Sesks gatavs sarunām ar abām pārējām Liepājas domē iekļuvušajām partijām
Liepājas domes vēlēšanās uzvarējusī Liepājas partija ir gatava sarunām ar abiem pārējiem diviem Liepājas domē iekļuvušajiem politiskajiem spēkiem - Reformu partiju (RP) un Saskaņas centru (SC), atzina Liepājas partijas priekšsēdētājs, esošais Liepājas mērs Uldis Sesks.
Liepājas mērs atzīst, ka iespējamo koalīcijas modeļu nav daudz. "Aicināsim rīt uz sarunām abas partijas, pārrunāsim mērķus un programmu atšķirības," informēja Sesks. Pagaidām viņš nevēlējās izteikt minējumus, kāda varētu izskatīties nākamā Liepājas domes koalīcija. "Mēs nebūtu varējuši sadarboties ar radikāļiem, bet viņi domē nav iekļuvuši. Tāpat domē nav iekļuvusi "Vienotība" un nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"- "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK, ar kuriem mēs būtu vēlējušies sadarboties, tādēļ jāmeklē citi varianti," atzina Sesks.
Plašākus komentārus par iespējamo Liepājas domes koalīciju Sesks solīja sniegt pēc tam, kad sarunām ar citām partijām būs kāds rezultāts.
Komentējot RP Liepājas saraksta līdera Jāņa Vilnīša izteikumus, ka RP būtu gatava sadarboties ar Liepājas partiju, taču bez Seska, Liepājas mērs uzsvēra: "Tā ir Liepājas partijas kompetence, kādi cilvēki vada partiju. Mēs citām partijām nemēģinām norādīt, kam būtu vai nebūtu jābūt viņu vadībā."
Kā ziņots, Liepājas domes vēlēšanās otro lielāko balsu skaitu ieguvusī RP būtu gatava veidot koalīciju ar vēlēšanu uzvarētāju Liepājas partiju, bet tikai bez tās līdera, pašreizējā Liepājas mēra Seska. Tāpat netiek izslēgts, ka RP varētu veidot koalīciju ar trešo Liepājas domē iekļuvušo partiju - "Saskaņas centru" - vai arī palikt opozīcijā, aģentūrai LETA atzina RP Liepājas saraksta līderis Vilnītis.
Vilnītis salīdzina Sesku ar kuģa kapteini, kurš izvēlējies nepareizu kursu. RP, kandidējot domes vēlēšanās, bija uzsvērusi, ka Liepājā vajadzīgas pārmaiņas. "Mēs nevaram no tā atkāpties. Ja mēs tā darītu, tad sanāktu, ka esam mānījušies," norādīja Vilnītis. Ja Liepājas partija bez tās līdera Seska esot grūti iedomājama, "tad ir skumji, ka pa 16 gadiem partija nav spējusi atrast citu līderi".
Komentējot vēlēšanu rezultātus, Vilnītis ar nožēlu atzina, ka ne "Vienotība", ne nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"- Tēvzemei un Brīvībai/LNNK, ar kurām RP bija gatava sadarboties, nav iekļuvušas Liepājas domē. "Līdz ar to viss sarunu process ir jāsāk no gala. Pirmās sarunas jau notiek. Domāju, ka tās turpināsies visu nākamo nedēļu, grūti ir paredzēt iznākumu. Mēs esam gatavi gan pozīcijai, gan palikšanai opozīcijā. Mūsu mērķis ir pozīcija, bet tikai tad, ja varēsim īstenot tās pārmaiņas, kas ir mūsu programmā, kas vērsta uz liepājnieku vajadzībām, nevis tikai uz infrastruktūras projektiem," atzina Vilnītis.
Sarunas partiju starpā, pēc Vilnīša teiktā, ir ļoti jūtīgs process, tādēļ pagaidām sīkāk viņš tās nekomentēja, vien atzina, ka par iespējamu sadarbību ar SC līdz šim nebija domāts, taču pēc vēlēšanām situācija ir mainījusies.
