Inčukalna gudrona dīķos, iespējams, var veidoties zarīna gāze. VIDEO. FOTO
Bīstamo Inčukalna gudrona dīķu sanācijas veicēji apgalvo – dīķos atklātas ārkārtīgi bīstamas ķīmiskās vielas, kas var radīt pat paralizējošo zarīna gāzi.
Sabiedrība

Inčukalna gudrona dīķos, iespējams, var veidoties zarīna gāze. VIDEO. FOTO

Jauns.lv

Padomju laikā izveidotajā bīstamo ķīmisko atkritumu glabātuvē – gudrona dīķos piesārņojums esot daudz bīstamāks nekā līdz šim tika uzskatīts, apgalvo dīķu tīrītājs. Tur pat esot iespējams izveidoties ārkārtīgi bīstamajai zarīna gāze.

Inčukalna gudrona dīķos, iespējams, var veidoties ...

„Skonto būves” pārstāvis Juris Pētersons TV3 ziņām pastāstījis, ka dīķī ir sastopamas tādas bīstamas vielas, kā tetrhlora ogleklis un trihlora etāns, kas dažādos savienojumos var radīt pat paralizējošo gāzi zarīnu, kuru izmanto teroraktos un karadarbībā. Viss liecinot par to, ka padomju laikā dīķos esot izgāzti ne tikai parfimērijas un naftas, bet arī daudz bīstamāki atkritumi. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvji gan šo „Skonto būves” apgalvojumu sauc par „nekompetentu cilvēku muļķībām” un mierina, ka 35 kilometru attālumā no Rīgas robežas nevar veidoties zarīna gāze.

Uzņēmuma „Skonto būve”, kas ir ģenerāluzņēmējs Eiropas reģionālā attīstības fonda līdzfinansētajā projektā par Inčukalna gudrona dīķu sanāciju, un ministrijas konflikts esot izveidojies tādēļ, ka „Skonto būvei” neveicas ar dīķu sanācija, un tā vēlas par to saņemt vairāk naudas un pagarināt projekta īstenošanas laiku. Tādēļ tiekot izdomātas visādas atrunas, lai mainītu sanācijas īstenošanas laiku un palielinātu budžetu, uzskata ministrijā.

Sērskābā gudrona dīķi Inčukalnā – vispiesārņotākā vieta Baltijas valstīs

Pagaidām no Eiropas Savienības līdzfinansētā projekta, kurā ES apsolījusi ieguldīt 14,26 miljonus latu, ir veikta tikai desmitā daļa un, ja 2015. gadā projekts netiks pabeigts, tad pastāv bažas, ka Latvijā ES naudu var iet gar degunu.

VARAM pārstāvis TV3 Ziņām norādīja, ka ministrija pagaidām neredz iemeslu piekāpties uzņēmuma mudinājumam palielināt projekta īstenošanai atvēlēto finansējumu. Tikmēr pie gudrona dīķa sanācijas strādājošies biedē, ka sērskābā gudrona dīķi ir lielākais dabas piesārņojums Baltijā un melnā atkritumu masa sasniegusi gruntsūdeņus un ir nopietnas bažas, ka piesārņojums nokļūs līdz Gaujai.

Inčukalna gudrona dīķis (TV3 Ziņas)


Kasjauns.lv/Foto: Ieva Čīka/LETA