Latvijas hokeja izlase brauc uz Soču olimpiskajām spēlēm. FOTO
Latvijas hokeja valstsvienība Soču olimpisko spēļu izšķirošā kvalifikācijas turnīra noslēdzošajā, trešajā, mačā svētdien ar rezultātu 2:3 (0:2, 1:0, 1:0, 0:1) pagarinājumā piekāpās Francijai, bet ar to bija pietiekami, lai kvalificētos savai ceturtajai Olimpiādei pēc kārtas.
Vārtus Francijas izlases labā pirmajā trešdaļā guva Damjēns Flerī un Lorāns Menjē, bet otrajā trešdaļā pārsvaru samazināja Lauris Dārziņš.
Savukārt trešajā trešdaļā jau pēc 12 spēlētām sekundēm 2:2 panāca Mārtiņš Karsums. Saspringtā cīņā Latvijai šādu rezultātu izdevās saglabāt līdz cīņas beigām.
Pagarinājumā, kad nevienai no komandām neko vairs nevajadzēja, 40 sekundes pirms beigām Francijai tomēr uzvaru izrāva Pjērs-Eduārs Belemārs.
Lai iegūtu ceļazīmi uz Olimpiādi, Latvijas izlasei šajā mačā bija nepieciešams izcīnīt vismaz vienu punktu.
Mačs sākās ar ātru hokeju abu komandu izpildījumā un abas komandas izpildīja pa vairākiem metieniem, bet pēc divām spēlētām minūtēm Latvija palika mazākumā, kad uz noraidīto soliņu nācās doties Arvīdam Reķim. Šajā vairākumā Francija uzbruka ļoti labi un arī atklāja rezultātu, kad precīzi meta Damjēns Flerī.
Vēl pēc brīža iespēju spēlēt vairākumā ieguva arī Latvijas izlase, tomēr tā neuzbruka tik pārliecinoši kā iepriekš Francija. Labākajā momentā gan Latvijas hokejistiem ripa noslīdēja gar vārtu līniju. Pēc skaitlisko sastāvu izlīdzināšanās pārsvars turpināja piederēt Latvijas izlasei, tomēr Francija veidoja pretuzbrukumus.
Trešdaļas vidū abas komandas atkal neilgā brīdī apmainījās noraidījumiem un arī šoreiz daudz pārliecinošāk savā vairākumā darbojās Francijas izlase. Divu minūšu laikā viņi gan vārtus neguva, bet tas notika neilgi pēc Latvijas piektā hokejista iziešanas laukumā - pēc Lorāna Menjē vārtu guvuma 15.minūtē Francija izvirzījās vadībā ar 2:0.
Pēc otrajiem zaudētajiem vārtiem Latvijas izlase sāka uzbrukt arvien aktīvāk un bīstamāk, panākot, ka pašās pirmās trešdaļas beigās mājinieki 21 sekundi pat varēja spēlēt piecatā pret trijiem pretiniekiem. Tomēr atkal netika izmantota ne šī, ne citas iespējas un pēc pirmās trešdaļas Latvijas izlasei bija divu vārtu deficīts.
Otro trešdaļu Latvijas izlase uzsāka vairākumā, tomēr jau pirmajās divās minūtēs francūži izveidoja vairākus ļoti bīstamus uzbrukumus un nācās paļauties uz Edgara Masaļska meistarību. Francijas izlase cīnījās ar ļoti augstu pašatdevi un arī viņu vārtsargs Kristobals Uē ilgstoši bija nepārspēts.
Pirmos vārtus Latvijas izlasei beidzot izdevās gūt piecas minūtes pirms otrās trešdaļas beigām, kad Dārziņš savā zonā uzņēma ripu, pārslidoja pāri visam laukumam un aizsarga aizsegā bija nekļūdīgs. Otrās trešdaļas beigās spēle palika nedaudz mierīgāka, bet pirms izšķirošajām 20 minūtēm Latvija zaudēja ar 1:2.
Trešajā trešdaļā Latvijas izlase guva vārtus jau praktiski uzreiz pēc tiesneša iemetiena - ātrā uzbrukumā Dārziņš aizveda ripu līdz vārtu priekšai, kur pie tās nokļuva Karsums un 12.sekundē panāca izlīdzinājumu 2:2.
