi Tu vari man nemaz neatskaitīt otru pusi. Kā lai es Tev uzticos?”

Tomēr viņš bija gatavs uzticēties, vismaz tik daudz, lai atsūtītu „Swedbank” kontu, uz kuru pārskaitīt naudu. Interesanti, ka Egis ir pietiekami labi nomaskējies, jo arī šajā gadījumā viņa īstais vārds neatklājas – starpnieks ir Lietuvā reģistrēta interneta naudas norēķinu iestāde „EVP International”, bet konts pieder kādai ātro kredītu firmai.

Pēc avansa – 40 latu – iemaksas Egis atsūtītu eksāmena jautājumus uz norādīto adresi. Jautāts pēc garantijām, viņš vienīgi paskaidroja: “Esmu saistīts ar izglītības nozari, un man ir pieeja daudziem dokumentiem. Tas arī viss.”

Bildē redzams ārzemju miljonārs

Naudu nepārskaitījām, un Egis savu profilu no draugiem.lv bija dzēsis. Nav šaubu, ka Egis Vanderlands (angliski ‘Wonderland’ nozīmē brīnumzeme) ir izdomāts, Latvijā nav cilvēka ar šādu vārdu. Arī „draugos” ievietotā Vanderlanda fotogrāfija ir zagta no interneta – attēlā redzams multimiljonārs, pirmais sociālā tīkla „Facebook” investors, viens no maksājumu sistēmas „PayPal” radītājiem Pēters Tīls.

Un, ja arī maksātu par šo kaķi maisā, pirkums būtu apšaubāms. Valsts izglītības satura centra pārstāve Kristīne Ilgaža portālu Kasjauns.lv informējusi, ka Vanderlanda atsūtītajā foto noteikti nav šā gada uzdevumi. “Tas ir pagājušā gada titullapas dizains, nav vajadzīgas augstas datorprasmes, lai to nokopētu no mājas lapas un nomainītu gadu,” teic Ilgaža. “Tādi sludinājumi internetā parādās katru gadu, mēs vienmēr reaģējam un lūdzam policiju izmeklēt, arī šajā gadījumā.” Eksāmenu jautājumi ir pieejami ļoti nelielam lokam, un noplūde esot tikpat kā neiespējama.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes pārstāvis Toms Sadovskis teic, ka vēl ne reizi nav pārdoti īstie jautājumi. “Tā ir katra paša izvēle, vai iesaistīties šādā apšaubāmā darījumā un pazaudēt naudu,” teic Sadovskis.

Prasa 200 latu atstāt telefonbūdā

2006. gadā žurnālisti veica savu izmeklēšanu. Toreiz cena bija krietni augstāka, sākotnēji 250 latu, bet pēc nokaulēšanas – 200 latu. Ieguvums bija tikai viens no diviem eksāmena uzdevumu variantiem, turklāt neīsts – no iepriekšējiem gadiem. Lai gan bija iesaistīta arī policija, pārdevējam izdevās aizmukt.

Arī 2008. gadā internetā bija piedāvāti matemātikas uzdevumi – par 200 latu. Toreiz noteikumi bijuši dīvaini – taksofona būdiņā bija jāatstāj aploksne ar naudu, pircēja mobilā tālruņa numurs un e-pasts, uz kuru uzdevumu atbildes nosūtītu tikai 10 minūtes pēc eksāmena sākuma. Tajā pašā gadā Liepājā aizturēti divi jaunieši par eksāmena biļešu tirgošanu.

Tomēr ir izņēmumi. “Skolu beidzot, man izdevās uzdevumus nopirkt un pat nopelnīt,” atzīstas kāds jauneklis, kurš vidusskolu absolvējis pirms vairāk nekā pieciem gadiem. Viņš samaksājis 50 latu, un eksāmenu uzdevumi bijuši īstie – tos esot sagādājis kopētavas darbinieks, kurš izmantojis mirkli, kad ministrijas pārstāvji aizgājuši līdz labierīcībām.

Anda Leiškalne/ Foto: Lita Krone/LETA