Pasaules kauss futbolā latvieša acīm
Šajās dienās visa pasaule runā tikai par futbolu – Katarā notiek Pasaules kausa finālturnīrs. To klātienē vēroja arī Latvijas Tirdzniecības ...
Kā nenosalt karstajā Katarā. Pasaules kauss futbolā latvieša acīm
Šajās dienās visa pasaule runā tikai par futbolu - Katarā notiek Pasaules kausa finālturnīrs. To klātienē vēroja arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis.
Futbols Aigaram Rostovskim ir sirdī, viņš pats savulaik profesionāli spēlējis jauniešu izlasēs un trenējies kopā ar daudziem Latvijas futbolā labi zināmiem meistariem. Pasaules kausa izcīņas finālturnīru apmeklēšana uzņēmējam jau kļuvusi par tradīciju, viņš bijis uz beidzamajiem četriem Pasaules kausiem – Dienvidāfrikā, Brazīlijā, Krievijā un tagad arī Katarā. Tāpēc Aigaram ir ar ko salīdzināt.
Sarežģītā nokļūšana
Tikt uz futbola svētkiem Katarā nemaz nav bijis tik vienkārši, un pie vainas bija sarežģītā reģistrēšanās sistēma. “Lai arī Katara Pasaules kausa finālturnīrā ieguldīja rekordlielus līdzekļus, pat vairāk nekā 200 miljardus ASV dolāru, daži organizatoriskie jautājumi, tostarp biļešu iegādes process, maigi sakot, pamatīgi pieklibo. Viss sākās jau ar līdzjutēju digitālajām identifikācijas "Hayya" kartēm, kas bija obligāti nepieciešamas, jo Katara atcēla gan vīzas, gan Covid-19 sertifikātus, un bez "Hayya" kartes ārzemnieki čempionāta laikā pat nevar Katarā uzturēties. Tikai šīs kartes īpašnieki ir tiesīgi iegādāties biļetes uz finālturnīra spēlēm, par brīvu izmantot sabiedrisko transportu, iekļūt stadionos un fanu zonās. Taču šīs kartes iegāde bija stresa pārpilna, jo bija lielas problēmas ar pieteikuma nosūtīšanu – tā sistēma visu laiku nobruka. Es pats "Hayya" karti saņēmu tikai dienu pirms izlidošanas uz Kataru,” atceras Aigars Rostovskis.
Savukārt, esot jau Katarā, ne mazums pūļu sagādāja biļešu iegāde uz pašām spēlēm. “Biļetes tirgo tikai divās vietās Dohā. Un šī tirdzniecības sistēma arī izcēlās ar haosu. Vispirms bija jāizstāv dzīvā rinda pie kasēm, tad jāpiesakās elektroniskajā sistēmā, kur atvēlētas piecas minūtes biļešu iegādei. Taču ik pa laikam sistēma uzkārās, un viss bija jāsāk no gala. Turklāt paradokss bija tajā, ka biļetes varēja nopirkt tikai uz tuvāko divu dienu spēlēm, tāpēc uz kasēm braucām pat trīs dienas pēc kārtas, un vienā no tām tikt pie biļetēm mums neizdevās,” iespaidos dalās Aigars.
Viņam, nedēļu esot Katarā, izdevās apmeklēt sešas spēles. Biļešu cenas? “Tiku uz tām spēlēm, uz kurām vēl bija nopērkamas biļetes. Uz turnīra grupu spēlēm 1. kategorijas biļetes labākajos sektoros laukuma sānos maksā 800 Kataras reālu, kas ir ap 210 eiro, bet 3. kategorijas biļetes sēdvietās aiz vārtiem ir ap 60 eiro.”
Prieks un asaras, īsta drāma! Ko futbols dara ar īstiem faniem!
Īsts fans savai komandai jūt līdzi ar sirdi, nevis prātu. Īsts fans neslēpj prieku par savas komandas panākumiem un ir ...
Miljons fanu vienā pilsētā
Rostovskis teic, ka Katarā patiešām var lieliski izjust futbola svētku atmosfēru. It sevišķi tāpēc, ka Katara ir mazākā valsts, kura uzņēmusi Pasaules kausa izcīņas finālturnīru; spēles notiek astoņos stadionos, un tie atrodas ne tālāk par 35 kilometriem no galvaspilsētas Dohas centra.
“Ja iepriekšējos turnīros spēles notika pilsētās, kas bija daudzu simtu kilometru attālumā cita no citas, tad Katarā viss ir ļoti kompakti un koncentrēts vienā vietā. Katarā ir mazliet virs diviem miljoniem iedzīvotāju, bet uz Pasaules kausa finālturnīru ieradušies vairāk nekā miljons futbola fanu, kuri lielākoties dzīvo Dohā. Tam ir gan savi plusi, gan mīnusi. Plusi tajā, ka patiešām var izbaudīt īstu svētku atmosfēru, kuru rada fani no visas pasaules, taču tajā pašā laikā kafejnīcas pārpildītas, paēst nav kur, visam ir bargas cenas. It sevišķi naktsmītnēm,” stāsta Aigars, kuram ar draugiem gan paveicās atrast apartamentus par vēl salīdzinoši pieņemamu maksu.