Pēc šāda šokējoša perioda sākuma Francijas izlase ievērojami aktivizējās un iespējas gūt vārtus bija abām komandām. Trešdaļas septītajā minūtē pret Aleksandru Ņiživiju tika pārkāpti noteikumi, bet arī šo vairākumu Latvijas hokejistiem neizdevās realizēt.
Trešdaļas vidū jau Francija pilnībā pārņēma iniciatīvu, turklāt 52.minūtē mājinieki arī palika mazākumā, kad par bloķēšanu pie noraidījuma tika kapteinis Sandis Ozoliņš. Arī šajā vairākumā francūži izveidoja ļoti bīstamus momentus, tomēr katru reizi Latvijas izlases vārtus glāba Masaļskis, kāds pašaizliedzīgs aizsargs vai veiksme. Pēc vairākuma izturēšanas uz ilgāku laiku pretiniekus savā zonā iespieda Latvijas izlase, bet pēdējās piecās minūtēs cīņa ritēja ar abpusējiem noraidījumiem.
Trīs minūtes pirms pamatlaika beigām abu komandu spēlētājiem sanāca arī saķeršanās laukumā, tomēr dramatiskā cīņa noslēdzās pozitīvi Latvijai, rezultātam vairs nemainoties.
Kaut Soču braucējs jau bija skaidrs, pēc pamatlaika abām komandām nācās arī izspēlēt pagarinājumu. Hokejā, kas vairāk ritēja kā draudzības spēle, 40 sekundes pirms pagarinājuma beigām, spēlējot vairākumā, tomēr uzvaru Francijai izrāva Belemārs.
Kā ziņots, pirmajā kārtā ceturtdien Kazahstāna ar 3:2 uzvarēja Franciju, bet Latvija ar 6:2 pārliecinoši pieveica Lielbritāniju. Savukārt otrajā kārtā piektdien Latvija smagā un saistošā cīņā guva svarīgu panākumu pār Kazahstānu ar 3:2, kamēr Francija uzvarēja Lielbritāniju ar 4:2.
Savukārt svētdienas pirmajā mačā Kazahstāna ar 6:0 sagrāva Lielbritāniju.
Kopvērtējumā Latvijas izlase tika pie septiņiem punktiem trijos mačos, seši punkti bija Kazahstānai, Francija izcīnīja piecus punktus, bet Lielbritānija turnīru noslēdza bez punktiem.
Latvijas izlasē pirms šī turnīra piekrita atgriezties Sandis Ozoliņš un Aleksandrs Ņiživijs, kuri valstsvienībā nebija spēlējuši attiecīgi septiņus un divus gadus. Daudzi šo izlases sastāvu nosaukuši par spēcīgāko pēdējo gadu laikā, bet Ņiživijs mačā pret Kazahstānu sasniedza rekordu izlasē aizvadīto spēļu skaita ziņā - 216.
Vēl divi Soču Olimpiādes kvalifikācijas turnīri paralēli risinājās Vācijā un Dānijā. Nevienā no šiem turnīriem neuzvarēja favorīte - no Vācijas grupas uz Sočiem brauks Austrija, bet Dānijā notiekošajā turnīrā vienīgo ceļazīmi nodrošināja Slovēnijas hokejisti, kas olimpiskajās spēlēs piedalīsies pirmo reizi vēsturē.
Zīmīgi, ka Vācijas hokeja izlase olimpiskajās spēlēs nepiedalīsies pirmoreiz kopš 1948.gada, kad valsts nedrīkstēja startēt diskvalifikācijas dēļ.
Pēc gada gaidāmajās Soču olimpiskajās spēlēs Latvijas izlase spēlēs C grupā ar Čehiju, Zviedriju un Šveici. B grupā sacentīsies Somija, Kanāda, Norvēģija un Austrija, bet A grupā Krievijai, Slovākijai un ASV pievienojusies Slovēnija.
Soču olimpiskajās spēlēs katras grupas divas labākās vienības un divas labākās trešo vietu ieguvējas kvalificēsies ceturtdaļfinālam.
Latvijas hokeja izlase līdz šim piedalījusies četrās olimpiskajās spēlēs 1936., 2002., 2006. un 2010.gadā. Pirmskara Olimpiādē Latvijas hokejisti izcīnīja 13.vietu, 2002.gadā Latvijas izlase izcīnīja devīto vietu, bet pēdējās divās reizēs tā palikusi pēdējā, 12.pozīcijā.
Latvija pret Franciju. Olimpisko spēļu kvalifikācija
LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA