Policija un iekšlietu ministrs stāsta, kāpēc nevar veiksmīgi apkarot "točkas". VIDEO
Traģēdija Jelgavā, kur pēc nelegālā alkohola lietošanas jau miruši astoņi cilvēki, likusi saausīties amatpersonām. Sociālajos medijos tiek pieprasīta kāda atbildīgā demisija par nespēju apkarot „točkas”. Tikmēr gan Valsts policija, gan Iekšlietu ministrija apgalvo, ka dara visu iespējamo cīņā pret „točkām”.
Traģēdija Jelgavā, kur pēc nelegālā alkohola lietošanas jau miruši astoņi cilvēki, likusi saausīties amatpersonām. Sociālajos medijos tiek pieprasīta kāda atbildīgā demisija par nespēju apkarot „točkas”. Tikmēr gan Valsts policija, gan Iekšlietu ministrija apgalvo, ka dara visu iespējamo cīņā pret „točkām”.
Iekšlietu ministrs: „točku” sistēmu stiprina iedzīvotāju nabadzība
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis LTV raidījumam „Panorāma” teic, ka „točkas” ir Latvijas sociāli ekonomisks fenomens. Viņš katru dienu pieaugošo Jelgavas „točkas” upuru skaitu sauc par traģēdiju, bet noliedz policijas atbildību notikušajā, uzsverot likumsargu operatīvo rīcību, noskaidrojot notikušā apstākļus. Viņš skaidro – lai apkarotu nelegālā alkohola tirdzniecību, ar policijas spēkiem vien ir par maz, jāmaina sodu sistēma, jo līdz šim par nelegālā alkohola tirdzniecību cietumsods neesot piemērots ne reizi.
„Es pats biju Jelgavā, kur par vienu no konkrētajām adresēm man tika sniegta informācija, ka tur ir bijuši vairāki kriminālprocesi un administratīvie procesi un personas ir sauktas pie atbildības. Tad viens no sodiem, ko piespriež pārsvarā – prokurora priekšstats par sodu – tie ir sabiedriskie darbi. Šī persona paslauka ietvi desmit dienas un tad atgriežas pie esošā rūpala,” saka ministrs.
Kozlovskis arī norāda – „točku” sistēmu stiprina iedzīvotāju nabadzība: „Klienti, kas apmeklē šīs „točkas”, tie nav tie paši, kas apmeklē veikalu, jo tas fenomens ir sociāli ekonomisks, kas ir reāli nabadzība, un visas problēmas tiek slīcinātas alkoholā, un legālam alkoholam naudas nepietiek."
Ministrs ir pārliecināts, ka cīnīties ar nelegālā alkohola tirdzniecību palīdzētu likuma grozījumi, kas paredz atbildību nekustamā īpašuma, kurā notiek nelegālā tirdzniecība, īpašniekiem. Tad viena „točka” nevarētu gadiem atrasties vienā un tajā pašā vietā. Viņš norāda – Iekšlietu ministrija šos grozījumus ierosinājusi jau pirms pusotra gada, bet tie iestrēguši Saeimā trešajā lasījumā.
Valsts policijas šefs: „Policija rīkojās operatīvi”
Savukārt Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis norādījis, ka pašlaik nav nekāda pamata Jelgavas policijā sākt dienesta pārbaudi saistībā ar nelegālā alkohola radīto traģēdiju un par to, kā šis bizness pilsētā tiek apkarots. Policija rīkojās operatīvi, novērsa lielāka daudzuma metanola nonākšanu apritē un darbojās savu iespēju robežās, paziņojusi Valsts policijas augstāka vadība pēc Jelgavas kolēģu darba izvērtēšanas.
Policijas priekšnieks skaidroja, ka šajā gadījumā policija reaģēja ātri: „Īsā laika sprīdī, saņemot pirmo informāciju par šo notikumu, tika pilnībā identificēta šīs nāvīgās dziras tirdzniecības ķēde un diennakts laikā visas personas, kas iesaistītas ķēdē, tika aizturētas. Tā kā šeit absolūti nav pamata runāt par policijas, Jelgavas iecirkņa, darbinieku neprofesionalitāti vai neizdarīšanu.”
Nāvei pietiek ar 50 gramiem metilspirta
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka upuru skaits no nelegālā alkohola lietošanas Jelgavā trešdienas vakarā pieaudzis līdz astoņiem, un vēl četri turpina ārstēties slimnīcā. Policijai izdevies noskaidrot indīgās vielas - metanola - izcelsmes vietu, un tagad tiek skaidrots, vai inde iedzīvotājiem pārdota apzināti vai neapzināti. Eksperti pieļauj, ka metilspirta un etilspirta izskata un smaržas līdzību dēļ tirgotāji atšķirību varēja arī neievērot. Toksikologi skaidro, ka letālam iznākumam pietiek vien ar 50 gramu metilspirta izdzeršanu.
Ko Latvijas amatpersonas – iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis un Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis saka par notikumiem Jelgavā, skatieties „Panorāmas” videosižetos.
Ministrs: iedzīvotājiem nav naudas legālajam alkoholam (LTV „Panorāma”)