Baltijas eiroparlamentārieši: Krievijas rīcība pret Lietuvu ir uzbrukums ES
Lietuvas un Latvijas eiroparlamentārieši norāda, ka Lietuvas kravu pārvadātāju diskriminācija vai Lietuvas produkcijas importa Krievijā blokāde ir uzskatāma par uzbrukumu visai Eiropas Savienībai (ES).
"Mēs vēlamies, lai to neuztver kā Lietuvas produktu blokādi, bet gan kā Eiropas produktu blokādi, un ir jābūt pienācīgai attieksmei un pienācīgam stingrumam Krievijas attiecībās ar ES," sacīja Lietuvas deputāts EP Vītauts Landsberģis, kas ir bijušais Lietuvas konservatīvās partijas " Tēvzemes savienība" līderis.
Viņš pauda pārliecību, ka Krievijas rīcība ir reakcija uz ES politiku Austrumu partnerības programmā.
"Krieviju neiepriecina ES politika, jo īpaši draudzība ar kaimiņvalstīm un kaimiņvalstu vēlme tuvoties Eiropai un kaut kādu iemeslu dēļ ne Krievijai. Tas ir līdzīgi kā izmisusi draudzene savu greizsirdību pārvērš dusmās, un tas var radīt zaudējumus un jau rada ievērojamus zaudējumus ES dalībvalstīm, vispirms jau tām, kuras ir visvieglāk aizsniegt," klāstīja Landsberģis.
Viņš norādīja, ka, viņaprāt, Krievija varētu pastiprināt savu rīcību pirms novembrī Viļņā gaidāmā ES Austrumu partnerības samita.
Lietuvas EP deputāts sociāldemokrāts Zigmants Balčītis norādīja, ka jautājums par vienotas politikas izveidi saistībā ar dalībvalstu ekonomikas interešu aizsardzību ir jāpaceļ Eiropas Savienības Padomes līmenī.
"Domāju, ka mums šis jautājums pēc iespējas ātrāk ir jāiekļauj nākamās Eiropas Savienības Padomes darba kārtībā un jārunā par pēc iespējas drīzāku katras dalībvalsts ekonomikas interešu aizsardzības politikas izveidi, un tai ir jāietver noteiktas komisijas izveide, kas varētu runāt valstu vārdā vienotā ES balsī, kā arī tai jāietver jautājums par zaudējumu kompensāciju," Balčītis stāstīja BNS.
Latvijas eiroparlamentāriete no Eiropas Tautas partiju grupas Sandra Kalniete, kas ir arī EP Lauksaimniecības komitejas locekle, atgādināja, ka tā nav pirmā reize, kad Krievija mēģina izdarīt spiedienu uz Austrumeiropas valstīm, bet tā ir pirmā reize, kad Krievija tā vēršas pret kādu no ES dalībvalstīm.
"Tā nav pirmā reize, kad Krievija mēģina atrast procedūru vai kādu pārtikas tiesību normu, vai pat neapgrūtina sevi [ar pamatojuma rašanu], lai paplašinātu savu politisko un ekonomisko spiedienu pret, galvenokārt, Austrumeiropas valstīm un Baltijas valstīm. Tomēr tā ir pirmā reize, kad tā vēršas pret [ES] prezidējošos valsti. Un domāju, ka tādēļ Eiropas institūcijām ir jāpieņem ļoti stingra pozīcija, jo Krievijai arī ir savas intereses ES, tostarp bezvīzu režīms," sarunā ar BNS klāstīja Kalniete.
EP plenārsesijā otrdien eiroparlamentārieši iztaujās EK par to, kā tā gatavojas reaģēt uz Krievijas rīcību pret Lietuvas autopārvadātājiem un piena produktu ražotājiem.
Jau vēstīts, ka Krievijas patērētāju tiesību uzraudzības dienests paziņoja, ka no pirmdienas ir aizliedzis piena produktu importu no Lietuvas. Par to aģentūrai "Interfax" pastāstīja Krievijas Federālā Patērētāju tiesību un cilvēku labklājības jomas uzraudzības dienesta "Rospotrebnadzor" vadītājs Genadijs Oņiščenko, lēmumu pamatojot ar nepietiekamiem kvalitātes kontroles pasākumiem Lietuvā. Viņš uzskaitīja vairākus Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumus, tostarp "Pieno žvaigždes" un "Rokiškio sūris".
Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite pirmdien pauda pārliecību, ka Lietuvai ir jāgatavojas vērsties Pasaules Tirdzniecības Organizācijā (PTO) saistībā ar Krievijas rīcību pret Lietuvas precēm.
Kopš 12.septembra Krievijas muita veic Lietuvas autopārvadātāju vesto kravu pastiprinātas pārbaudes. Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs brīdināja, ka šādas Krievijas rīcības dēļ var pasliktināties Maskavas attiecības ar ES.
Lietuva pašlaik ir ES prezidējošā valsts, un Krievijas rīcība pret Lietuvu tiek skaidrota ar prezidentūras mērķos noteikto prioritāti tuvināt ES Austrumu partnerības programmas valstis, kurās Krievija nevēlas zaudēt savu ietekmi.