Kā pareizi piebarot meža dzīvniekus?

Kā pareizi piebarot meža dzīvniekus?

Jauns.lv

Pienākusi ziema! Arī mūsu meža draugiem gribās brokastiņās kādu vitamīniņu! Tāpēc šad tad jāatnāk uz mežu viņiem atnest kaut ko garšīgu! Atnākot uz barotavu, kur regulāri tiek piebaroti meža zvēri, redzam, ka graudi ir pa gaisu, jo šeit paciemojušies putniņi! „Rukši nav bijuši, stirniņas gan ir kaut ko ēdušas,” stāsta Aigars Priede, eksperts meža dzīvnieku jautājumos, „To var redzēt pēc apgrauztām bietēm.”

Kā pareizi piebarot meža dzīvniekus?...

Vissvarīgāk piebarot dzīvniekus  ir tad, kad mežā ir dziļš sniegs! Citā laikā īpašas vajadzības piebarot nav. Stirniņām vislabākais ir nest sulīgo barību, jo graudi nav tā labākā barība stirnām. „Var nest arī maizīti, bet tas nav no labākajiem variantiem, jo maize ir pilna ar daudz un dažādām e-vielām,” iesaka Priede. Ļoti laba barība ir burkāni, bet viņiem ir viens mīnuss - sasalstot u­n atkūstot tie paliek kā putra, līdz ar to viņus daudz nevajadzētu! Tā vietā var nest kāļus un ābolus, bet labs vitamīnu avots, ir sarkanā biete. Stirniņām barība jāsagriež mazos gabaliņos, jo viņām ir maza mute un sakodiens nav tik spēcīgs.

Svarīgs mikroelementu avots ir sāls. „Viņu vajadzētu likt apmēram divu metru augstumā, lai netiek klāt pie pašas sāls. Sāls ar nokrišņiem lēnām tek pa stumbru uz leju un tad viņi laiza stumbru!” pamāca eksperts.

Ja meža dzīvnieki tiek piebaroti ar graudiem, noteikti ir jāizgatavo kaste, kuros tos iebērt! „Graudi atrodoties kastē, ir sausumā. Ja graudi ir uz zemes, tie paliek mitri, sasalst un mēdz arī sadīgt! Sadīguši graudi dzīvniekiem ne visai garšo.”

Meža dzīvniekiem paredzēto barību var vienkārši bērt uz zemes. Taču tomēr ir lietas, kuras der zināt, pirms barotavas ierīkošanas. „Pirmkārt, barotava būtu jāiztaisa dienvidu pusē, mežmaliņā kaut kur,” pamāca Aigars. Kāpēc dienvidu pusē? Tā ir piesaulīte! Tur visātrāk atkūst un dzīvniekam patīk uz turieni nākt! Ja ir dziļš sniegs, svarīga lieta ir mellenāji. Var taisīt talkas un attīrīt pleķīšus. „Stirnām ir ļoti tieviņa kājiņa. Tas ir, apmēram, tā kā ar diviem pirkstiem izkasīt bedrīti, lai var apgulties! Ja viņa guļ sniegā, tad viņai 70% garantēta saslimšana ar plaušu karsoni! Un līdz ar to viņa iet bojā!” stāsta Aigars Priede.