Kāpēc ziemā jāēd puravi? Klasisko salātu recepte
Puravi ir lieliski aukstumizturīgi dārzeņi, kas audzēšanas ziņā labi piemērojas mūsu klimatiskajiem apstākļiem, tātad varam tos uzskatīt par savējiem. Iedvesmai piedāvājam recepti, kā pagatavot klasiskos puravu salātus ar āboliem. Māca recepšu autore Iveta Galēja.
Garšas ziņā puravi ir maigāki par savu līdziniekiem – sīpoliem, tāpēc iesakāmi tiem, kuriem sīpolu sīvums šķiet par asu, bet aromāts – par uzmācīgu.
Der zināt, ka puravi ir brīnišķīgs C un B grupas vitamīnu, kā arī kalcija, magnija, kālija, dzelzs un vēl citu vērtīgu vielu avots ar antibakteriālu iedarbību. Regulāra puravu iekļaušana ēdienkartē ne tikai nostiprina imunitāti, bet arī palīdz cīnīties ar aptaukošanos un lieko svaru.
Uzturzinātnieki saka, ja katru dienu apēd pa 200 gramiem puravu, samazinās nelāgā holesterīna līmenis asinīs. Jo sevišķi ieteicams gados vecākiem cilvēkiem, jo uzlabo atmiņu un ir labs profilakses līdzeklis pret vēnu veidošanos. Starp citu, romiešu valdnieks Nerons esot bijis kā traks pēc puraviem, tāpēc iemantojis iesauku Puravu Rijējs. Viņš dzīvojis pārliecībā, ka puravu ēšana padara balsi daiļskanīgu, tāpēc ieviesis obligāto puravu dienu – vienu dienu mēnesī, kad visiem jāēd vienīgi puravu ēdieni.
Ja gribas no puraviem gūt labumu veselībai, tad ieteicams vairāk izmantot zaļo daļu, bet garšas baudai noderēs baltā daļa. Franču virtuvē puravi ir vieni no iecienītākajiem dārzeņiem, lielā cieņā tie ir arī Vācijā, Beļģijā, Holandē un citur, bet mēs salīdzinājumā ar šo valstu iedzīvotājiem uz puraviem raugāmies visnotaļ piesardzīgi. Bet velti!
Kā apieties ar puravu?
* Puravi prasa rūpīgi skalošanu, jo starp lapām mēdz slēpties smiltis. Lai labāk izskalotu, puravu var iegriezt gareniski gandrīz līdz saknei (tā, lai nepārdalās uz pusēm) un mazliet paplest lapas vaļā.
* Kombinācijā ar selerijas saknes šķēli, pētersīļa sakni un burkāniem puravs ir klasisks buljona un zupas garšas bagātinātājs. Sasien buntītē ar pārējiem, ieliek katlā un, kad buljons izvārīts, izņem laukā.
* No puraviem vāra biezzupas, it sevišķi kopā ar kartupeļiem, tie lieliski sader ar burkāniem un šampinjoniem.
* Sautētus puravus pasniedz kā piedevu pie gaļas un zivju ēdieniem, turpretī cepšanai plānas puravu ripiņas nav īsti piemērotas, jo ātri sacepas un kļūst rūgtas.
* Sasmalcinātus puravus iemaisa sacepumos un sāļajās tortēs, bet kopā ar saldo krējumu un rīvētu Parmas sieru – kartupeļu biezenī.
* Svaigi puravi ļoti labi iederas salātos. Lai garšu padarītu maigāku, puravus blanšē.
Klasiskie puravu salāti ar āboliem
Vienlīdz labi garšo gan kā priekšēdiens pusdienās, gan kā pamatēdiens vakariņās.
4 porcijas
15 minūte pagatavošanai + pusstunda ievilkšanās
150–170 g plānu puravu ripiņu
2 āboli
2 vārītas olas
130 g Ementāles siera
250 g skābā krējuma
1–2 ēdk. majonēzes
2 ēdk. citronu sulas
malti pipari, sāls
1. Puravu ripiņas uzmanīgi ieliec verdošā sālsūdenī, pāris minūtes blanšē, tad izņem, noskalo aukstā ūdenī un rūpīgi nosusini.
2. Ābolus sagriez plānās daiviņās, nolobītas olas – plānās ripiņās. Sieru sarīvē rupjās skaidiņās.
3. Krējumu sakul ar majonēzi, citronu sulu, sāli un pipariem.
4. Bļodā ieber puravus, pievieno ābolus un olas un uzmanīgi izcilā.
5. Pārlej ar mērci un atstāj, lai pusstundu ievelkas.
6. Pirms pasniegšanas galdā pārber sieru.