KNAB grib sodīt Rīgas deputātus par izšķērdību basketbola kluba “TTT Rīga” finansēšanā
foto: LETA
Basketbola klubs "TTT Rīga".
Basketbols

KNAB grib sodīt Rīgas deputātus par izšķērdību basketbola kluba “TTT Rīga” finansēšanā

Jauns.lv

Pagājušā gada vasarā Rīgas domes deputāti ar lielu balsu vairākumu atbalstīja 450 000 eiro no Rīgas Satiksmes peļņas dāvināt basketbola klubam “TTT Rīga”, taču Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pret pozitīvi balsojušajiem deputātiem, tostarp Rīgas mēru Mārtiņu Staķi, uzsācis administratīvā pārkāpuma lietas, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

KNAB grib sodīt Rīgas deputātus par izšķērdību bas...

Latvijas spēcīgākais sieviešu basketbola klubs “TTT Rīga” šobrīd par augstākajām vietām Eiropas turnīros necīnās, tomēr stabili saglabā vietu starp stiprākajiem. Lai sasniegtu vairāk, nepieciešams piesaistīt pasaules talantīgākās spēlētājas, bet tas maksā lielu naudu.

Šobrīd klubs algo četras viesspēlētājas, pārējo komandu veido Latvijas meitenes. Viņas spēlē ne vien Latvijas un Baltijas čempionātā, bet arī prestižajā FIBA Eirolīgas turnīrā. Vienība pieder Rīgas Domes un Rīgas Satiksmes nodibinājumam ”Basketbola klubs “TTT-Rīga””.  Kluba budžets ir ap 750 000 eiro.

“Tā kopējā aina ir tāda, ka 600 000 ir dibinātāju iemaksas, kā es teicu, mums nav svarīgi kādās proporcijās, un 150 000 līdz 200 000 ir tas, ko mēs savācam strādājot ar privāto sektoru, strādājot ar atbalstītājiem,” stāsta basketbola kluba “TTT Rīga” ģenerālmenedžeris Artūrs Štālbergs.

Budžeta savākšana leģendārajam basketbola klubam problēmas sagādā katru sezonu. Tagad nepatikšanas ir arī kluba īpašniekam – Rīgas domei. KNAB uzsācis administratīvā pārkāpuma lietu pret domes deputātiem, jo naudas piešķiršanā konstatēta izšķērdēšana.

Publiskās naudas gādāšana profesionālajiem sporta klubiem bieži ir necaurspīdīgs process. Tāpēc liela nozīme ir personīgiem menedžeru un politiķu kontaktiem. Tā kā gan Rīgā, gan tās uzņēmumos no 2019.gada rudens ir nomainījušies vadītāji, sagādāt galvaspilsētas naudu sportam ir problemātiski.

Iespējams, tas ir iemesls, kāpēc pagājušajā gadā klubs nav spējis laikus iegūt nepieciešamo naudu darbības turpināšanai. Klubam pietrūka 150 000, lai noslēgtu sezonu un vajadzēja vēl 300 000, lai sagatavotos nākamajai.

Palīdzēt pieteicās Rīgas satiksme. Ilgus gadus pašvaldības dotētais uzņēmums strādājis ar zaudējumiem, taču 2019.gadu tas beidza ar 7,7 miljonu peļņu, bet 2020.gadā nopelnīja miljonu. Likums ļauj dāvināt 20 % no iepriekšējā gada peļņas. Rīgas satiksme bija gatava klubam dāvināt trūkstošos 450 000.

Par dāvinājumu 7. jūlijā nobalsoja Rīgas dome. “Par” balsoja ne vien pozīcijas deputāti bet arī vairākums no opozīcijas – kopā 42 deputāti. Šonedēļ viņi sāka saņemt vēstules no KNAB. Izrādās, lēmums bijis nelikumīgs.

KNAB vēstulē deputātiem teikts, ka uzņēmums Rīgas Satiksme sporta klubam drīkstēja dāvināt tikai daļu no 2020.gada peļņas – 196 000 eiro. Lēmums par 254 000 dāvināšanu no 2019.gada peļņas ir pārkāpums, jo likums neatļauj dāvināt naudu, kas nopelnīta vairāk kā pirms gada. Līdz ar to deputāti pārkāpuši valsts mantas izšķērdēšanas novēršanas likumu.

“Deputātiem nav bijis slikta nodoma, deputāti vēlējās glābt titulētāko Latvijas basketbola klubu, deputāti nebija brīdināti, ka šīs lēmums varētu būt juridiski nekorekts. Šo lēmumu bija sākuši strādāt un apstiprinājuši sākot no Rīgas Satiksmes juristiem, Rīgas Satiksmes valde, tad padome, tad Juridiskā pārvalde, Komercnodrošinājuma pārvalde, Kapitāldaļu turētājs, visi ir iedevuši atzinumu. Tātad deputāti nav to darījuši apzināti. Un treškārt, deputāti noteikti nav apmācīti profesionāli juristi, kuri var izvērtēt paši jebkuru juridisko lēmumu,” stāsta Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

KNAB neskaidro, kāpēc administratīvā pārkāpuma lieta sākta pret deputātiem. Lēmumus sagatavoja ierēdņi, pārskatīja domes juristi. Neviens likuma pārkāpumu nepamanīja un pirms balsojuma deputātus nebrīdināja. Līdz ar to iespējas viņus sodīt ir apšaubāmas.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs apstiprina, ka pašlaik veic pārbaudi par valsts amatpersonām noteiktā ierobežojuma rīkoties ar publiskas personas finanšu līdzekļiem ievērošanu. KNAB līdz pārbaudes beigām atturas no plašāku komentāru sniegšanas.

Līdz nedēļas beigām ne Juridiskās pārvaldes, ne Komercnodrošinājuma pārvaldes vadība nebija saņēmusi ziņas, ka pret viņiem KNAB būtu sākta lietvedība. Ja apstiprināsies, ka tiešām deputātiem bijis jābalso par nelikumīgu lēmumu un ierēdņi to nav pamanījuši, viņu atbildību būs jāvērtē domes vadībai.

Ziedojuma iniciatoriem – Rīgas Satiksmei – gan nāksies skaidroties ar Korupcijas apkarotājiem. Rīgas satiksmes, vienlaikus arī basketbola kluba valdes, loceklis Jānis Golubevs ir pārliecināts, ka ne viņš, ne arī citi Rīgas satiksmes vadītāji neko sliktu nav izdarījuši.  Taču KNAB vēstules saņēmuši.

Uzņēmumā norāda, ka lēmuma rezultātā nav radīti zaudējumi un nav nodarīts kaitējums publiskas personas mantai. Domē savukārt spriež, ka var nākties apstrīdēto daļu 254 000 atprasīt no basketbola kluba. Tam uzkrājumu nav, tāpēc, visticamāk, atgūtās naudas vietā pašvaldībai būs jāatrod klubam finansējums no citiem avotiem un nauda vienkārši jāizgriež pa apli.

Deputātiem un atbildīgajām amatpersonām par pārkāpumu draud administratīvais naudas sods līdz 700 eiro.