Lietuvas kultūras darbinieki pieprasa cilvēka cienīgas algas
Lietuvas kultūras darbinieki trešdien plašā mītiņā Viļņā centās pievērst valdības uzmanību savām algām, kas salīdzinājumā ar citām nozarēm joprojām ir ļoti zemas. Laukumā pie valdības ēkas plīvoja kultūras centru karogi no visas Lietuvas, mītiņā piedalījās muzeju un bibliotēku darbinieki, kultūras nozares pašpārvaldes asociāciju un arodbiedrību locekļi.
"Vai kultūras darbinieki ir tikai pabalstu vērti?", "Valsts politika ved uz kultūras minimālismu", "Deputātiem - kultūras darbinieka algu!", "Ubagi zina, kādēļ viņi ir ubagi, bet mēs?" bija lasāms mītiņa dalībnieku plakātos.
Kā norādīja runātāji, lielākajai daļai kultūras un mākslas darbinieku algas pēc nodokļu nomaksas nepārsniedz 1200 litus (245 latus). Mītiņa dalībnieki pieņēma rezolūciju, kurā valdība aicināta apstiprināt algu paaugstināšanas programmu, paredzot tam konkrētus līdzekļus.
Lietuvas muzeju asociācijas valdes priekšsēdētājs Raimunds Balza uzsvēra, ka šobrīd kultūras darbinieki no katra valsts atvēlētā lita panāk desmitkārtīgu atdevi.
"Tiek apgalvots, ka kultūra nepelna. Tas nav tiesa. Ekonomisti lēš, ka kultūra rada 6% iekšzemes kopprodukta, bet kultūras uzturēšanai mūsu valsts atvēl tikai 0,6% IKP," viņš norādīja.
Mītiņā piedalījās arī kultūras ministrs Šarūns Birutis, kas tika sagaidīts ar saucieniem "Mēs ticam ministram!". Viņš atzina, ka mītiņš sarīkots pašā laikā, jo diskusijas par nākamā gada budžetu tikko sākušās.
Ministrs izteica cerību, ka pieminētās zemās algas varētu pieaugt jau no nākamā gada, taču tam, pēc viņa sacītā, nepietiek ar valdības lēmumu vien, vajadzīga attiecīga summa budžetā - kultūras darbinieku algu palielināšanai gadā būtu nepieciešami 47 miljoni litu (9,6 miljoni latu).
Pēc viņa sacītā, algu paaugstināšanas programma 2014.-2016.gadam jau izstrādāta. Triju gadu laikā iecerēts panākt, lai zemākās algas kultūras nozarē sasniegtu vismaz 1732 litus, bet pārējo strādājošo darba samaksa pieaugtu vidēji par 45%.
Valdības atbildi uz trešdien pieņemto rezolūciju mītiņa dalībnieki solījuši gaidīt līdz 7.oktobrim, tomēr jau 1.oktobrī kultūras centru darbinieki gatavojas rīkot vēl vienu protesta akciju - kluso koncertu "Būt vai nebūt" -, kuras laikā visa sabiedrība tiks aicināta solidarizēties ar kultūras darbiniekiem, palīdzot viņiem tikt sadzirdētiem.
"Mēs pildām ne tikai kultūras un mākslas funkcijas, bet arī sociālo un izglītojošo funkciju. Kultūras centri strādā Lietuvas labā - vai tad mēs neesam Lietuvas cilvēki?" vaicājusi Lietuvas kultūras centru asociācijas prezidenta vietniece Diāna Petrokaite.
Kā norādījis kāds mītiņa dalībnieks, laikā kopš Lietuvas neatkarības atjaunošanas izglītības sistēmā algas pieaugušas par 90%, bet kultūras sistēmā - tikai par 3,5%, turklāt daudzi kultūras darbinieki strādā tikai uz pusslodzi.
LETA