Glābēji par ugunsgrēku Stradiņos: skābekļa baloni nedrīkstēja atrasties pagrabā. VIDEO
Paula Stradiņa slimnīcas pagrabā uzsprāgušie un pēc tam ugunsgrēku izraisījušie skābekļa baloni nedrīkstēja atrasties klīnikas lielākā korpusa pagrabstāva. Tas ir pret visiem ugunsdrošības noteikumiem, teic ugunsdzēsēji. Tikmēr klīnikas pārstāvji spītīgi apgalvo, ka pagrabs nav pagrabs.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inga Vetere LTV raidījumam „Panorāma” stāsta, ka skābekļa baloni nedrīkstēja atrasties zem 32. korpusa, jo tas ir pret visiem ugunsdrošības noteikumiem. Kad VUGD šī gada februārī veica slimnīcas komplekto pārbaudi, nekas neliecināja, ka pagrabā zem Uzņemšanas nodaļas un kardioloģijas korpusa glabājas skābekļa baloni.
Arī bijušais slimnīcas vadītājs Māris Pļaviņš, kurš klīniku vadīja no 1999. līdz 2006. gadam, teic, ka skābekļa baloniem tur nevajadzēja būt – viņa laikā klīnikā bija speciāla ēka, kur glabājās skābekļa baloni – atstatu no citām ēkām. Gatavojoties slimnīcas lielajai rekonstrukcijai, skābekļa balonu uzglabātuve tika nojaukta un tā pārcelta uz 32. korpusa puspagrabu, kas nebija pieļaujams. Paši slimnīcas tagadējie pārstāvji apgalvo, ka tur glabājušies tikai trīs litru tilpuma baloni, bet ugunsdzēsēji atraduši arī daudz ietilpīgākus - desmitlitrīgos.
Pagaidām viss liek domāt, ka sprādzienu un ugunsgrēku slimnīcā izraisījusi vai nu darbinieku nolaidība, neievērojot darba drošības priekšrakstus, vai arī balonu nepiemērota glabāšana. Slimnīcas pārstāvji savos izteikumos ir skopi un viņu teiktais izklausās pēc neveiklas taisnošanās. Piemēram, slimnīcas Medicīnas tehnoloģiju departamenta direktors Uldis Jaspers „Panorāmai” teic, ka vieta zem 32. korpusa ēkas, kur glabājās skābekļa baloni, nu nekādi nav saucama par pagrabu. Tāpat viņš ir pārliecināts, ka šī vieta bija paredzēta tieši skābekļa balonu glabāšanai, jo tā tika paredzēts 1975. gadā, būvējot ēku.
Kā notiek Stradiņa slimnīcas ugunsgrēka vaininieka meklēšana, sīkāk skatieties „Panorāma” un TV3 Ziņu videosižetos. Šī ugunsgrēka sakarā var vilkt zināmas paralēles arī ar pirms Jāņiem notikušo Rīgas pils ugunsgrēku – arī Stradiņa klīnikā notika rekonstrukcijas un remonta darbi, kuru laikā esot ignorēti ugunsdrošības noteikumi, kas noveda pie ugunsnelaimes.