Dūklavs: "Latvijas lauksaimniekiem jānodrošina tiešmaksājumi ES vidējā līmenī"
Nākamajā plānošanas periodā no 2021. līdz 2027.gadam Latvijas lauksaimniekiem ir jānodrošina tiešie maksājumi Eiropas Savienības (ES) vidējā līmenī, lai visu ES valstu lauksaimnieki beidzot varētu strādāt vienlīdzīgas konkurences apstākļos, šodien tikšanās laikā ar Vācijas pārtikas un lauksaimniecības ministru Kristiānu Šmitu sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).
Kā informēja ZM, Dūklavs šodien Rīgā tikās ar Vācijas pārtikas un lauksaimniecības ministru, lai pārrunātu ES Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) nākotni pēc 2021.gada, tajā skaitā tiešo maksājumu izlīdzināšanu ES dalībvalstu starpā, ES solidāru iesaisti Āfrikas cūku mēra (ĀCM) apkarošanā, kā arī nepieciešamību Eiropas Komisijai (EK) ieviest tādus pasākumus operatīvākai reaģēšanai tirgus krīzes situācijās.
Dūklavs tikšanās laikā Vācijas pārtikas un lauksaimniecības ministram uzsvēra, ka 2014.-2020.gadu ES plānošanas periodā dalībvalstīm noteiktie tiešmaksājumu līmeņi nenozīmē, ka tiešmaksājumu izlīdzināšana ir beigusies. "Nākamajā plānošanas periodā no 2021. līdz 2027.gadam ir jāpabeidz ES tiešo maksājumu izlīdzināšana dalībvalstu starpā, lai visu ES valstu lauksaimnieki beidzot varētu strādāt vienlīdzīgas konkurences apstākļos, tāpēc Latvijas lauksaimniekiem nākamā plānošanas perioda laikā ir jānodrošina tiešie maksājumi ES vidējā līmenī," uzsvēra zemkopības ministrs, atzīstot, ka esošais tiešo maksājumu līmenis nav gala risinājums ne Latvijai, ne pārējām Baltijas valstīm.
Vācijas pārtikas un lauksaimniecības ministrs norādīja, ka šis jautājums ir jāskata kontekstā ar ES KLP budžetu 2021-2027.gadam, par ko dalībvalstu diskusijas vēl nav sākušās.
Runājot par ĀCM, abi ministri bija vienisprātis, ka šīs bīstamās infekcijas slimības apkarošana ir ne tikai tās skarto dalībvalstu, bet visas ES kopēja problēma. Tāpēc ES būtu solidāri jāparedz gan pasākumi, gan finansējums ĀCM apkarošanai, neatstājot ĀCM apkarošanu tikai slimības skarto dalībvalstu nacionālo budžetu pārziņā.
Tāpat ministri pārrunāja tirgus situāciju piena un cūkkopības nozarēs un bija vienisprātis, ka ES līmenī nepieciešams izstrādāt tādu atbalsta pasākumu kopumu, lai tirgus krīzes situācijās, kādās nonāca, piemēram, piena lopkopība un cūkgaļas nozare, varētu rīkoties operatīvi un efektīvi.