Ozolkoks par lētu naudu – no kā gatavo mūsdienu mēbeles?
Mēbeļu darbnīcas Mahagons meistars Raivo Podziņš.

Ozolkoks par lētu naudu - no kā gatavo mūsdienu mēbeles?

Jauns.lv

Gluži kā tas ir ar vairumu masveidā ražotajām precēm, arī mēbeles mūsdienās iespējams iegādāties par pat ļoti demokrātiskām cenām. Dažādu masveidā ražoto mēbeļu draudzīgo izcenojumu lielā mērā nosaka ražošanas process un izejmateriāli. Nav noslēpums, ka salīdzinoši lētais virtuves skapītis ar ozola koka virsmu visbiežāk nebūt nav no īsta ozola, bet gan no ļoti kvalitatīvas imitācijas, kuru meistarošanai mājās var nopirkt ikviens, tādējādi ieekonomējot.

Mēbeļu darbnīcas Mahagons meistars Raivo Podziņš stāsta par dažādo mēbeļu rūpniecībā plaši izmantojamo materiālu funkcijām un būtiskākajām īpašībām.

Kokapstrādes pamatā – masīvkoks un plātnes

Skaidu plātne

Skaitu plātnei (sk. 3. att.) galdniecībā un būvniecībā ir dažādi pielietojumi. Galdniecībā gan pliku skaidu plāksni, kurai nav dekoratīvā virsma, parasti nelieto – tā nav diez ko patīkama acij un neapklātā formā nav arī mitrumizturīga. Skaidu plātni parasti lieto tā dēvētajās melnajās konstrukcijās, piemēram, mīksto mēbeļu korpusos, vietās, kur tās nav redzamas.

Laminēta skaidu plātne (lamināti)

Lamināti un skaidu plāksnes ir galvenais izejmateriāls lielākajai daļai korpusa mēbeļu ražotāju. Veikalos tās ir pieejamas dažādos biezumos, taču pamatā ražo 16 mm un 18 mm biezuma plātnes (standarts). Veikalos tās pārdod, sākot no 3 līdz 10 EUR. Meistars apliecina, ka arī Latvijā ražotās plātnes ir ļoti labas un salīdzinoši lētas.

Laminēta kokskaidu plātne (LKSP)

LKSP (sk. 5. att.) principā ir tā pati skaidu plātne, taču LKSP ražošanā tiek lietotas ļoti smalkas koka skaidas, kuras tiek blīvi saspiestas kopā. Līdz ar to tām ir citas īpašības, piemēram, LKSP ir vieglāk apstrādāt – atšķirībā no parastās skaidu plātnes zāģējot tai nebūs tik daudz atlūzumu (zāģa izrautu maliņu zāģējuma vietās), taču to vietā var mesties neliela pūka. “Savā būtībā LKSP ir tā dēvētais preskartons, kuru bieži lieto skapju aizmugurējo sienu izgatavošanai, tikai ievērojami biezāks,” skaidro Raivo. LKSP savas konstrukcijas dēļ ir izturīgāks par skaidu plātni un arī dārgāks.

“Nevar gan teikt, ka kāds konkrēts materiāls ir sliktāks vai labāks, – katram no tiem ir savs pareizs pielietojums. LKSP lieto vannas istabu mēbelēs, piemēram, skapīšos, kuriem nepieciešams ūdensizturīgāks materiāls. Vienu pašu gan to atstāt nedrīkst – LKSP viegli padodas gruntēšanai un krāsošanai.”

Finieris un saplākšņi

Masīvkoka plātnes – plusi un mīnusi

Masīvkoka plātnes (sk. 8. att.) tiek ražotas, līmējot kopā masīvkoka daļas. “Šī konkrētā ir stiķēta plātne no oša koka, līmēta pēc parketa principa. Jāsaka, ka masīvkoka plātne, lai cik arī kvalitatīva un vizuāli pievilcīga būtu, mēdz savērpties, saliekties un citādi deformēties, iespaidojoties no apkārtējās vides. Tādēļ arī galdniecībā virsmu veidošanā visbiežāk tomēr lieto pareizi izveidotas un nofinierētas skaidu plātnes – tas ir drošāk un ļauj ietaupīt,” pamāca meistars. Masīvkoka plātnes pārdod gabalos. Viens kvadrātmetrs parasti izmaksā 20–30 EUR.

Edvīns Rakickis, “100 Labi Padomi” / Foto: Rojs Maizītis