
Miljoniem cilvēku seko līdzi Ķīnas basketbola Jokičam, kuram brīvajā laikā patīk ēst un gulēt

Četras spēles NBA Vasaras līgā ļāvušas milzu popularitāti iemantot ķīnietim Janam Hansenam. Mači ar viņa dalību piesaistīja ļoti lielu auditoriju pie televizora ekrāniem, bet pats basketbolists simpātijas ieguvis savu pieticīgo izteikumu dēļ.
Ātri vien par jauno uzlecošo zvaigzni Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) apcirkņos kļuvis nesen draftētais ķīnietis Jans Hansens. Viņu pirmajā kārtā ar 16. numuru izraudzījās Portlendas “Trail Blazers”. Hansens kļuva vien par trešo ķīnieti, kurš izraudzīts NBA drafta pirmajā kārtā.
The Yang Hansen show premiered in Las Vegas tonight!
— NBA (@NBA) July 12, 2025
🏀 10 PTS
🏀 4 REB
🏀 5 AST
🏀 3 BLK
A walking highlight reel in his Trail Blazers summer debut. pic.twitter.com/HQQVqrJVbc
Ķīnas tirgus NBA ir ļoti nozīmīgs. Valstī dzīvo 1,4 miljards iedzīvotāju, no kuriem tiek lēsti aptuveni 600 miljoni interesējoties par basketbolu. 2019. gadā NBA un Ķīnas attiecības tika krietni pabojātas pēc tam, kad tad vēl Hjūstonas “Rockets” ģenerālmenedžeris Derils Morijs sociālajos tīklos publicēja fotogrāfiju ar atbalstu Honkongai. Tas rezultējās ar to, ka Ķīnas sabiedriskajā televīzijā veselu gadu pārtrauca translēt NBA spēles. Šis solis gan nemazināja ķīniešu sekošanu līdz līgai, kurā tagad var spēlēt turnīra viens no interesantākajiem jaunajiem basketbolistiem.
Jana Hansena ģimenē tēvs ar basketbolu nodarbojies amatieru līmenī, bet māte strādā par grāmatvedi. Pirmos pamatus basketbolā Hansens sāka apgūt jau trīs gadu vecumā, taču astoņu gadu vecumā pēc aizvadītiem treniņiem lielā karstumā jaunais ķīniešu sportists vairs nevēlējās spēlēt basketbolu. Pamēģinājis galda tenisu, peldēšanu un taekvondo, viņš atgriezās pie groza bumbas. “Es nebiju tas gudrākais skolā, kā arī biju nedaudz apaļīgs. Mans tēvs ieteica man pamēģināt sportot. Viņš gribēja, lai saprotu, ko vēlos dzīvē darīt un notievētu. Viņš teica, lai nekļūstu resns,” par vecāku ietekmi basketbola prasmju apgūšanā sev raksturīgajā humorā pauda Hansens.
Hansen Yang on some of his interests:
— Hoop Central (@TheHoopCentral) June 27, 2025
“I sleep…I play PS5. I like to eat.” 🤣
(h/t @ohnohedidnt24)
pic.twitter.com/wa9eBLyhaK
Pagaidām Hansena angļu valoda nav augstākajā līmenī, tāpēc viņam jau piecus gadus blakus ir tulks. Pirms drafta intervijā jaunais ķīniešu basketbolists komandu pārstāvjiem par sevi teica, ka esot optimistisks un vieglprātīgs. “Neuztraucies par neko, kas ir tālāks par astoņām stundām. Pat, ja tas ir tuvāk, tāpat par to nevajag pārāk satraukties. Esi pozitīvs, neatkarīgi, kur dodies. Esi laimīgs un centies šo prieku nodot citiem,” savas dzīves vērtības atklāja Hansens. Kad viņam prasīja, kādi ir viņa hobiji ārpus basketbola, viņš ilgi atbildi nemeklēja. “Ēdu, guļu un spēlēju “PlayStation 5”,” viņš teica, liekot zālē esošajiem žurnālistiem uzjautrināties.
“Papildu uzmanība man netraucē. Tā ir daļa no darba. Tā ir perfekta iespēja parādīt savu humoru. Dažreiz redzēsiet mani bēdīgu, bet tas nav tāpēc, ka esmu, ar ko vīlies, bet vienkārši gribu doties gulēt. Dažreiz nebūšu tik komunikabls, jo būšu miegains,” teica Hansens. “Vēlos parādīt Ķīnas iedzīvotājiem, ka man iet labi. Pirms devos uz ASV, aprunājos ar Jao Minu. Viņš man zvanīja un dalījās ar savu pieredzi. Viņš man ieteica izbaudīt ēdienu, dzērienu, miegu un visu pārējo. Jao ir Ķīnas basketbola ikona, bet es – tikai debitants. Jā, jūtu lielas gaidas pret sevi, taču, salīdzinot ar Jao, esmu nekas.”
