Dabas muzejā būs skatāmi simtiem daudzveidīgu un krāšņu dienlilijas ziedu
Izvēloties atbilstošas šķirnes, dienlilijas zied līdz pat diviem mēnešiem, ik dienu atverot aizvien jaunus pumpurus, tā ļaujot saimniekam un viesiem bezrūpīgi baudīt skaistumu.
Kultūra

Dabas muzejā būs skatāmi simtiem daudzveidīgu un krāšņu dienlilijas ziedu

Jauns.lv

Latvijas Dabas muzejā no 1.augusta līdz 4.augustam izstādē "Praktiskās dienlilijas", kas tapusi sadarbībā ar SIA "Hedera" un Latvijas dienliliju kolekcionāriem, varēs apskatīt simtiem daudzveidīgu un krāšņu ziedu, informēja muzeja pārstāve Elīna Pekšēna.

Dabas muzejā būs skatāmi simtiem daudzveidīgu un k...

Dienlilijas, skaistziedes, dienziedes, viendienītes - tā tiek dēvētas perfektās daudzgadīgās puķes "Hemerocallis", kas savā krāsu bagātībā spēj paciest sausumu, augt dažādās vidēs, kā arī neprasa īpašu aprūpi. Tās var plaukt tiešos saules staros, bet pietiekami komfortabli jutīsies arī pusēnā.

Izstādē katru dienu būs aplūkojamas vairāk nekā 180 dažādas dienlilijas. Ja dārzos tās ir viegli audzējamas, tad pasākumu organizatoriem viendienītes liek īpaši nopūlēties, jo augi katru rītu jānomaina, tā kopumā apskatei piedāvājot līdz pat 400 dažādām šķirnēm. Priecājoties un vērtējot skaistziežu burvību, apmeklētāji, kā ierasts, varēs konsultēties ar ekspertiem un iegādāties stādus.

Izvēloties atbilstošas šķirnes, dienlilijas zied līdz pat diviem mēnešiem, ik dienu atverot aizvien jaunus pumpurus, tā ļaujot saimniekam un viesiem bezrūpīgi baudīt skaistumu. Dienziežu krāšņumu neietekmē krusa, stiprs lietus vai vējš, jo nākamajā rītā jau būs izplaucis jauns zieds.

Lai puķudobes estētiskais baudījums būtu pilnīgs, plānojot daiļajai ziemcietei vietu dārzā, būtu jāņem vērā vien zieda krāsa. Gaišāko toņu viendienītes, piemēram, baltās, dzeltenās, lašrozā un pasteļkrāsas, labi iederēsies arī daļēji pieēnotā vietā, kas palīdzēs izcelt maigo krāsu, savukārt tumšākas krāsas ziedi - sarkanie, violetie un purpura - labāk izcelsies saulē.

Dienlilijas pamatoti var uzskatīt arī par ēdamu augu. Svaigi, neiekrāsojušies pumpuri garšo līdzīgi riekstiem, savukārt panēti pumpuri - pēc pupiņām. Šīs īpašības tiek novērtētas augsta līmeņa restorānos, pumpurus pievienojot gan svaigiem dārzeņu salātiem, gan gaļas ēdieniem.