Daudzbērnu ģimenes "hipotekārā traģēdija": no savas mājas jāpārvācas uz graustu. FOTO
Kredītsaistību lamatās nonākusī maznodrošinātā ģimene tik tikko spēj savilkt galus kopā. Ilze (no labās) vienīgā strādā algotu darbu, bet vīrs Raitis (no kreisās) joprojām ir meklējumos un piepelnās gadījuma darbos.
Sabiedrība

Daudzbērnu ģimenes "hipotekārā traģēdija": no savas mājas jāpārvācas uz graustu. FOTO

Jauns.lv

Pirms sešiem gadiem ņemtā un nenomaksātā kredīta dēļ Ilzei ar četriem bērniem un vīru Raiti Inčukalna novadā nācies pārcelties no Līvānu tipa mājas uz izdemolētu graustu. Kredīta ķīlnieki tik tikko spēj savilkt galus kopā.

Daudzbērnu ģimenes "hipotekārā traģēdija": no sava...

2007. gadā Ilze un viņas iepriekšējais vīrs Jānis, kuri audzināja divus bērnus, „Nordea bankā” nolēma ņemt hipotekāro kredītu, lai iegādātos Līvānu māju. Abi pelnīja labi un bija pārliecināti, ka 98 000 latu lielo kredītu spēs atmaksāt.  Kopš tā brīža ir pagājuši seši gadi, kuri no iztēlē uzburtās idilles atšķiras kā diena no nakts. Pirms Līgosvētkiem Ilze ar ģimeni, kurā pašlaik aug četri bērni, pārcēlās īrētā mājā, ko pirms aiziešanas bija izdemolējuši iepriekšējie īrnieki, raksta portāls aprinkis.lv.

Jāmaksā par 300 latiem vairāk nekā vienojās ar banku

„Nordea banka” Ilzei un Jānim pirms sešiem gadiem hipotekāro kredītu „iešķieba” visai dīvainā veidā. Jau pirmajā mēnesī viņiem bija jāmaksā par 300 latiem vairāk, nekā tika nolīgts. Sarunā ar bankas pārstāvjiem abas puses vienojās, ka ikmēneša maksājums būs 450 latu, un tika parakstīts līgums. Taču, kad mēneša laikā atnāca atmaksas grafiks, tajā bija aprēķināti 750 lati mēnesī. Ilze un Jānis par to bija neizpratnē, bet bankā paskaidroja, ka līgums jau ir parakstīts un neko mainīt nevar. Līgumu varēja lauzt, ko ģimene nevēlējās darīt, tāpēc banka saviem klientiem panāca pretī, piedāvājot samazināto maksājumu.

„Protams, vajadzēja uzmanīgāk lasīt, bet mēs bankas darbinieku teiktajam uzticējāmies, tāpēc nekādas šaubas neradās,” aprinkim.lv teica Ilze. Pēc vienošanās ar banku par samazināto maksājumu ģimene veica regulārus maksājumus un laimīgi dzīvoja mājā, ap kuru iekopa gan sakņu dārzu, gan dekoratīvo apstādījumu un puķu dobes.

Kredītu no iepriekšējā vīra pārraksta jaunā vīra vārdu

Kad valstī radās problēmas ar „Parex” banku un sākās krīze, Jānis zaudēja darbu. Ilzes bijušais vīrs radušās problēmas slīcināja glāzītē un Ilzei nekas cits neatlika kā no vīra izšķirties. Redzot, ka Ilze palikusi viena, atbalstu piedāvāja Raitis, Ilzes labs paziņa, kuram viņa bija iepatikusies jau sen. Jūtas izrādījās abpusējas, un viņi apprecējās. Raitis bijušā Ilzes vīra kredītsaistības noformēja uz sava vārda.

Pēc līguma pārslēgšanas kredīta maksājumi pieauga apmēram par 100 latiem. Pirms gada Raitis aizgāja no darba. Viņš bija piekritis strādāt ar noteikumu, ka oficiāli saņem minimālo algu, bet pārējo atalgojumu – uz rokas. Kad uz rokas solītās, bet neizmaksātās algas parāds sasniedza 2000 latu, viņš no firmas aizgāja. Diemžēl atrast citu darbu viņam nav izdevies, tāpēc kopš februāra, kad jaunākajai meitiņai apritēja gads, Ilze atgriezās darbā, bet vīrs pieskata gadu un trīs gadus vecās meitiņas. Brīvdienās Raitis strādā gadījuma darbus, ko piedāvā draugi un paziņas.

Ilzes un Raita ģimenei nenomaksāta hipotekārā kredīta dēļ nācies pārcelties uz izdemolētu māju Inčukalna nodaļā.
Ilzes un Raita ģimenei nenomaksāta hipotekārā kredīta dēļ nācies pārcelties uz izdemolētu māju Inčukalna nodaļā.

Kredīts no 98 tūkstošiem pieaug līdz 110 tūkstošiem

Kad Raitis aizgāja no darba, bet Ilze bija bērna kopšanas atvaļinājumā, daži kredītmaksājumi aizkavējās, un tas kredīta apjomu palielināja. Rezultātā sākotnējā kredīta summa no 98 tūkstošiem latu tagad jau bija pieaugusi līdz 110 tūkstošiem. Ilzes un Raita ģimene saprata, ka viņiem ir tikai viens risinājums – maksātnespēja. Patlaban Līvānu māja, kuras dēļ tika ņemts kredīts, ir pārdota izsolē par 44 400 tūkstošiem latu, kas nenosedz pat pusi no ņemtā kredīta summas, raksta aprinkis.lv.

„Mums bija tiesības dzīvot mājā, kamēr banka nav iesniegusi tiesā prasību par izlikšanu no turienes, bet tiesu izpildītāja pārstāvji jau bija ieradušies un lika saprast, ka palikšanas te nebūs,” stāsta Ilze.

No labiekārtota nama uz izdemolētu māju

Ģimene Inčukalna novadā atrada lētu mitekli, kur dzīvot, bet ne tai labākajā stāvoklī – tukšu lauku māju, kuru tās iepriekšējie iemītnieki bija izdemolējuši.

„Kamēr vasara, steidzam remonta darbus. Vīrs ar manu brāļu palīdzību māju jau ir sākuši siltināt no iekšpuses. Telpā, kurā iekārtota pagaidu guļamistaba, var jau līmēt tapetes, bet pārējās vēl jāremontē, jāliek grīda, jo, noņemot sapuvušos dēļus, zem tiem ieraudzījām pliku zemi un sagruvušus ķieģeļus, stāsta Ilze. Taču visvairāk rūpju ir par apkuri, jo virtuvē ir tikai plīts, kura arī jāremontē.

Sarēķinot kopā ģimenes ienākumus, bez Sociālā dienesta pabalstiem, kas ir piešķirti bērniem 50 latu apmērā, uz katru ģimenes locekli mēnesī ir 133 lati. Par šo naudu jānomaksā rēķini, jāpaēd un jāsedz mājas remonta izdevumi. Ilze stāsta, ka visu, veicot mājas kapitālo remontu, dara pašu spēkiem, un atzīst, ka ģimene spēj savilkt galus kopā, pateicoties mammas, brāļu, citu radu un draugu atbalstam.

Kasjauns.lv/Foto: aprinkis.lv