Laiks sīpolpuķu stādīšanai. Praktiski padomi
Rudens tuvojas straujiem soļiem un sākas sīpolpuķu stādīšanas laiks. Ja esi iecerējusi labiekārtot savu piemājas teritoriju, ņem vērā dārzkopes Gunas Rukšānes padomus.
Ikviena no mums rudenī var kļūt par dārznieci un izveidot pie mājas skaistu puķu dobi, kas pavasarī un vasarā priecēs gan tevi, gan tavus ciemiņus. Visskaistākās dobes būs tad, ja stādīsi puķes pamīšus, sākot ar tām, kuras uzzied agrāk. Stādīšanas dziļums ir visām sīpolpuķēm vienāds - lai virs tā būtu (jāmēra) vieta vismaz 2-3 tādiem pašiem sīpoliem. Zemē pēc īsa atpūtas brīža bumbulis veido jaunas saknes, tāpēc nav labi traucēt augu, kurš gatavojas nākamā gada ziedēšanai.
Narcises un tulpes
Tieši šis ir īstais brīdis, kad jāstāda narcises, jo tās saknes sāk veidot agrāk nekā lilijas vai tulpes un tām jāpaspēj iesakņoties līdz salam. Labi ziemo tikai labi apsakņojies augs. Atšķirībā no pārējām sīpolpuķēm, tās mīl mālainu augsni, un grants te nepavisam nav vajadzīga. Narcišu pārstādīšana pašu mājās iespējama, uzreiz liekot jaunā vietā, lai ne mirkli neiekalst saknes. Protams, sadalot, ja ligzda ir pilna. Vislielākais šīs jaukās pavasara puķes ienaidnieks ir narcišu muša, kura dēj oliņas, kad laksti sāk nogulties, pie lapu saskares ar zemi. Pēc kāda laiciņa no oliņas izšķīlies kāpurs dodas lejā uz sīpolu baroties...Vienīgā profilakse (bez intensīvas ķīmijas) ir augsnes regulāra irdināšana, tā augsnē nojaucot lapu kātu izveidotos „tuneļus” uz sīpolu.
Tulpes ideālā variantā vajadzētu katru gadu pārstādīt. Tās norok pēc Jāņiem, tikko lapas ir pusnodzeltējušas, un glabā līdz septembra vidum, kad ir īstais laiks to stādīšanai. Ja esi iegādājušies sīpolus ļoti vēlu (lielveikalā), tad pirms stādīšanas sīpolus pamērcē ūdenī, lai ātrāk apsakņojas.
Lilijas un peonijas
Lilijas jādala un jāpārstāda pēc trīs četru gadu augšanas vienā vietā, jo sīpoli, augot un daloties, jau ir pārāk blīvi viens pie otra. Parasti to dara septembra vidū, kad sīpols ir saņēmis visu, ko vasara un kopējs tam varēja dot. Ja pelēkā puve (Botrytis) ir nomaitājusi visas lapas, tad pārstādīt var arī agrāk, taču obligāti jāmaina vieta, jo augsne ir pilna ar sporām un nākamgad atkārtosies tā pati opera ar it kā novārītām lapām. Un ap sīpolu jāieber grants, lai sīkajiem tārpiņiem un sliekām nebūtu intereses tur ložņāt, jo ko gan var meklēt neauglīgā grantī. Grants ir svarīga arī liekā ūdens novadīšanai. Jāatceras, ka barības vielas liliju sīpoli saņem ar stublāja piesaknēm, tātad, kompostu piekritējiem tas jāliek sīpola augšpusē. Runājot par augsnes skābumu – kaļķis nepieciešams martagonlilijām.
Peonijas arī jādala septembra mēnesī. Tās kļūst arvien populārākas un ne velti – nu jau var iegādāties pat intersekcijas grupas (Itoch) skaistules, kuru pamatsortimentu sastāda dzeltenās ‘Garden Treasure’, ‘Yellow Crown’ u.c. Jāsaka, ka tās aug lieliski un dalīšana trešajā vai ceturtajā gadā nesagādā rūpes, jo saknenis vēl nav pārkoksnējies, kas neizbēgami notiek, jo tas ir starpsugu krustojums un savus skaistos ziedus šīs grupas hibrīdi iegūst no kokveida (krūmveida) peonijām. Taču arī desmitgadīgas lakstveida peonijas dalīšana ir smags darbs, kur gandrīz vai jāsauc palīgā kāds vīrieša cilvēks, jo cera izcelšana ar visu sakņu kamolu prasa spēku. Kad cers izcelts, to derētu ar ūdens strūklu noskalot, ja nav iespēju, tad tāpat atstāt ar visu zemi, lai pāris dienas cers nedaudz ievīst, jo, tad dalot, saknes tik viegli nelūzīs. Tie, kas oponēs un teiks, ka, tikai pārvietojot uz jaunu vietu, ceru var pārnest tāpat, teikšu, ka, peoniju pārstādot, tai nevajadzētu nest līdzi visu lielo sakņu balastu, jo labāks rezultāts pavasarī būs ar stādu, kurā būs ap 5 pumpuriem un tikpat daudz sakņu. Pārējos atdāvi draugiem vai veidojiet peoniju rindu (gar ceļmalu, gar mājas sienu...), jo peonija reiz nu ir tā puķe, kas ir skaista no pavasara līdz vēlam rudenim. Griezuma vietas vajag apkaisīt ar kokogles pulveri vai kodināt ar kādu no pretpuves preperātiem. Ideālā variantā bedre stādīšanai būs sagatavota jau pāris nedēļas iepriekš un te nu pusmetra dziļumā var iestrādāt kūtsmēslus nākotnes krāšņai augšanai. Peoniju saknenis jāstāda stāvus un tad uzmanīgi jāapber ar zemi. Augsnes kārtiņai virs pumpura jābūt līdz 7 cm biezai, citādi ziedi būs ilgāk jāgaida. Domas dalās, kad peoniju laksti jāapgriež – rudenī vai pavasarī. Rezultātu tas neietekmē, tāpēc tas lai paliek katra ziņā.