Pētījums: "Tour de France" dalībnieki dzīvo ilgāk
"Tour de France" startējušie riteņbraucēji dzīvo ilgāk nekā pārējie viņu vienaudži, neraugoties uz profesionālās riteņbraukšanas ēnas pusēm, ko saista ar aizliegtu vielu lietošanu un paaugstinātu risku treniņos uz satiksmes ceļiem, liecina Francijā veikts pētījums.
Parīzes Sirds asinsvadu centra pētnieku grupa izanalizēja kopš 1947.gada "Tour de France" startējušo un vismaz vienu reizi finišējušo 786 Francijas riteņbraucēju dzīves ilgumu, ko salīdzināja ar vidusmēra francūžu rādītājiem. Pētījuma konstatēja, ka "Tour de France" riteņbraucēji nodzīvo vidēji 6,3 gadus ilgāk.
Dzīves ilguma rādītājus neiespaidoja trīs atsevišķas dopinga ēras riteņbraukšanā - amfetamīnu lietošana pagājušā gadsimta piecdesmitajos un sešdesmitajos gados, anabolisko steroīdu popularitāti septiņdesmitajos un astoņdesmitajos, kā arī asins dopinga EPO un cilvēka augšanas hormonu lietošanu pēc deviņdesmitajiem gadiem.
Līdz 2012.gada septembrim bija miruši 208 no pētījumā iekļautajiem 786 riteņbraucējiem. Mirstības rādītāji riteņbraucēju grupā tādējādi bija par 41 procentu zemāki nekā Francijas sabiedrībā kopumā. Savukārt mirstība no ļaundabīgajiem audzējiem un elpošanas sistēmas slimībām bija attiecīgi par 44 un 72 procentiem zemāka.
Pētījuma autori uzskata, ka riteņbraucēju ilgāku dzīvi var izskaidrot ar bijušo sportistu neatteikšanos no treniņiem arī pēc aktīvu sportista gaitu noslēguma. Turklāt tikai daži bijušie sportisti ir smēķētāji. Savukārt datus par laikaposmu pēc deviņdesmitajiem gadiem vēl esot priekšlaicīgi analizēt, jo jāpaiet ilgākam laikam, lai gūtu tendences apstiprinājumu.
Ar pētījumu otrdien Amsterdamā iepazīstināja Eiropas Kardiologu biedrības kongresa dalībniekus.
BNS