Vai lielās naudas vērts? Pasaules kausa fanu ciematiņš Katarā
Tajā pašā laikā turnīra organizatori bija pamatīgi piestrādājuši, lai visas šīs cilvēku masas raiti nokļūtu uz spēlēm, lai nebūtu stundām ilgi sastrēgumi. “Ar loģistiku un transportu viss ir superīgi! Sabiedriskais transports, metro – tas viss par brīvu. Ik pa simts metriem atrodas kāds brīvprātīgais, kurš palīdzēs faniem nokļūt vajadzīgajā vietā. Pirmās trīs spēles, ko apmeklēju, atradās katra savā stadionā. Uz divām no tām varēja aizbraukt ar metro, un vajadzīgajā stacijā fanus jau gaidīja autobusi, kas aizvizināja līdz pašam stadionam. Cepuri nost!”
Uz stadionu siltā jakā
Lai arī Pasaules kauss Katarā notiek vēlā rudenī, tā cenšoties izvairīties no pamatīgā karstuma, kas tur valda, taču Aigars teic, ka klimatisko apstākļu dēļ tomēr jāpiedzīvo neērtības.
“Pa dienu temperatūra ir līdz 30 grādiem, taču stadionos ir tik auksts, ka pat līdzi jāpaņem kāda jaciņa! Iegūstot finālturnīra rīkošanas tiesības, Katara tika kritizēta, ka futbolistiem un līdzjutējiem nāksies ciest no liela karstuma, bet organizatori mierināja, ka viss būs kārtībā. Jā, spēles notiek jaunos stadionos, kuros visos ir jaudīgi kondicionētāji, un šajā ziņā katarieši pārcentušies, jo tie darbojas visas spēles laikā, tāpēc tribīnēs ir diezgan auksts. Līdz ar to tie fani, kas jau bija apmeklējuši kādu spēli, uz nākamajām devās, līdzi paņemot siltākas jaciņas. Patiesībā ir diezgan neomulīgi, ka ceļā uz stadionu esi izkarsējies siltā saulē, bet stadionā nākas salt, jo pakausī kondicionētājs pūš aukstu gaisu. Grūti pat nosēdēt, no aukstuma acis sāp un puņķi tek. Kondicionētāji uz pilnu klapi darbojas arī autobusos uz stadioniem. Šķiet, katarieši izdomājuši visai pasaulei pierādīt, ka viņi +50 grādos spēj dzesēt visu gaisu,” stāsta Aigars.
Viņš teic, ka futbola svētku gaisotne Dohā jūtama nepārtraukti. It sevišķi speciālajās fanu zonās. Tur ikviens līdzjutējs, kurš tobrīd nav uz spēlēm stadionos, var skatīties futbolu lielajos ekrānos, tur notiek dažādi pasākumi, koncerti. “Bijām vienā no tādām vietām. Atmosfēra ir fantastiska, ļoti draudzīga, jo cilvēki taču ir ieradušies uz svētkiem! Tobrīd fanu zonā bija kādi 20 000 līdzjutēju no visas pasaules. Tāpēc man arī patīk šie Pasaules kausa finālturnīri, jo tajos var izbaudīt patiešām starptautisku kolorītu. Viss vienā raibā mikslī, un tas ir tik interesanti,” iespaidos dalās Rostovskis.
Katarā sākas lielais futbols: Pasaules kausa atklāšanas ceremonija
Katarā sācies 2022.gada nozīmīgākais sporta notikums - 22.Pasaules kauss futbolā.
Bet kā ar alu? Jo kas gan tas par futbolu bez fanu tik iecienītā alus! Zināms, ka Katara īsi pirms čempionāta tomēr aizliedza stadionos tirgot alkoholisko alu, bet kā šajā musulmaņu valstī ar alkoholu ir ārpus futbola arēnām? “Man gan šis jautājums nav aktuāls, taču zinu, ka Katarā alkoholu var iegādāties vienīgi lepnu viesnīcu restorānos. Vēl mani draugi alu nopirka arī fanu zonā, tikai tas maksāja bargu naudu – 13,35 eiro par puslitra glāzi.”
Pasaules kausā Katarā alus tiek dzerts uz nebēdu
Pasaules kausā Katarā, neraugoties uz stingro likumdošanu, alus tiek dzerts uz nebēdu.
Aigars izceļ arī katariešu viesmīlību. “Bijām aizgājuši uz tirgu kaut ko paēst. Vajadzēja samaksāt 15 reālus, bet man bija tikai 200 reālu naudaszīme, savukārt pārdevējai nebija ko izmainīt. Un tajā brīdī pienāca klāt divi arābu vīrieši, tērpušies savās tradicionālajās drēbēs, un teica, ka samaksās manā vietā: “Jūs esat mūsu viesi, mēs samaksāsim!” Varēja just, ka katarieši ļoti centās, lai atbraucēji būtu apmierināti ar viesošanos viņu zemē.”