Somija pievienojas Krievijas hokejistiem pasaules čempionāta finālā
Somijas hokeja izlase sestdien sasniedza Minskā notiekošā pasaules čempionāta finālu, tādejādi nodrošinot izšķirošo dueli par zeltu pret Latvijas speciālistu Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa vadīto Krievijas valstsvienību.
Pusfinālā Somija ar rezultātu 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) pieveica Čehiju, kam svētdien būs jātiekas ar eksčempioni Zviedriju, lai cīnītos par bronzas medaļām.
Somija vadībā izvirzījās mača devītajā minūtē, kad Čehijas izlases vārtsargu Aleksandru Salāku pārspēja Jori Lehtere. Somi vēl vienus vārtus guva 32.minūtē, izceļoties Jarko Imonenam.
Pēc zaudētajiem vārtiem Čehija centās pārņemt mača iniciatīvu, taču tai tikai retu reizi izdevās ar bīstamiem uzbrukumiem traucēt somu vārtsarga Pekas Rinnes modrību.
Trešo ripu Lehtere raidīja jau tukšā Čehijas izlases cietoksnī, kad līdz dueļa izskaņai bija atlikušas 11 sekundes.
Somijas hokejisti pēdējo reizi pasaules čempionātā triumfēja 2011.gadā.
Jau vēstīts, ka pirms tam pusfinālā Krievija ar 3:1 uzvarēja Zviedriju, kas par pasaules čempioni kļuva pērn.
Ceturtdaļfinālā čehi ar 4:3 uzvarēja ASV vienību, kamēr Somija ar 3:2 pieveica titulēto Kanādu, neļaujot tai jau piekto reizi pēc kārtas sasniegt pasaules čempionātu pusfinālu.
Savukārt Krievijas valstsvienība ceturtdaļfinālā ar 3:0 pieveica veiksmīgi spēlējušo Franciju, kamēr Zviedrija ne bez grūtībām ar 3:2 pārspēja sacensību saimnieci Baltkrieviju.
Kā ziņots, Latvijas izlase pēc neveiksmīgā turnīra noslēguma palika B apakšgrupas sestajā vietā un otro gadu pēc kārtas pasaules čempionātu noslēdza 11.pozīcijā. Ceturtdaļfinālam tā nav spējusi kvalificēties kopš 2009.gada.
Šī gada pasaules čempionāts pirmo reizi norisinās Baltkrievijā, turklāt tas tiek aizvadīts tās galvaspilsētā Minskā. Šī valsts par turnīra mājvietu tika izraudzīta 2009.gadā, lai gan pēcāk starptautiskos politiskajos gaiteņos notika plašas diskusijas, vai Baltkrievijai tiešām jāuzņem prestižās sacensības.
Čempionāta spēles pārrauga 16 galvenie tiesneši un 16 līnijtiesneši no 14 valstīm, kuru vidū gan atkal nav Latvijas. Lielākais skaits - pa četriem tiesnešiem - nozīmēts no Čehijas, Krievijas un Somijas.
Tā kā šogad norisinājās Soču olimpiskās spēles, kas tika uzskatītas par galveno notikumu arī hokeja sezonā, pasaules čempionāta nozīme kļuvusi otršķirīga, jo vairumam valstsvienību palīdzēt turnīrā atteicās vairāki līderi, pamatojot to ar traumām un sezonas laikā iekrājušos nogurumu.
Pasaules čempionātu vēsturē zelta medaļām bagātākā ir Krievijas izlase (iepriekš - PSRS), kas medaļas kaklā kārusi 42 reizes - 26 zelta, deviņas sudraba un septiņas bronzas. Hokeja dzimtenes Kanādas pārstāvji iekrājuši 46 medaļas (24 zelta, 13 sudraba un deviņas bronzas), bet trešajā vietā ar 46 godalgām atrodas Čehija (agrāk - Čehoslovākija), kas izcīnījusi 12 zelta, 13 bronzas un 21 bronzas medaļu.
Zīmīgi, ka pērn neviena no šīm vienībām pie cēlmetāla netika - pasaules čempiones godu izcīnīja Zviedrija, kura finālā apspēlēja turnīra lielākā pārsteiguma autori Šveici, bet trešajā vietā bija ASV.
Kopš 1993.gada, kad PSRS un Čehoslovākijas vairs nebija uz pasaules kartes, līdz pat 2013.gadam pie medaļām pasaules čempionātos tika tikai septiņas valstis - Kanāda, ASV, Krievija, Zviedrija, Somija, Čehija un Slovākija, taču pērn šo kārtību izjauca Šveice. Savukārt vēl šo abu lielvalstu ērā pie medaļām kāda no izlasēm ārpus labākā septītnieka pēdējo reizi tika vien tālajā 1953.gadā.
LETA/Foto: EPA, LETA