foto: REUTERS/SCANPIX
Vācijas futbolisti zaudē Ziemeļmaķedonijai un atļauj armēņiem kļūt par grupas līderiem; Spānijai skandaloza uzvara pār Kosovu
Vācijas futbola izlase.
Futbols
2021. gada 1. aprīlis, 10:33

Vācijas futbolisti zaudē Ziemeļmaķedonijai un atļauj armēņiem kļūt par grupas līderiem; Spānijai skandaloza uzvara pār Kosovu

Jauns.lv / LETA

Mača 89. minūtē Tigrans Barsegjans trešdien realizēja 11 metru soda sitienu Pasaules kausa (PK) kvalifikācijas turnīra spēlē Erevānā un ļāva gūt savai komandai trešo uzvaru tikpat J grupas spēlēs.

Armēnija ar 3:2 (0:0) savā laukumā pārspēja Rumāniju.

Mačā, kuru tiesāja Latvijas soģu brigāde ar Andri Treimani galvgalī, mājiniekus 56.minūtē vadībā izvirzīja Eduards Spercjans. Viesi 62. un 72.minūtē atkaroja vadību ar diviem precīziem Aleksandru Čikeldau sitieniem.

77.minūtē sarkano kartīti viesu rindās nopelnīja George Puskass, un mājinieki ar Varazdata Harojana vārtiem 87.minūtē un Barsegjana "golu" divas minūtes vēlāk negaidīti svinēja jau trešo uzvaru trijās spēlēs.

Iepriekšējā Pasaules kausa kvalifikācijas ciklā armēņi desmit mačos izcīnīja divas uzvaras.

Iespēju apsteigt Armēniju neizmantoja Vācija, kas savā laukumā ar 1:2 (0:1) piekāpās Ziemeļmaķedonijai.

Puslaika kompensācijas laika laika otrajā minūtē viesus vadībā izvirzīja Gorans Pandevs.

Ar 11 metru sitienu Vācija atspēlējās 63.minūtē, kad precīzs bija Ilkajs Gundogans, taču viesiem uzvaru 85.minūtē izrāva Elifs Elmass.

Lihtenšteina mājās ar 1:4 (0:2) zaudēja Islandei.

Mājiniekiem izcēlās Janiks Friks, bet viesiem - Birkirs Sevarsons, Birkirs Bjarnasons, Viktors Palsons un Runars Sigurjonsons.

Armēnija guvusi maksimumu - deviņus punktus, Vācija un Ziemeļmaķedonija iekrājušas pa sešiem punktiem, trīs punktus izcīnījusi Rumānija un Islande, bet Lihtenšteina pagaidām ir bez punktiem.

B grupā Spānija mājās ar 3:1 (2:0) uzvarēja Kosovu.

Vārtus uzvarētāju labā guva Dani Olmo, Ferans Toress un Žerārs Moreno, bet viesiem - Besars Halimi.

Pirms Spānijas un Kosovas tikšanās trešdien Pasaules kausa kvalifikācijas spēlē Seviljā pēc Madrides neveiklas diplomātiskās rīcības tika apdraudēta mača norise.

Konfliktu izraisīja Spānijas Futbola federācijas (RFEF) lēmums Pasaules kausa kvalifikācijas spēļu grafikā Kosovu saukt par "teritoriju".  Priština šo lēmumu uztvēra ar sašutumu, un Kosovas Futbola federācija (FFK) paziņoja, ka "Kosova ir neatkarīga valsts", un draudēja mačā nepiedalīties, ja tai netiks atļauts izmantot valsts himnu un karogu.

"Mēs bijām gatavi nedoties uz Spāniju šī lēmuma politiskā konteksta dēļ," aģentūrai AFP sacīja FFK ģenerālsekretārs Erolls Salihu.

Kosovai 2016.gadā tika piešķirta pilntiesīga dalība Eiropas Futbola asociāciju savienībā (UEFA) un Starptautiskā Futbola federāciju asociācijā (FIFA), un tā pirmo reizi lielo turnīru kvalifikācijā cīnījās pirms 2018.gada Pasaules kausa izcīņas.

Belgrada faktiski zaudēja kontroli pār pamatā albāņu apdzīvoto Kosovu 1999.gadā pēc NATO militārās iejaukšanās, bet 2008.gadā Priština vienpusējā kārtā pasludināja neatkarību no Serbijas.

Kosovas neatkarību jau atzinušas vairāk nekā 110 valstis, arī lielākā daļa Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, taču Serbija bijušo provinci joprojām uzskata par savas teritorijas sastāvdaļu. Šo nostāju atbalsta arī Belgradas sabiedrotā Krievija, kā arī Ķīna.

Tomēr Kosovas neatkarību nav atzinušas arī tādas ES dalībvalstis kā Spānija, kurai arī ir problēmas ar separātiski noskaņotām provincēm. Prištinu nav atzinusi arī Grieķija, vēl viena Kosovas pretiniece pašreizējā kvalifikācijas grupā.

Eiropas Parlaments (EP) pagājušajā nedēļā mudināja Spāniju un Grieķiju, kā arī Slovākiju, Rumāniju un Kipru atzīt Kosovu. "Kosovas neatkarība ir neatgriezeniska. Šo pārējo ES dalībvalstu Kosovas atzīšana būtu labvēlīga attiecību normalizēšanai starp Kosovu un Serbiju, veicinātu un nostiprinātu reģiona stabilitāti," uzsvēra EP deputāti.

Neskatoties uz to, Madride jau oficiāli paziņojusi, ka trešdienas spēle Seviļas "La Cartuja" stadionā nepārliecinās to mainīt savu pozīciju.

Spānijas ārlietu ministre Aranča Gonsalesa Laja izteicās, ka trešdienas spēle Seviljā nenovedīs pie nostājas maiņas pret Kosovu. "Futbola noteikumi nenosaka valsts atzīšanas kritērijus. Tie ir starptautisko tiesību noteikumi," viņa sacīja intervijā radio "Onda Cero".

Spānijas valdības nostāja ir izskaidrojama ar bažām par Kosovas atzīšanas ietekmi uz separātistiem Katalonijā. "Spānija, kurai joprojām ir problēmas nacionālās vienotības jomā, vēlas izvairīties no "Balkanizācijas" procesa draudiem," interneta vietnei "El Confidencial" skaidroja vēsturnieks Hosē Alvaress Hunko.

Spānijas nostāja pret Kosovu jau iepriekš ir radījusi spriedzi sportā. 2019.gadā tā lēma atteikties no Eiropas U-17 čempionāta kvalifikācijas turnīra elites kārtas sacensību rīkošanas grupā ar Grieķiju, Kosovu un Ukrainu. Spēles galu galā tika aizvadītas Šveices pilsētā Nionā, kur atrodas UEFA mītne.

Spānija Pasaules kausa un Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīros netiekas ar Gibraltāru, kas ir neliela Lielbritānijas aizjūras teritorija Pireneju pussalas pašos dienvidos, uz kuru vēsturiski pretendē arī Madride.

Trešdien Spānija "pielāgosies FIFA un UEFA šiem mačiem ieviestajiem noteikumiem", aģentūrai AFP pauda avoti diplomātu aprindās un Spānijas federācijā. "Esam saņēmuši garantijas no UEFA un FIFA, ka starptautisko spēļu protokols tiks ievērots," sacīja Salihu, ar to domājot, ka Kosova "La Cartuja" drīkstēs atskaņot himnu un pacelt savu karogu.

Tikmēr Salonikos 1:1 (0:0) spēlēja Grieķija un Gruzija.

Abus vārtus guva gruzīni. Vispirms 76.minūtē bumbu savos vārtos raidīja Otars Kakabadze, bet divas minūtes vēlāk rezultātu līdzsvaroja Hviča Kvarackelija.

Grupas līdere pēc trim spēļu kārtām ar septiņiem punktiem ir Spānija, seši punkti divos mačos ir Zviedrijai, divi - Grieķijai, Gruzija trijās spēlēs sakrājusi vienu punktu, bet Kosova divās cīņās ir bez punktiem.

C grupā Lietuva mājās piekāpās Itālijai ar 0:2 (0:0), 47.minūtē vārtus no spēles gūstot Stefano Sensi, bet kompensācijas laika ceturtajā minūtē ar 11 metru soda sitienu - Siro Immobilem.

Savukārt Ziemeļīrijas un Bulgārijas mačā vārti netika gūti

Apakšgrupas galvgalī ar deviņiem punktiem ir Itālija, seši punkti divās spēlēs ir Šveicei. Pa punktam attiecīgi divās un trīs spēlēs ir Ziemeļīrijai un Bulgārijai, bet bez punktiem pēc divām spēlēm ir Lietuva.

