Peperonata - klasiskais Itālijas ēdiens. Recepte
Peperonata noder visos dzīves gadījumos – to ēd ar maizi, izmanto kā mērci pastai, piedevu teļa un vistas gaļai, kā pildījumu pīrāgiem un picām.

Peperonata - klasiskais Itālijas ēdiens. Recepte

Jauns.lv

Klasiskā itāliešu virtuve ir apbrīnojami vienkārša un garšīga. Tradicionālo Ziemeļitālijas ēdienu – peperonatu – katrs var pagatavot pats.

Peperonata - klasiskais Itālijas ēdiens. Recepte...

Lai iegūtu baudīšanas vērtu rezultātu, produktiem jābūt ļoti labas kvalitātes: svaigai, sulīgai un aromātiskai paprikai, tikpat izteiksmīgiem tomātiem, vislabāk siltā saulītē nobriedušiem, smaržīgiem garšaugiem un lieliskai olīveļļai. Tas, starp citu, nav tikai šā, bet arī visu pārējo vienkāršo, taču ārkārtīgi garšīgo itāliešu ēdienu noslēpums – svaigi un ļoti labi produkti.

Šis ir visvienkāršākais peperonatas pagatavošanas variants, taču to var dažādot un pilnveidot, piemēram, papriku vispirms strauji apgrilēt un notīrīt melno miziņu – tad tā iegūst saldenu garšu, izteiktu sulīgumu un smaržu. Garšvielu buķeti var papildināt ar balzametiķi, ko pielej tad, kad jau ir pievienoti tomāti, un ar smalkos gredzenos sagrieztu svaigu čili pāksti. Nopietnāku statusu peperonata iegūst, ja tai pievieno strēmelītēs sagrieztu svaigu šķiņķi un sarīvētu vai sakapātu burkānu. Punktu uz i tai uzliek melnās olīvas un arī svaigas bazilika lapiņas gadījumā, ja majorāns ne visai iet pie sirds. Peperonata ir gatava, kad paprika kļuvusi mīksta, taču nav sakritusies, bet lielākā daļa šķidruma iztvaikojusi.

Mēdz teikt, ka peperonata noder visos dzīves gadījumos – to ēd ar maizi, izmanto kā mērci pastai, piedevu teļa un vistas gaļai, kā pildījumu pīrāgiem un picām. Ledusskapī to var uzglabāt vismaz 3-4 dienas. Peperonata vienlīdz labi garšo gan silta, gan auksta.

Atliek tikai vēl viens jautājums: kādu dzērienu izvēlēties? Viegli skābenā paprika sadzīvo ar visai ierobežotu vīnu klāstu, tomēr ir viens vīns, ko liela daļa itāliešu uzskata gluži vai par radītu tieši šim ēdienam. Tas ir Frascati Superiore – nobriedušo bumbieru aromāts piešķir skābenajam ēdienam viegli saldenu niansi.

1 liela ķiploka daiviņa

6 ēdk. olīveļļas

sāls, svaigi malti melnie pipari

400 g tomātu

buntīte svaigu pētersīļu

2 ēdk. sakapāta svaiga majorāna

Gatavošana

1. Sagatavo produktus. Paprikas pākstis nomazgā, nosusini, pārgriez uz pusēm, izņem sēklotni un mīkstumu sagriez strēmelītēs. Sīpolu un ķiploku nomizo un sakapā. Tomātus īsu mirkli blanšē verdošā ūdenī, strauji noskalo aukstā ūdenī, novelc miziņu un mīkstumu sagriez gabaliņos. Pētersīļus sakapā.

2. Apcep dārzeņus. Lielā pannā sakarsē eļļu. Ieber sīpolus un ķiplokus un maisot cep aptuveni 3 minūtes. Pievieno papriku, sāli un piparus un sautē vēl 5 minūtes.

3. Sautē gatavu. Pētersīļus pieber tomātiem un samaisi. Tomātus pievieno paprikai, pannai uzliec vāku un uz mazas uguns sautē aptuveni 20 minūtes. Pārkaisi ar majorānu.

Kasjauns.lv/ Foto: Imants Ķīkulis, no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva