Dukura sudraba medaļa vērtīgāka nekā brāļu Šicu nopelnītā
Skeletonists Martins Dukurs par Vankūveras olipiskajās spēlēs izcīnīto sudraba medaļu saņems 50 000 latu lielu prēmiju pēc nodokļu nomaksas, savukārt kamaniņbraucējiem brāļiem Šiciem tiks 37 500 latu katram.
Šodien Latvijas Nacionālās sporta padomes (NSP) sēdē vairums klātesošo atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavoto rīkojumu projektu, kas par sasniegumiem Vankūveras olimpiskajās spēlēs rosināja maksimālā apmērā piešķirt naudas balvas sportistiem, treneriem un federācijām.
Rīkojuma projekts paredz Martinam Dukuram par olimpiskajās spēlēs izcīnīto otro vietu skeletonā piešķirt 67 217 latus, no kuriem 17 217 lati paredzēti nodokļu nomaksai, Tomasam Dukuram par izcīnīto ceturto vietu piešķirt 19 919 latus, tai skaitā 4919 latus nodokļu nomaksai, Andrim Šicam un Jurim Šicam par izcīnīto otro vietu kamaniņu divniekā - katram 50 325 latus, no katras naudas balvas nodokļos samaksājot 12 825 latus.
Prēmijas arī treneriem
Brāļu Dukuru trenerim Dainim Dukuram rosināts piešķirt divas naudas balvas par ieguldījumu katra sportista sagatavošanā, par Martina trenēšanu viņu apbalvojot ar 33 433 latiem (tai skaitā 8433 latiem nodokļu nomaksai) un Tomasa trenēšanu - 10 135 latiem (tai skaitā 2635 latiem nodokļu nomaksai).
Savukārt brāļu Šicu trenerim Jānim Liepam rosināts piešķirt 19 244 latu lielu naudas balvu, Pēterim Cīmanim - 12 487 latu, Sandrim Bērziņam - 12 487 latu, Aivaram Kalniņam - 3027 latu un Jānim Ozoliņam - 1676 latus. Minētajās summās paredzēti arī līdzekļi nodokļu nomaksai.
Latvijas Bobsleja federācijai arī plānots piešķirt divas 25 000 latu lielas naudas balvas - par Martina un Tomasa Dukuru izcīnītajām vietām, bet Latvijas Kamaniņu sporta federācijai par brāļu Šicu izcīnītajām vietām - kopā 25 000 latu. Savukārt Latvijas Hokeja federācijai par nacionālās izlases piedalīšanos olimpiskajās spēlēs rosināts piešķirt 100 000 latu.
Līdz ar to kopumā sportistu apbalvošanai nepieciešami 455 275 lati, no kuriem 70 275 vajadzīgi nodokļu nomaksai. No kopējās summas 50 000 latu tiks segti no 2010.gada budžetā Izglītības un zinātnes ministrijai iedalītajiem līdzekļiem balvām par izciliem sasniegumiem sportā, savukārt 405 275 latus nepieciešams piešķirt no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.
Repše aicina pārskatīt
Pret minēto lēmumu iebildumus gan izvirzīja finanšu ministrs Einars Repše (JL), kurš, uzsverot, ka lielākā daļa sportistu apbalvošanai nepieciešamo līdzekļu tiks piešķirti uz valsts deficīta rēķina, sēdē klātesošos vairākkārt aicināja pārskatīt atsevišķu apbalvojumu apmērus. Saskaņā ar viņa ierosinājumu, Latvijas Bobsleja federācijai būtu jāpiešķir tikai viena naudas balva 25 000 latu apmērā, savukārt Latvijas Hokeja federācijai (LHF) prēmijas summa būtu jāsamazina uz pusi, piešķirot 50 000 latu.
Finanšu ministrijas ierosinājums pārskatīt LHF balvas apmēru balstīts tajā, ka šajās olimpiskajās spēlēs Latvijas izlases sasniegums nav bijis tas izcilākais, turklāt, ja Latvijas sportistu iegūtas medaļas varētu klasificēt kā neparedzētus gadījumus, tad par hokejistu piedalīšanos olimpiskajās spēlēs bijis zināms jau budžeta tapšanas laikā.
Ierosinājums samazināt naudas balvas apmēru LHF saniknoja klātesošo federācijas prezidentu Kirovu Lipmanu, kurš pārmeta FM neizpratni par hokejistu sagatavošanas milzīgajām izmaksām, kā arī mēģinājumu šādi graut Latvijas kā hokeja lielvalsts tēlu. Turklāt, ja tiks samazināts naudas balvas apmērs LHF, viņš būtu gatavs aiziet no hokeja.
Lai arī klāt esošo padomes locekļu vairākums nobalsoja par rīkojuma projekta virzīšanu valdībā IZM piedāvātajā redakcijā, Repše norādīja, ka debates par šo jautājumu valdības līmenī tiks turpinātas un viņš uzturēs FM pozīciju par to, ka naudas balvas federācijām nav jāpiešķir maksimālajā apmērā, un sekas šādām debatēm varētu būt neprognozējamas.