D grupā Bosnija un Hercegovina mājās zaudēja Francijai - 0:1 (0:0), kurai uzvaras vārtus 60.minūtē guva Antuāns Grīzmans.

Ukraina un Kazahstāna spēlēja 1:1 (1:0). Uz Romana Jaremčuka raidījumu viesi atbildēja ar Serikžana Mužikova "golu".

Pēc trim spēļu kārtām līdere ar septiņiem punktiem ir Francija. Ukrainai ir trīs punkti, bet divos mačos Somija sakrājusi divus punktus, kamēr Bosnija un Hercegovina un Kazahstāna - pa punktam.

F grupā vārtu birumi turpinājās arī trešdien. Visvairāk to bija Kišiņevā, kur Moldova atzina Izraēlas pārākumu ar 1:4 (1:1).

Mājiniekus 20.minūtē vadībā izvirzīja Katalins Karps, viesi rezultātu izlīdzināja, taču  50.minūtē sarkano kartīti saņēma mājinieks Jons Nikolaesku, pēc kā viesi guva vēl trīs vārtus.

Austrija mājās cieta sagrāvi pret Dāniju ar 0:4 (0:0).

Visus vārtus dāņi guva no 58. līdz 74.minūtei, divreiz izceļoties Andreasam Olsenam, pa reizei - Joakimam Mēlem un Pjēram Emilem Hebergam.

Visbeidzot Skotija savā laukumā sagrāva Fēru salas - 4:0 (1:0), divus vārtus gūstot Džonam Makginam.

Dānijai pēc trim kārtām ir deviņi punkti, Skotijai ir pieci punkti, Austrijai un Izraēlai pa četriem punktiem, bet Fēru salas un Moldova seko ar vienu punktu.

I grupā favorītu cīņā Anglija mājās pieveica Poliju ar 2:1 (1:0).

19.minūtē Harijs Keins izvirzīja mājiniekus vadībā ar 11 metru soda sitienu. Poļi, kuru rindās nebija savainotā Roberta Levandovska, atspēlējās 58.minūtē ar Jakuba Modera raidījumu. Tomēr angļi izrāva uzvaru, 85.minūtē vārtus gūstot Herijam Magvairam.

Andora mājās piekāpās Ungārijai ar 1:4 (0:1), bet Sanmarīno atzina Albānijas pārākumu ar 0:2 (0:0).

Apakšgrupas līdere ar deviņiem punktiem ir Anglija, pa diviem mazāk nopelnījusi Ungārija, Albānijai ir seši punkti, Polijai - četri, bet bez punktiem pagaidām ir Andora un Sanmarīno.

Jau ziņots, ka Latvijas vīriešu futbola izlase otrdien viesos spēlēja neizšķirti 3:3 (1:2) ar Turciju.

Latvijas izlasē ar vārtu guvumu izcēlās Dāvis Ikaunieks, Roberts Uldriķis un Roberts Savaļnieks.

G apakšgrupā pēc trim spēlēm vadībā ar septiņiem punktiem ir Turcija, Nīderlande, Melnkalne un Norvēģija seko ar sešiem punktiem, Latvijas rēķinā ir viens punkts, bet Gibraltārs pagaidām ir bešā.

Eiropas zonā izlases sadalītas desmit apakšgrupās - piecās pa piecām izlasēm un piecās pa sešām izlasēm. Pasaules kausa finālturnīram kvalificēsies desmit grupu uzvarētājas, bet "play-off" kārtā piedalīsies desmit otro vietu ieguvējas un divas labākās UEFA Nāciju līgas komandas, kas apakšgrupās būs ārpus labāko divnieka.

Izslēgšanas turnīrā 12 izlases tiks sadalītas trīs "play-off" zaros, kur 2022.gada martā tiks noskaidrotas vēl trīs finālturnīra dalībnieces.

2022.gada Pasaules kausa finālturnīrs norisināsies Katarā, un karsto laikapstākļu dēļ turnīrs tiks izspēlēts ziemā no 21.novembra līdz 18.decembrim.

2022.gadā Katarā notiks pēdējais Pasaules kausa finālturnīrs, kurā piedalīsies 32 komandas. 2026.gada turnīrā, kuru uzņems Kanāda, Meksika un ASV, piedalīsies 48 izlases.