Kā ziņots, SC sarunās ar abiem pārējiem Liepājas domē ievēlētajiem politiskajiem spēkiem - esošā mēra Seska vadīto Liepājas partiju un Vilnīša pārstāvēto RP - nav nekādu sarkano līniju un iespējami dažādi koalīcijas varianti, aģentūrai LETA atzina SC Liepājas saraksta līderis Jurijs Hadarovičs.
Kā liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotie provizoriskie vēlēšanu rezultāti, Liepājas partija ieguvusi septiņas, RP - piecas, bet SC - trīs deputātu vietas Liepājas domē.
Hadarovičs norādīja, ka starp trim domē ievēlētajām partijām vēl notiks sarunas, tādēļ pašlaik neko konkrētu par jaunās koalīcijas aprisēm nevarot pateikt.
"Teorētiski var pieļaut, ka pozīciju veidos Liepājas partija kopā ar RP, bet tikpat labi koalīciju varam veidot mēs kopā ar kādu no šīm abām partijām. No mūsu puses nav nekādu sarkano līniju," atzina Hadarovičs.
"Mēs, kā jebkura partija, vēlētos strādāt pozīcijā, taču esam gatavi būt arī opozīcijā," piebilda Hadarovičs. Vaicāts, vai, ņemot vērā, ka SC Liepājas domē ieguvis vismazāk vietu, partija vairs nepretendē uz pilsētas mēra krēslu, Hadarovičs norādīja, ka tā pašlaik nevar apgalvot: "Viss ir iespējams, visi varianti. Mēs neizslēdzam neko".
Pēcvēlēšanu naktī, kad vēl nebija zināmi provizoriskie vēlēšanu rezultāti, gan Sesks, gan Vilnītis kā vēlamākos koalīcijas partnerus minēja "Vienotību" un nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"- Tēvzemei un Brīvībai/LNNK, taču šie saraksti nav pārvarējuši 5% barjeru un domē nav iekļuvuši. Liepājas partijas līderis Sesks, jautāts par iespējamu SC aicināšanu Liepājas domes koalīcijā, pēcvēlēšanu naktī atbildēja izvairīgi: "Sagaidīsim vēlēšanu rezultātus un tad runāsim un izdarīsim secinājumus."
Kā ziņots, nākamajā Liepājas domē ir iekļuvušas trīs partijas - Liepājas partija, Reformu partija un "Saskaņas centrs" (SC), nevienai no kurām nepietiek balsu vienpersoniskas valdošās koalīcijas izveidei.
Pašreizējā Liepājas mēra Ulda Seska pārstāvētā Liepājas partija šajās pašvaldību vēlēšanās par septiņiem procentpunktiem ir apsteigusi Jāņa Vilnīša Reformu partiju. Abas partijas pārliecinoši apsteidz SC, taču tām pietrūkst balsu vairākumam pašvaldībā.
Kā liecina Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotie provizoriskie vēlēšanu rezultāti, Liepājas partija ir saņēmusi 37,06% vēlētāju atbalstu, bet Reformu partija - 30,42% atbalstu. Liepājas partija jaunajā domes sasaukumā iegūs par divām vietām vairāk nekā konkurenti, proti - septiņas vietas, kamēr Reformu partija - piecas.
Trešais saraksts, kas pārvarējis 5% barjeru un iegūs trīs vietas, ir SC - par šo apvienību nobalsojuši 3540 jeb 16,88% no balsstiesīgo vēlētāju skaita Liepājā.
Tikmēr jaunajā Liepājas domes sasaukumā vairs nedarbosies vietējais uzņēmējs, kas ieguvis odioza politiķa slavu, dānis Stīns Lorencs. Viņa pārstāvētā "Reģionu alianse" saņēmusi vien 1,89% vēlētāju atbalstu.
Septiņi saraksti Liepājā nav pārvarējuši 5% barjeru - Kristīgi demokrātiskā savienība, "Vienotība", "Mūsu zeme", apvienība "Visu Latvijai!"- "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK, "Par dzimto valodu", "PCTVL - Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" un "Reģionu alianse".