Vai kontrabandas cigaretes ir kaitīgākas par legālajiem smēķiem? VIDEO
Ne likumsargi, ne narkologi nespēj pateikt, cik lielā mērā kvalitātes prasībām atbilst kontrabandas cigaretes, kuras tiek nelegāli ievestas Latvijā vai arī tepat pie mums paslepus ražotas kādā vārtrūmē. Smēķēšana jau pēc definīcijas nav veselīga, bet kūpināt nezināmas izcelsmes smēķi ir vēl bīstamāk.
Latviešus no kontrabandas cigarešu lietošanas ir mēģināti atrunāt dažādos veidos. Mediķi stāsta, ka pīpēt vispār it kaitīgi. Policisti un ekonomisti klāsta, ka, pērkot kontrabandas smēķus, mēs graujam valsts ekonomiku, bet politiķī pat aizrunājušies tiktāl, ka, smēķējot baltkrievu cigaretes, mēs graujam demokrātijas pamatus. Piemēram, pirms pāris mēnešiem Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis aizrunājās pat tiktāl, ka tie, kuri smēķē cigaretes ar Baltkrievijas akcīzes zīmi, atbalsta nedemokrātisko Aleksandra Lukašenko režīmu: „Cigaretes tiek pirktas ar akcīzes marku, tātad viņu (Baltkrievijas) budžetā ienāk nauda.” Tomēr visi šie argumenti lielu daļu Latvijas iedzīvotāju nav atrunājuši no kontrabandas dūma ievilkšanas.
Bet to, vai kontrabandas cigaretes ir tikpat vai vairāk kaitīgas nekā legāli nopērkamās, mums neviens nesaka un arī joprojām neatklāj. Katrā ziņā mēs varam būt daudzmaz pārliecināti, ka cigaretēm ar Latvijas akcīzes marku nav piemalti zirgu sari vai tās apsmidzinātas ar sintētisku indi. Vai arī kontrabandas cigaretes atbilst tādiem pašiem kvalitātes standartiem, kādus piemēro legāli nopērkamajām, centās noskaidrot TV3 raidījums „Bez tabu”.
Pneimonolģe Zaiga Kravale teic, ka smēķēt vispār ir kaitīgi, bet ja vajag izvēlēties no diviem ļaunumiem, tad labāk izvēlēties zināmo – ar Latvijas akcīzes marku, nevis nezināmas izcelsmes tabaku, kura var būt piesūcināta ar indīgām psihotropām vielām vai ar nezināmu draņķību piemalumu.
Savukārt policija neatklāj, kādi bijuši ekspertīžu rezultāti par kontrabandas cigarešu tabakas pārbaudi. Te jāpiemin, ka šovasar policija Balvu pusē likvidēja apjomīgu nelikumīgu cigarešu ražotni. Toreiz policija pieņēma, ka tur ražoto cigarešu kvalitāte bijusi gana laba. Jāteic, ka kontrabandas cigarešu rūpals Latvijā neapsīkst, kaut arī muitnieku izņemto cigarešu skaits gadu no gada pieaug: ja 2011 gadā likumsargi konfiscēja vairāk nekā 16 miljonus cigarešu, pērn - vairāk kā 38 miljonus, tad šīgada pirmajos astoņos mēnešos jau 22 miljonus.
Jāteic, ka par kontrabandas cigarešu tabakas kvalitāti īpaši nemīl izteikties arī citu Eiropas valstu speciālisti. Pēc visa spriežot, policisti un muitnieki vienīgi konfiscē un pēc tam iznīcina kontrabandas cigaretes. Vācijas Cigarešu asociācijas un muitas pārstāvji gan pirms pāris gadiem gan izplatīja paziņojumu, kurā bija teikts, ka liela daļa kontrabandas tabakas ir salīdzinoši zemas kvalitātes, un reizēm cigaretes ir piesūkušās ar indīgām ķimikālijām.
Tikmēr kāds smēķētājs Kasjauns.lv teica: „Salīdzinot vienas un tās pašas markas cigaretes, kas pirktas legāli Latvijas veikalā un tirgū zem letes ar Krievijas akcīzes zīmi, jāteic, ka smēķētājs atšķirību jutīs uzreiz – nelegālajai cigaretei dūms ir daudz sīvāks – tas, ja tā var teikt, cērtas kaklā. Nekad nepateiksi, ka tās ir vienas un tās pašas markas cigaretes”.
Mediķi gan atzīst, ka Latvijā ar kontrabandas cigarešu tabaku neviens nav saindējies, kā piemēram ar nelegālo alkoholu vai tā dēvētajām legālajām narkotikām. Sīkāk par kontrabandas cigarešu kvalitāti skatieties „Bez Tabu” videosižetā.