Pēdējo četru gadu laikā no Latvijas emigrējis katrs piektais jaunietis
Pēc "Bruegel" aprēķiniem, apskatītajā laika posmā no Latvijas aizbraukuši 19% iedzīvotāji 25 gadu vecumā.
Sabiedrība

Pēdējo četru gadu laikā no Latvijas emigrējis katrs piektais jaunietis

Jauns.lv

Laika posmā no 2008.gada janvāra līdz 2012.gada janvārim Latvijas iedzīvotāju skaits emigrācijas dēļ sarucis par 9,8%, turklāt emigrējusi gandrīz piektā daļa jauniešu vecumā ap 25 gadiem, aprēķinājis Briselē bāzētās ekonomistu domnīcas "Bruegel" analītiķis Žots Darvašs.

Pēdējo četru gadu laikā no Latvijas emigrējis katr...

"Bruegel" analītiķi salīdzinājuši "Eurostat" statistikas datus par 12 ES valstīm - Latviju, Lietuvu, Islandi, Portugāli, Īriju, Vāciju, Grieķiju, Nīderlandi, Poliju, Spāniju, Austriju un Lielbritāniju.

Ziņojumā norādīts, ka Igaunijas rādītāji izslēgti no datu analīzes, jo pētnieki netic šīs valsts statistikas datiem, kas liecina, ka valsts iedzīvotāju skaita izmaiņas migrācija nav ietekmējusi.

Laika posmā no 2008.gada janvāra līdz 2012.gada janvārim no apskatītajām valstīm vislielāko iedzīvotāju skaita sarukumu piedzīvojusi Lietuva - par 10,7%, bet Latvijas populācija samazinājās par 10,1%. Trešajā vietā ierindojas Portugāle ar iedzīvotāju skaita samazinājumu par 0,7%.

"Bruegel" analītiķi aprēķinājuši, cik lielā mērā populācijas samazināšanos ietekmējusi migrācija.

Lietuvas iedzīvotāju skaits emigrācijas dēļ samazinājies par 9,8%, bet Latvijas iedzīvotāju skaits par 8,5%. Trešais lielākais rādītājs ir Islandei, kur iedzīvotāju skaits emigrācijas dēļ samazinājies par 2,3%.

Laika posmā no 2008.gada janvāra līdz 2012.gada janvārim no Latvijas un Lietuvas visvairāk emigrējuši iedzīvotāji vecumā no 20 līdz 30 gadiem.

Pēc "Bruegel" aprēķiniem, apskatītajā laika posmā no Latvijas aizbraukuši 19% iedzīvotāji 25 gadu vecumā, savukārt no Lietuvas emigrējuši līdz 28% jauno pieaugušo vecumā no 20 līdz 25 gadiem.

"Kopumā šajā laika posmā no Latvijas un Lietuvas aizbraukuši 20-25% jauniešu, kas ir patiesi dramatiski un izgaismo grūtības, kādas šīs valstis pārcieta pēdējos gados. Nesenā jauniešu bezdarba līmeņa samazināšanās jāvērtē šādā skatījumā," raksta institūts.

Darvašs jau iepriekš izteicies, ka Latvija ļoti dārgi samaksājusi par finanšu krīzes pārvarēšanu.

"Jāatzīst, ka Latvija (..) tagad ir visātrāk augošā ekonomika Eiropas Savienībā. Šai ziņā - tas ir veiksmes stāsts. Tomēr cena par šo, šķiet, bija pārāk augsta: milzīga recesija, bezdarbs un, protams, tas, ka tik daudzi cilvēki pameta valsti, ilgtermiņā ļoti negatīvi ietekmē Latvijas izaugsmes potenciālu," intervijā sacīja ekonomists.

LETA, Foto: Shutterstock