Jajoi Kusama Parīzē
Parīzes Pompidū centrā skatāma vērienīga slavenās japāņu mākslinieces Jajoi Kusamas darbu retrospekcija, kas tālāk ceļos uz Londonas Tate Modern (9. februāris – 5. jūnijs).
Jajoi Kusama Parīzē
Jajoi Kusama dzimusi 1928. gadā Macumoto un ir viena no ekstravagantākajām un neordinārākajām sava laika māksliniecēm. Viss esot sācies jau bērnībā, kad reiz ģimenes vakariņu laikā sarkanās puķes no galdauta viņas iztēlē pēkšņi pārceļojušas uz griestiem, sienām, grīdu un pārklājušas arī mazās Jajoi ķermeni. Gleznotāja, skulptore, performanču māksliniece, rakstniece, dziedātāja Kusama ir ārkārtīgi daudzveidīga māksliniece, kuras darbi apdzīvo sava veida krustceļu telpu starp kolāžu, psihodēlisko mākslu un ķermeņa apgleznošanu. Mākslinieces karjera aizsākās 23 gadu vecumā dzimtajā Japānā, un starptautiski pazīstama viņa kļuva 50. gadu beigās, kad nokļuva tālaika mākslas epicentrā Ņujorkā. Viņas hepeningi Centrālparkā un uz Bruklinas tilta, kuru laikā Kusama savu modeļu kailos ķermeņus apgleznoja ar melniem punktiem, ir iemūžināti fotogrāfijās un filmās kā spilgtas laikmeta mākslas liecības un kļuvuši leģendāri. Punkti kļuva par viņas mākslas firmas zīmi, kas klāj gleznu plaknes un instalāciju sienas, griestus, grīdas un objektus. Kā vēlāk izteikusies Kusama – viņas dzīve esot punkts, kas pazaudēts starp tūkstošiem citu punktu. 1973. gadā, veselības problēmu vajāta, Jajoi Kusama atgriezās Japānā, kur kopš 1975. gada līdz pat šai dienai no brīvas gribas uzturas hospitālī mentāli slimajiem. Turpat netālu atrodas darbnīca, kurp viņa dodas katru rītu pēc brokastīm. 1993. gadā Kusama pārstāvēja Japānu Venēcijas biennālē, un kopš tā laika viens no viņas mākslas izaicinājumiem ir jaunas vides dizains. Divi no šiem darbiem skatāmi arī izstādē – psihodēliska gaismu, spoguļu, atspulgu un krāsu mirāža, kurā pilnīgi pazūd jebkāds priekšstats par laiku un telpu, kā arī pasauli, kurā atrodies.
Kopš 2005. gada Jajoi Kusama aizsākusi jaunu gleznu sēriju, viņa glezno katru dienu, izklājot uz grīdas milzu audeklu, un, ap to rotējot, aizpilda to ar impulsīvām zīmēm. Tēlu kustību un tēliem kustībā – psihodēlisku haosu, kas dažbrīd skatītāju ierauj kā melnajā caurumā. Māksliniece pati atzīst, ka vairumā gadījumu savas mākslas aizmetņus viņa rodot halucinācijās, kuras viņu piemeklē jau kopš bērnības. Tādējādi māksla ir viņas slimības izpausme, savdabīgs psihes tulkojums realitātē.
Līdz 9. janvārim Place Georges Pompidou, Paris , www.centrepompidou.fr