Ičas zivju bojāejas iemesls joprojām neskaidrs. VIDEO
Joprojām nav izdevies noskaidrot, ar kādu toksisko ķīmisko vielu ir piesārņota Ičas upe. Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" veiktās analīzes pagaidām nav devušas rezultātu, ziņo Valsts vides dienesta (VVD) Rēzeknes reģionālā vides pārvalde.
Ņemot vērā to, ka nav bijis iespējams izstrādāt arī rīcības plānu piesārņojuma mazināšanai, šodien notikušajā starpnovadu Civilās aizsardzības komisijas ārkārtas sēdē nolemts vērsties pēc palīdzības Krīzes vadības padomē.
Balvu novada dome informē, ka Civilās aizsardzības komisijas ārkārtas sēdē nolemts tuvākajā laikā Ičas krastos uzstādītas brīdinājuma zīmes par to, ka ūdens upē ir piesārņots un tā izmantošana ir bīstama. Par radušos situāciju tiks informētas arī kaimiņu pašvaldības.
Upes krastos dzīvojošie iedzīvotāji jau patlaban ir brīdināti par ūdenī konstatēto piesārņojumu, aicināti atturēties no makšķerēšanas un upes ūdens izmantošanas lopu dzirdināšanā un citām vajadzībām.
Patlaban VVD nav versiju nedz par to, ar kādu toksisko ķīmisko vielu upe ir piesārņota, nedz par to, kas un kādā veidā to ir izdarījis. Saistībā ar notikušo VVD amatpersonas ir vērsušās ar iesniegumu Valsts policijā, kura sākusi izmeklēšanu.
Jau ziņots, ka Ičas upē posmā no autoceļa Rēzekne-Gulbene līdz Vērdes upes ietekai uzskaitītas 374 upē redzamas bojāgājušas līdakas, 88 asari un citas zivis kopumā 60 kg apmērā. Pārbaudēs vizuāli novērots, ka lielākais bojāgājušo zivju skaits ir Ičas upes posmā apmēram vienu kilometru uz augšu pret straumi un apmēram vienu kilometru lejup pa straumi no vietas, kur Ičas upē ietek gar Bērzpils purva austrumu, dienvidaustrumu un dienvidu malu esošais meliorācijas grāvis.
Šāda zivju koncentrācija, iespējams, saistīta ar Ičas upes grunts reljefu un straumi. Tālāk pa straumi no minētās vietas redzamo bojāgājušo zivju skaits pakāpeniski samazinājies, līdz izzudis pavisam līdz Vērdes upes ietekai. Citos Ičas posmos zivju bojāeja nav konstatēta.
Lai noskaidrotu zivju bojāejas iemeslu, paņemti ūdens paraugi un tiek pētītas arī bojāgājušās zivis. Pirmie saņemtie rezultāti no laboratorijas liecina, ka zivju bojāejā varētu būt vainojamas toksiskās vielas. Taču pārbaudēs uz vietas eksperti nav konstatējuši ne notekūdeņu, ne kādu toksisko vielu izplūdes avotus. Tāpat nav novērots vizuāli redzams piesārņojums ūdenī, kā arī nav sajūtamas kādas smakas.
Lai arī piesārņoto ūdeņu platība ir palielinājusies, patlaban piesārņojums no Ičas upes ir izplatījies līdz pat Aiviekstei, piesārņojuma koncentrācija ir samazinājusies.
Jau ziņots, ka Balvu novadā, Ičas upē, šīs nedēļas sākumā konstatēta masveida zivju bojāeja, ko, iespējams, izraisījis toksisks piesārņojums.
Kā iepriekš informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, VVD šonedēļ saņēmis informāciju no vietējiem iedzīvotājiem, ka Ičas upē posmā no autoceļa Rēzekne-Gulbene līdz Vērdes upes ietekai vērojama zivju bojāeja - simtiem līdaku, asari, sapali un citas zivis.
VVD par notikušo informējis vietējās pašvaldības, Pārtikas un veterināro dienestu, kā arī vērsies Valsts policijā ar lūgumu ierosināt krimināllietu. Tāpat ir ierosināta ekspertīze, lai noteiktu, cik lieli zaudējumi nodarīti zivju resursiem.
VVD turpina regulāri apsekot Ičas upes apvidu, kā arī citas tuvējās ūdenstilpes, lai novērtētu situāciju un nepieciešamības gadījumā strauji rīkotos.
Vienlaikus iedzīvotāji ir aicināti ziņot par aizdomīgiem gadījumiem šajā apkārtnē.
LTV "Panorāmas" video: Ičas zivju bojāejas iemesls joprojām neskaidrs
LETA, Foto: ekrānšāviņš no video