5 padomi, kā ieviest kārtību mājā un līdz ar to arī dzīvē
Ja vienmēr gaidīsi, kad uznāks lielā vēlēšanās tīrīt dzīvokli, agri celties vai darīt citus darbus, kas īsti nav pa prātam, tad jārēķinās, ka šādi gribēšanas uzplūdi notiks reti.
Dzīvesstils

5 padomi, kā ieviest kārtību mājā un līdz ar to arī dzīvē

Jauns.lv

Kārtība mājā un dzīvē ir lielā mērā saistītas lietas. Ja juceklis valda dzīvoklī, tad, visticamāk, arī darbā nākas šķendēties par haosu, bet rezultātā rodas stress, kas savukārt rada neapmierinātību ar dzīvi. Kā izkļūt no šāda vāveres riteņa?

5 padomi, kā ieviest kārtību mājā un līdz ar to ar...

1. Izveido paradumus!

Taupības, agrās celšanās un dzīvokļa kārtošanas kampaņas diemžēl palīdz tikai īsu brīdi, un tas notiek tāpēc, ka nav izveidojies paradums regulāri pārdomāt un apsvērt savus izdevumus, noslaucīt putekļus tad, kad tie vēl ir gandrīz nemanāmi. Svarīgi, lai izveidotos paradums regulāri sakopt dzīvokli, izmazgāt veļu utt. Taču paradums veidojas tikai tad, ja konkrētu darbību atkārto vēl un vēl. Šāda jaunā programmā smadzenēs „iesēžas” tikai apmēram pēc 30 dienām. Tad tā ir ieņēmusi savu vietu zemapziņā, un cilvēks par to vairs nedomā. Tāpēc, ja jau rīko, piemēram, mājas kārtošanas kampaņu, tad vajag to bez jebkādām atkāpēm turpināt veselu mēnesi.

2. Izvēlies vienu un to pašu laiku!

Paradumi ātrāk izveidojas tad, ja process notiek regulāri vienā un tajā pašā laikā. Tāpēc pieradinies sakārtot dzīvokli, piemēram, vienmēr pirms gulētiešanas. Savukārt savu rokassomiņu sakārto katru dienu pirms brokastīm. Pēc kāda laika šie un citi tamlīdzīgi darbiņi darīsies kā paši par sevi saprotami, turklāt, ja katru dienu sakārtos, tad būtībā nekāda lielā kārtošana vairs nebūs vajadzīga.

3. Tēlo robotu!

Ja vienmēr gaidīsi, kad uznāks lielā vēlēšanās tīrīt dzīvokli, agri celties vai darīt citus darbus, kas īsti nav pa prātam, tad jārēķinās, ka šādi gribēšanas uzplūdi notiks reti, un līdz ar to pie šiem darbiem arī reti ķersies klāt. Disciplīnas noslēpums mīt faktā, ka cilvēks var būt aktīvs arī tad, ja viņam nav uzrāviena darīt šo vai to. Jūtas ir grūti ietekmēt, toties rīkoties var vienmēr. Tāpēc ir vērts savus plānus ierakstīt blociņā un pierakstīt klāt datumu un konkrētu laiku un turpmāk uzvesties kā robotam, kam paredzētas noteiktas darbības.

4. Uzraksti ieguvumu sarakstu!

Katrā cilvēkā sēž iekšā kāds slinkuma vai tamlīdzīgs velniņš, kurš grib zināt, kāpēc viņam pēkšņi jāatsakās no tādam vai citādām ērtībām, pie kurām līdz šim pierasts. Sagādā viņam šo prieku un sīki un smalki uzraksti, kādus labumus viņš iegūs. Piemēram, tiks ietaupīts laiks, varēs priecāties par tīru dzīvokli, pavērsies skats uz sakārtotu grāmatplauktu, būs mazāk stresa, līdz ar to darbā veiksies labāk, tāpēc būs iespējams saņemt algas pielikumu utt. Piekar šo sarakstu labi redzamā vietā un lieliem burtiem uzraksti virsrakstu „Kāpēc man atmaksājas sakārtot dzīvi”.

5. Ņem rokā priekšmetu tikai vienreiz!

Dokumentu vai vecu žurnālu pārkrāmēšana no vienas galda malas uz otru tikai kavē darbu un apgrūtina smadzenes. Tieši tāpēc netīro kafijas tasīti neliec no rakstāmgalda uz virtuves galdu, bet gan uzreiz izlietnē. Notrūkušo pogu piešuj uzreiz, nevis nomet uz naktsgaldiņa. Ir vērts katrā darbībā investēt laiku – minūtes tagad, lai vēlāk nebūtu jātērē stundas.

Žurnāls „100 Labi Padomi” / Foto: All Over Press