Tas gan nav traucējis Ķīnas basketbola faniem pievērst Hansenam ļoti lielu interesi. Tūkstošiem ķīniešu un ASV dzīvojošie Ķīnas tautības cilvēki devās uz Lasvegasu, lai klātienē noraudzītos viņa mačus NBA Vasaras līgā. Daudzi bija iegādājušies viņa kreklu ar 16. numuru, savukārt Ķīnas mediju uzņēmums “Tencent” par Hansenu veido dokumentālās sērijas, līdz ar to Vasaras līgas laikā spēlētājam sekoja operatori un kameras. Par spēlēm ziņot ieradās daudzi Ķīnas žurnālisti, bet pašu mājās TV reitingi apsteidza vairāku NBA izslēgšanas spēļu reitingus.
“Tencent” bezmaksas apraidē Hansena debijas maču pret Memfisas “Grizzlies” noskatījās 5,2 miljoni ķīnieši. Salīdzinājumam – 2025. gada drafta pirmā numura Kūpera Flega debijas spēle tika pie 1,1 miljonu lielas auditorijas. “Tencent” maksas apraidē vienu no Hansena spēlēm noskatījās 3,4 miljoni liela auditorija, kas ir par 16 reizēm vairāk nekā vidēji ierasts. Ķīnas sabiedriskajā televīzijā Hansena spēles ieguva lielākus reitingus nekā NBA atsevišķas izslēgšanas spēles.
Četrās NBA Vasaras līgas spēlēs 20 gadus vecais un 216 centimetru garais basketbolists vidēji laukumā pavadīja 24,5 minūtes, parādot savas daudzpusīgās prasmes – 10,8 punkti, piecas atlēkušās bumbas, 3,8 rezultatīvās piespēles, 2,2 bloķētie metieni un 0,5 pārķertās bumbas. Hansens metienus izpildīja ar 45,1% precizitāti, grozā raidot praktiski katru trešo tālmetienu (33,3% precizitāte). Savas daudzpusības dēļ viņš jau ieguvis iesauku “Chinese Jokič” (no angļu valodas – ķīniešu Jokičs).
Yang Hansen 2025 Summer League vs. Nikola Jokic 2015 Summer League 👀
— Basketball Forever (@bballforever_) July 21, 2025
‘Chinese Jokic’ living up to his nickname 🔥 pic.twitter.com/M5ecXDBDfz
Yang Hansen was asked what questions he'll ask his idol Nikola Jokic when he plays him this year.
— Brenna Greene (@BrennaGreene_) July 12, 2025
His response?
"Picture? Signature, please?"
Guys, this kid is going to be great 😂😂 pic.twitter.com/UbIius6RYR
Līdzīgi vienam no pasaules labākajiem basketbolistiem Nikolam Jokičam, Hansens prot labi piespēlēt saviem partneriem un lieliski pārredz laukumā notiekošo. Tiek gan uzskatīts, ka jaunajam ķīnietim vēl jāpiestrādā pie sava uzbrukuma arsenāla, kurš vēl nav tādā līmenī kā viņa elkam no Serbijas. “Fotogrāfiju? Autogrāfu, lūdzu,” uz jautājumu, ko prasītu Nikolam Jokičam abu pirmajā tikšanās reizē atbildēja Hansens.
“Jans Hansens ir unikāls talants. Viņam ir augsts basketbola IQ, viņš prot spēlēt ar muguru pret grozu, un prot darboties aiz tālmetiena līnijas. Uzskatām, ka viņš jau tagad ir labs soda metienu izpildītājs un var kļūt par labu metienu realizētāju,” pēc Hansena nodraftēšanas teica Portlendas “Trail Blazers” ģenerālmenedžeris Džo Kronins.
Pirms nonākšanas NBA Hansens divas sezonas spēlēja profesionāļos Ķīnas augstākajā līgā Kvingdao “DoubleStar”. 2024./2025. gada sezonā 45 spēlēs viņš vidēji iespēja 16,6 punktus, 10,3 atlēkušās bumbas, trīs piespēles un 2,6 bloķētos metienus. Ķīnas U-19 izlasē viņš spēlēja U-19 Pasaules kausā (12,6 punkti, 10,4 atlēkušās bumbas, 4,7 rezultatīvās piespēles), bet lielajā izlasē viņš aizvadījis sešas spēles Āzijas kausa kvalifikācijā (8,7 punkti, 4,7 atlēkušās bumbas, 1,8 rezultatīvās piespēles). No komerciālā viedokļa visdrīzāk tieši Hansens ir labākā 2025. gada drafta izvēle NBA.