7 padomi, kā bez lielām pūlēm pamosties agri no rīta
Bieži vien sarežģītākais ir nevis pamosties, bet izrāpties no savas siltās, mīkstās gultiņas.
Dzīvesstils

7 padomi, kā bez lielām pūlēm pamosties agri no rīta

Jauns.lv

Atvaļinājums beidzies, bērniem jau pāris nedēļas atsākusies skola, taču saules stari arvien vēlāk sāk iezagties istabā, lai modinātu - un agrā celšanās joprojām ir mocības. Neatkarīgi no tā, kas esi – pūce vai cīrulis, tu vari uztrenēt sevi mosties agri.

7 padomi, kā bez lielām pūlēm pamosties agri no rī...

1. Nenojauc ritmu

Dodies gulēt, kad jūties nogurusi, un mosties katru dienu vienā laikā. Skan pašsaprotami, bet tas var izrādīties sarežģītāk, nekā izklausās. It kā nogurums, bet nav vēl tik vēls, tu ieslēdz televizoru, miegaina sāc skatīties kādu šovu, tas ieintriģē, un galu galā ap pusnakti attopies, ka no miega ne miņas. Galvenais nesāc šajā brīdī satraukties, ka drīz jau jāmostas, un nekādā gadījumā necenties sevi piespiest iemigt. Tā tikai izšķiedīsi laiku, un, ja tas sāks atkārtoties, vari pat iedzīvoties bezmiegā. Tāpēc – ej gulēt, kad jūties nogurusi, mosties ik rītu vienā laikā, un pamazām tavs miega cikls nostabilizēsies.

2. Maini ritmu pamazām

Pilnvērtīgi atpūsties var arī, guļot tikai dažas stundas (protams, ne katru nakti). Galvenais ir uztrenēt savu ķermeni atvēlētajā laikā saņemt maksimāli daudz kvalitatīvas atpūtas. Lai gulēšanas paradumu maiņa būtu, cik iespējams, nesāpīga, rīkojies pakāpeniski. Vakar cēlos pēc 10, šodien 7 – tik straujas pārmaiņas organismam būs mokošas un nesniegs vēlamo rezultātu. Sākumā iemācies iet gulēt un celties par pusstundiņu agrāk, lēnām intervālu palielinot.

3. Atrodi iemeslu, lai mostos

Ja tev nebūs labas motivācijas, kāpēc ik rītu noteiktā laikā mosties, tad tas nāksies grūti. Vienai tas var būt darbs, kurā jābūt astoņos, citai fitnesa nodarbība 7:30, jaunais projekts, ko tā vien gribas īstenot, bet varbūt iemīļots rituāls – tase kafijas un kruasāns netālu no darba esošajā franču kafejnīcā... Neatkarīgi no tā, kāds ir šis iemesls, tam jābūt stiprākam par vēlmi nospiest modinātāja “atlikšanas” pogu! Bet tu vari būt arī tā, kas motivē citus ģimenē mosties. Ļauj vīram sajust aromātisku kafiju, kuras smarža iezogas guļamistabā. Redzēsi, viņš nespēs pretoties šim impulsam un drīz vien, berzējot acis, jau sēdēs tev blakus pie brokastu galda.

4. Mosties ar gaismu

Vakarā cieši aizverot aizkarus, nebrīnies, ka no rīta jūties kā lācis, kas ziemas vidū pamodināts no cieša miega. Kad ir tumšs, ķermenis reaģē, izdalot miega hormonu melatonīnu. Iezogoties istabā gaismai, šis process tiek pārtraukts, un smadzenes saņem signālu mosties. Tāpēc ļauj rīta saules stariem sevi no rīta pakutināt un dabīgā ceļā atmodināt. Ja pa guļamistabas logu gaisma iekļūst skopi, izmanto mākslīgo apgaismojumu. Tiklīdz nozvana modinātājs, ieslēdz lampu. Vai arī iegādājies pulksteni, kurš līdz ar zvanu izdala arī gaismu, pamazām to palielinot.

5. Pārvieto savu modinātāju

Bieži vien sarežģītākais ir nevis pamosties, bet izrāpties no savas siltās, mīkstās gultiņas. Ja modinātājs ir blakus, vilinājums to izslēgt un, ieritinoties segā, turpināt gulēt ir liels. Bet – ja modinātājs ir plauktā, vairāku soļu attālumā no gultas? Un kaitinoši signalizē, ar katru mirkli arvien skaļāk? Tad tici man – neizturēsi un pati nepamanīsi, kā jau esi uzraususies kājās. Galvenais – ne par ko neļauj sev atgriezties gultā. Un – neizvēlies modinātājam maigu mūziku, kas absolūti netraucē un ilgstošāk atskaņota nesatracina.

6. Nepieļauj snaušanu

“Vēl tikai piecas minūtītes... vēl minūtīti... izskaitu līdz 10 un ceļos...” – skan pazīstami? Un no pieredzes arī droši vien zini, ar ko tas var beigties. Tu iesnaudies un tad šokā konstatē, ka esi nogulējusi vairāk nekā stundu. Tavam organismam patīk pusotras stundas miega ritms, un, ja reiz necēlies, tas pieņem, ka viņam dotas vēl 90 minūtes miegam. Lai tā nenotiktu, nepieļauj iesnaušanos. Nekāda atlikšanas režīma! Vai arī, ja tiešām jūti, ka nespēj pamosties un vari atļauties vēl nedaudz pagulēt, tad nevis 15, 30 vai 60 minūtes, bet pusotru stundu!

7. Esi savs modinātājs

Tavs ķermenis ir paklausīgs, tāpēc, ja teiksi tam, ka vēlies mosties 7:00, tas tā arī darīs. Netici? Pamēģini! Ieprogrammē sevi, ka jāceļas 6:30, bet modinātāju uzliec uz 6:45. Nebrīnies, ka pamodīsies 15 minūtes pirms zvana. Šī metode īpaši labi noder, ja vēlies agri celties tikai dažas dienas nedēļā vai, piemēram, konkrētu laika posmu. Kad būsi pieradusi mosties pati, bez modinātāja, konstatēsi, ka pāreja no miega uz pilnīgas apziņas stāvokli ir daudz vieglāka un jaukāka.

Kasjauns.lv/ Foto: Shutterstock