Vai mīļotajam vīrietim jābūt arī tavam labākajam draugam?
Mēdz teikt: “Esi noslēpumaina, citādi vīrietim apniksi!” Bet tikpat daudzi uzsver – tikai atvērtība ļauj piedzīvot mīlestību visā tās krāšņumā. Kuram taisnība? Divi psihoterapeiti saka savas domas.
Antra Sloka-Jakovļeva, psihoterapeite:
Es noteiktu teiktu: “Jā, abiem ir jābūt draugiem!” Tas liecina par attiecību emocionālo veselīgumu. Ja tā padomājam – kas tad ir draugs? Tas ir cilvēks, ar kuru, esot kopā, jūties pilnīgi brīvi, varat viens otram teikt to, ko domājat, un viņš spēj pieņemt tevi tādu, kāda esi. Abi zināt drauga vājības un spējat tās akceptēt, neuztverot personiski – proti, ja tev ir slikts garastāvoklis, tas nenozīmē, ka arī draugam tāpēc jājūtas slikti, taču viņš tevi atbalsta ar to vien, ka ir blakus. Attiecības, kurās jūtamies arī kā draugi, mūs attīsta un pilnveido. Bet ir kāda nianse – ja mans partneris ir arī mans labākais draugs, tas nenozīmē, ka jāpārtrauc tikties ar savām līdzšinējām draudzenēm vai jāvairās no cilvēkiem, kas dzīvē varētu ienākt no jauna. Tāpēc ir svarīgi savam draugam dot brīvību. Mīļotais atnāk priecīgs un gandarīts no tikšanās ar draugiem – tas nenozīmē, ka viņam bez tevis ir labāk, tas nozīmē tikai to, ka viņam ir tiesības piedzīvot enerģijas apmaiņu arī citur. Mēs bagātinām savas attiecības, ja tajās katrs rūpējamies par savu labsajūtu.
Tā kā ar labiem draugiem dalāmies visā – gan tajā, kas mums patīk, gan tajā, kas ne, arī savam mīļotajam būtu jāatklāj negācijas. Ja ir īpašības vai darbības, kas tev viņā nepatīk, runā par tām, jo tuvas, draudzīgas attiecības ir patiesas. Bet, sakot nepatīkamo, ir ļoti svarīgi, KĀ to pasaki. Vari vienu un to pašu teikumu, daloties savās sajūtās un vajadzībās, pateikt pārmetuma formā un vari otram vienkārši palūgt nepatīkamo mainīt. Taču, pirms izsaki otram savu nepatiku, ir vērts aprunāties ar savu iekšējo kritiķi, jo bieži vien tie ir tikai stereotipi, priekšstati un uzskati, ka jābūt tieši tā. Iespējams, tieši tas, kas tev nepatīk, ir tas, ko būtu vērts vairāk iepazīt.
Vēl kāda nianse – ja mīļotais ir tavs labākais un vistuvākais draugs, tas nevar būt par iemeslu, lai jūsu attiecībām zustu romantika. Drīzāk otrādi! Mēs katrs atsevišķi esam atbildīgi par to, kādu attieksmi ienesam mūsu attiecībās. Romantisku, siltuma un mīļuma pilnu vai sadzīviski lietišķu un emocionāli vēsu. Ja attiecībās ienāk bailes, kontrole un neuzticība, romantika zudīs. Ja attiecībās ienāk brīvība, atvērtība, uzticība un mīlestība, mēs kļūstam radošāki, līdz ar to varam savas attiecības bagātināt, iepriecinot viens otru ar ko jaunu, ko esam atklājuši.
Ansis Jurģis Stabingis, prihoterapeits:
Ir grūti atbildēt uz šo jautājumu, jo tad būtu kategoriski jārunā par ierobežotām lomām, bet cilvēki, it īpaši mūsdienās, tādām vairs nepakļaujas. Mīļotajam cilvēkam nav jābūt nekam citam – viņš ir tavs mīļotais cilvēks, un viss. Nav iespējams ielikt attiecības rāmjos zem nosaukuma – ir draugs vai nav draugs. Draudzība var būt un var arī nebūt, taču tas nemaina to, ka viņš ir tavs mīļotais vīrietis. Vismaz šajā brīdī.
Mēs dzīvojam ļoti straujā laikmetā, kurš no iepriekšējiem atšķiras ar to, ka ikviens no mums mijiedarbojas ar daudziem cilvēkiem. Agrāk tā nebija. Mūsu vecāki un vecvecāki savas dzīves laikā satika krietni mazāk cilvēku nekā mēs. Un viņi nodzīvoja kopā visu mūžu, un viss bija daudz vienkāršāk. Mēs dzīvojam ļoti mainīgā vidē, un arī mūsu personības strauji mainās. Fakts, ka Rietumu pasaulē 50% laulību tiek šķirtas, ir viens no pārmaiņu apliecinājumiem. Mīļotais vīrietis pirms desmit gadiem un tas pats mīļotais vīrietis patlaban ir pilnīgi atšķirīgi cilvēki – ar citādu domāšanu, citādu skatu uz attiecībām, bet vai tāpēc viņš vairs nebūs tavs mīļotais? Attiecības nevar būt pareizas vai nepareizas, tās vienkārši ir tādas, kādas ir. Drīzāk nepareizi būtu veidot prāta konceptu – kādam ir jābūt pareizam mīļotajam cilvēkam – un tad mēģināt piemeklēt šim konceptam atbilstošu reālu, dzīvu cilvēku. Vai – vēl muļķīgāk! – pārtaisīt esošu atbilstoši savam priekšstatam par to, kā jābūt.
Arī ideja par to, kas ir labākais draugs, dzīves laikā mēdz mainīties. Reti ir tā, ka ir viens labākais draugs uz visu mūžu. Attiecības ir mainīgas kā jūra, un ne vienmēr nepieciešams definēt vai nosaukt, kādas tās ir. Kādu laiku jūs varat justies arī kā labākie draugi, tad var sekot periods, kad tā nav, bet neatkarīgi no tā – tās ir un paliek jūsu attiecības. Jūs esat izvēlējušies viens otru kādu iemeslu dēļ, un galvenais no tiem nav bijis kļūt par labākajiem draugiem. Attiecībās svarīgākais ir tas, kā jūties otra cilvēka klātbūtnē. Ja sajūtas ir patīkamas, tu vēlēsies būt kopā ar cilvēku, kurš rada tādu efektu.
Ne visas vajadzības var apmierināt vienīgi dzīvesbiedrs, tāpēc notiek komunikācija arī ar citiem. Ja vīrietis un sieviete pārī labi piepilda viens otra vēlmes, viņiem mijiedarbība ar citiem var būt mazāk izteikta. Bet var būt arī attiecības, kurās pāris saglabā īpašo saikni kā mīļotie, bet draudzību īsteno citur. No mīļotā vīrieša nav obligāti jāgaida drauga plecs!