Pēcspēles 11 metru sitieni futbolā norit negodīgi
Futbols

Pēcspēles 11 metru sitieni futbolā norit negodīgi

Jauns.lv

Futbolā, izpildot pēcspēles 11 metru sitienus, lielāka psiholoģiska priekšrocība ir komandai, kurai ir tiesības sist pirmajai, pētījumā noskaidrojusi Londonas Ekonomikas un politikas zinātnes skola (LSE).

Pēcspēles 11 metru sitieni futbolā norit negodīgi...
Pēcspēles 11 metru sitieni, kā izrādās, tiešām ir īsta loterija.
Pēcspēles 11 metru sitieni, kā izrādās, tiešām ir īsta loterija.

LSE profesors Ignasio Palasioss-Verta un viņa līdzautors Hosē Apestegija, sadarbojoties ar Pompeu Favra Universitāti Barselonā, izstudēja 2820 izdarītos 11 metru sitienus nacionālajos un starptautiskajos turnīros laika posmā no 1970. līdz 2008. gadam.

Viņi pētījumā atklāja, ka tās komandas, kurām ir tiesības izpildīt pirmo sitienu, 60 procentos gadījumu uzvar.

"Lielākā daļa televīzijas kanālu sāk pārraidīt reklāmas, kad ar monētas palīdzību izlozē, kura komanda sitīs pirmā, taču mēs atklājām, ka tas var būt izšķirošs brīdis," teica Palasioss-Verta. "Izloze ar monētu dod 20 procentu priekšrocību komandām, kuras izdara pirmo sitienu. Savukārt komandai, kas sit otrā, ir lielāka psiholoģiskā spriedze."

Palasioss-Verta un Apestegija analizēja video materiālus, kuros monēta tika mesta 20 reizes. Tikai vienā no šīm izlozēm uzvarētājs izvēlējās izdarīt sitienu otrais.

Izņēmuma reize bija 2008.gada Eiropas čempionāta spēle starp Itālijas un Spānijas valstsvienībām. Itālijas izlase izvēlējās sist otrā. Šajā pēcspēles sitienu sērijā uzvarēja Spānija.

Tāpat tika aptaujāti 240 futbolisti un treneri, starp kuriem bija gan profesionāļi, gan amatieri.

Gandrīz visi teica, ka labprātāk sit pirmie, bet 96 procenti arī piebilda, ka šī izvēle ir tāda, lai izdarītu lielāku spiedienu uz pretiniekiem.

"Es pieļauju, ka Starptautiskās Futbola federāciju asociācijas (FIFA) un Eiropas Futbola federāciju asociācijas (UEFA) priekšniekiem nepatiks fakts, ka Pasaules kausa, Eiropas čempionāta un UEFA Čempionu līgas uzvarētājs 60 procentos gadījumu tiek noskaidrots jau izlozē par secību, kā tiks izdarīti sitieni," izteicās Palasioss-Verta.

LSE profesors ieteica galvenajām futbola asociācijām ieviest taibreika sistēmu, kāda ir tenisā. Komanda, kura izdara sitienu pirmā, veic vienu sitienu, bet otrā komanda izdara nākamos divus sitienus. Pēc tam atkal pirmā komanda izdara divus sitienus un tā tālāk.

"Šī metode palīdzētu novērst negodīgumu, jo šādā gadījumā komandai, kura sit otrā, nav jāmēģina panākt pretiniekus," stāstīja Palasioss-Verta. "Tas ne tikai būtu godīgāk, bet arī daudz interesantāk neitrālajiem faniem."

LETA