Amerikāņi brīdina visus olimpisko spēļu apmeklētājus par nopietniem draudiem veselībai
Ikvienam sportistam, delegācijas pārstāvim vai vienkārši līdzjutējam, kurš dosies uz Phjončanas olimpiskajām spēlēm, ir jābūt īpaši piesardzīgam, jo Korejas pussalā ir izplatīti divu dažādu celmu gripas vīrusi, vēsta CNN.
Ziemeļkorejas delegācija ierodas uz olimpiskajām spēlēm
Ziemeļkorejas slēpotāju un slidotāju delegācija ceturtdien ieradās Dienvidkorejā uz ziemas olimpiskajām spēlēm Phjončhanā.
Kā vēsta viena no pasaules vadošajām ziņu aģentūrām CNN, Ziemeļkorejā ir ļoti agresīva sezoniālā gripa. Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem, Ziemeļkorejā laika posmā no pagājušā gada 1. decembra līdz šā gada 16. janvārim konstatēti 126 574 gadījumu ar gripas simptomiem, no kuriem 81 640 gadījumos tika konstatēts bīstamais A (H1N1) gripas vīruss.
Kā ziņo Ziemeļkorejas Sabiedriskās veselības ministrija, no gripas miruši četri cilvēki: viens pieaugušais un trīs bērni vecumā līdz pieciem gadiem.
Salīdzinājumam: Dienvidkorejā PVO laika posmā no 4. decembra līdz 28. janvārim konstatētjuši A un B gripas vīrusu gadījumus 1250 reižu.
CNN brīdina, atsaucoties uz Vanderbilta Universitātes infekciju slimību speciālistu Dr. Viljamu Šafneru, ka robežas atvēršana starp abām valstīm varētu būtiski palielināt gripas invāziju arī Dienvidkorejā. "Epidēmija Dienvidkorejā varbūt nemaz vēl nav īsti sākusies, bet pastāv reāla iespēja, ka pat veseli cilvēki no Ziemeļkorejas, vīrusu varētu ievazāt arī olimpisko spēļu mājvietā. Šis gripas paveids ir ļoti viltīgs, jo cilvēki to var pārnēsāt pat pirms paši ir reāli saslimuši."
Sportistu olimpiskais ciemats Phjončhanā
Olimpiskajās spēlēs būs divi olimpiskie ciemati. Viens no tiem sportistiem, kuri sacentīsies sniega disciplīnās, otrs - tiem, kuri startēs sacensībās ...
Doktors Šafners pieļauj, ka šis gripas vīruss pēc olimpiskajām spēlēm varētu kļūt par globālu vispasaules sērgu, jo Phjončahnā ieradīsies aptuveni 3000 sportistu no 90 pasaules valstīm (jāpieskaita būtu arī delegāciju pārstāvji, līdzjutēji, mediju pārstāvji, brīvprātīgie un daudzi citi), kuri pēc tam vīrusu varētu iznēsāt pa visu pasauli. Draudi esot tāpēc, ka visi cilvēki, lai arī nedzīvos kopā, tomēr daudz laika pavadīs publiskās vietās, stadionos, treniņzālēs, ēšanas telpās un daudz kur citur.
Dienvidkorejā putnu gripas vilnis
Neskatoties uz to, ka šis vīruss nopietni neapdraud cilvēku veselību un nerada nāves draudus, veselības aprūpes darbinieki vērš uzmanību, ka Dienvidkorejas galvaspilsētas Seulas tuvumā esošās vistu audzētavās sākusi strauji izplatīties putnu gripa (H5N6). Dienvidkorejas Veselības ministrija ziņo, ka vairākās vistu fermās ir novērota ļoti patogēniska putnu gripa, kas novērota gan vistām audzētavās , gan putniem brīvā dabā. Ministrija bažījas, ka šis vīruss varētu ziemas olimpisko spēļu laikā varētu strauji izpalīties, tāpēc uzsākuši īpašas karantīnas procedūras, lai to nepieļautu.
Neskatoties uz to, ka Dienvidkorejā šis gripas paveids ir novedis pie miljoniem putnu nāves un tūkstošiem olu iznīcināšanas, pagaidām nav konstatēti gadījumu, kad ar šī celma vīrusu būtu saslimis kāds cilvēks. Tiesa, Ķīnā 2014. gadā esot konstatēti 17 gadījumi, kad ar (H5N6) sasirguši arī cilvēki, vēsta Nacionālais veselības institūts.
Kā CNN pastāstīja profesors Šefners, šis gripas paveids netiek pārnēsāts no cilvēka cilvēkam, bet no kāda inficēta dzīvnieka vai pārtikas produkta pastāv minimāla iespēja inficēties. Vairumā gadījumu inficēšanās varētu būt cilvēkiem, kuriem ir saistība ar mājputniem.
Kam īpaši bīstami un kā izsargāties?
ASV Slimību kontroles centrs ziņo, ka inficēšanās riska grupā, kam pastāv reālākās iespējas, ka varētu rasties kādas komplikācijas, ietilpst bērni līdz piecu gadu vecumam (īpaši jaunāki par diviem gadiem), kā arī pieaugušie, kuri ir vecāki par 65 gadiem. Pārējiem cilvēkiem inficēšanās ar H1N1, visticamāk, beigtos ar vieglu slimību, tomēr risku grupās esošajiem var rasties nopietnas veselības problēmas un īpaši traģiskos gadījumos pat nāve.
Phjončhanas olimpisko spēļu mājvieta divas nedēļas pirms atklāšanas
Līdz Phjončhanas olimpisko spēļu atklāšanai - 9. februārī - atlikušas vairs tikai divas nedēļas.
Olimpisko spēļu centrālā norises vieta Phjončhana atrodas vien 80 kilometru attālumā no Ziemeļkorejas robežas un nieka 128 kilometru attālumā no gripas epidēmijas areāla, tāpēc īpaša piesardzība noteikti nenāktu par ļaunu. Tiesa, ceļojumu tūroperatori nav informējuši par nekādiem īpašiem drošības pasākumiem, jo PVO nav noteikuši aizliegumus saistībā ar epidēmiju (piemēram, skolu slēgšanu).
PVO iesaka rūpīgi un regulāri mazgāt rokas, izvairīties no šķaudošiem un klepojošiem cilvēkiem, kā arī nepieskarties virsmām vai notīrīt tās, kuras iepriekš aiztikuši citi. Tiem, kuri sev novērojuši gripas simptomus, vajadzētu palikt mājās un nenonākt saskarsmē ar citiem inficētajiem.
Phjončhanas olimpisko spēļu sportistu ciemats
Pabeigti 2018.gada Phjončhanas olimpisko spēļu un Paraolimpiādes sportistu ciemati, piektdien paziņoja vietējā organizācijas komiteja POCOG.
Zīmīgi, ka arī 2016. gadā Riodežaneiro olimpisko spēļu priekšvakarā izskanēja pamatīgas bažas par vīrusu infekcijām. Toreiz daudzi bažījās par ļoti nepatīkamo Zika vīrusu. Rīkotāji ievēroja īpašus drošības pasākumus, lai mazinātu saslimšanas risku ar šo odu pārnēsāto infekciju, kas izrādījās veiksmīgi. PVO nav konstatējuši nevienu saslimšanas gadījumu, kas būtu bijis pietuvināts olimpiskajām spēlēm.