Štolle - vācu Ziemassvētku saldais simbols. Recepte
Štolles cepšanas tradīcija aizsākās vēl tad, kad senie ģermāņi, lai pielabinātu ļaunos garus, Ziemassvētkos gatavoja un ēda saldumus.

Štolle - vācu Ziemassvētku saldais simbols. Recepte

Jauns.lv

Speķa pīrāgi Ziemassvētku mielasta galdā ir pati par sevi saprotama lieta, taču vari pamēģināt izcept vācu tradicionālo Ziemassvētku maizi štolli.

Štolle - vācu Ziemassvētku saldais simbols. Recept...

Šo, ar pūdercukuru dāsni apkaisītu raudzētas mīklas kukulīti, kas pildīts ar saldu biezpienu vai marcipānu, rumā vai brendijā mērcētām rozīnēm, mandelēm, lazdu riekstiem, vācieši liek galdā katros Ziemassvētkos. Slavenākā štolle ir Drēzdenes (Saksijas zemē to sauc – Striezel) – mitra, smaga bagātīga augļu kūka, kas pirmo reizi rakstos minēta 1474. gadā. Taču savā pirmajā iznācienā Saksijas galmā 20 gadus agrāk tās receptūra bija daudz vienkāršāka: tikai milti, raugs, eļļa un ūdens. Vēlāk, kad Drēzdenē Adventē štolli cepa arvien vairāk, eļļas vietā mīklu aizdarīja ar sviestu – viduslaikos eļļa bija pārāk dārgs produkts. Starp citu, vienu no Drēzdenes tirgiem tā arī sauc – par Striezelmarkt jeb Štolles tirgu. Katru gadu Adventes laikā tur notiek vērienīgs tirgus, kur tagadējās Saksijas karalienes lomā iejūtas štolle.

Štolles recepte

1 štolles klaips

2 stundas 15 minūtes gatavošanai un raudzēšanai + stunda līdz stunda 20 minūtes cepšanai.

VAJADZĪGS

500 g miltu

1/2 tējkarotes vaniļas cukura

2 olas    

50 g apelsīna miziņu sukāžu

1 tējkarote ruma

4 ēdamkarotes kausēta sviesta

1/2 glāzes pūdercukura

Sāls

Ja vēlies Stolli ar bagātīgu pildījumu, vari pievienot nedaudz vairāk sukāžu, nekā minēts receptē.
Ja vēlies Stolli ar bagātīgu pildījumu, vari pievienot nedaudz vairāk sukāžu, nekā minēts receptē.

1. Miltus iesijā lielā bļodā un vidū izveido bedrīti. Tajā iedrupini raugu, ieber tējkaroti cukura, pielej pienu un visu sajauc ar nedaudz miltiem ieraugam. Bļodu nosedz ar dvieli un raudzē siltā vietā 20 minūtes.

2. Ieraugam pievieno atlikušo cukuru, vaniļas cukuru, šķipsnu sāls, olas un visu rūpīgi samīci. Mīkla veidojas bieza un grūti mīcāma. To savel bumbā, pārkaisi ar miltiem. Bļodu pārsedz ar dvieli un liec uz 40 minūtēm siltā vietā raudzēties.

3. Mīklai pievieno mandeļu skaidiņas, sukādes, sadrupinātu marcipānu, rumu un vēlreiz samīci, tad savel bumbā, virsu pārkaisi ar miltiem, pārsedz ar dvieli un vēlreiz 30 minūtes raudzē siltā vietā.

4. Uzrūgušo mīklu liec uz virsmas, kas nokaisīta ar miltiem, un izrullē 25 x 35 centimetru taisnstūra formā, lai plāksnes vidus būtu plānāks nekā malām. Ar rokām nogludini plāksnes garākās malas, lai tās būtu gludas un apaļīgas, tad plāksni gareniski pārloki uz pusēm, lai virsējā mala būtu nedaudz novirzīta no apakšējās. Štolli liec uz pannas, kas izklāta ar cepamo papīru. Pannu novieto siltā vietā un ļauj štollei 30 minūtes atdzīvoties. Cep aptuveni stundu līdz 200 grādiem sakarsētā cepeškrāsnī.

5. Vēl karstu štolli bagātīgi aprasini ar kausētu sviestu un pārkaisi ar biezu pūdercukura kārtu.

Teksts: žurnāls OK/Foto: Shutterstock