foto: Publicitātes foto
Bērni

Pirmais velosipēds bērnam: eksperti iesaka, ko ņemt vērā, to izvēloties

Jauns.lv

Spilgtās krāsās, izrotāts ar dažādu animācijas filmu varoņu uzlīmēm - šādu velosipēdu izvēlētos teju katrs bērns. Taču vecākiem nevajadzētu aizmirst, ka bērna pirmajam braucamrīkam daudz svarīgākas par vizuālo pusi ir citas īpašības - drošība un kvalitāte.

Pirmais velosipēds bērnam: eksperti iesaka, ko ņem...

Attīsta vairāk nekā vienu spēju

Lai gan vecāki saviem bērniem velosipēdus parasti iegādājas tādēļ, lai viņi aktīvi pavadītu laiku brīvā dabā, fizioterapeiti uzsver arī citus ieguvumus. Tie ir - bērna ķermeņa stabilitāte, līdzsvara un koordinācijas trenēšana, kustību plānošana, ķermeņa un telpas izjūta.

Braukšana ar divriteni ir arī lielisks treniņš sirds un asinsvadu sistēmai, tā attīsta kāju, korsetes, vēdera un roku muskuļus. Kad bērns min pedāļus, viņš dabiskā veidā tiek mudināts sēdēt taisni. Visbeidzot, riteņbraukšana ir lielisks komunikācijas veids - kopā ar citiem vizinoties ar divriteņiem, bērni mācās draudzēties, kā arī būt pārliecinātāki un patstāvīgāki.

foto: Publicitātes foto

Nepārdomāta izvēle - papildu problēmas

"Izvēloties divriteni, viens no svarīgākajiem parametriem ir tā izmērs. Velosipēds būs drošs, ja bērns to spēs kontrolēt. Tas nozīmē, ka transportlīdzeklim ir jāatbilst viņa ķermeņa un auguma parametriem,” skaidro velosipēdu veikala Bikko.lv vadītājs Julijus Zaura.

Viena no galvenajām vecāku kļūdām ir velosipēda iegāde "priekšdienām, kad bērns paaugsies". Pirmkārt, tāpēc, ka liels velosipēds būs pārāk smags, ar to nebūs parocīgi braukt, nebūs ērti uz tā uzkāpt vai nokāpt. Un pats galvenais - šāds ritenis būs nedrošs un neergonomisks.

"Svarīgs noteikums, kas jāatceras vecākiem: velosipēda izmērs ir pareizs, ja bērns stāvus var atbalstīties uz velosipēda rāmja un balstīties ar abām kājām uz zemes, bet, sēžot uz sēdekļa, ar vienu kāju pieskarties zemei," uzsver Zaura.

Braucot ar velosipēdu, bērna mugurai jābūt atslābinātai, saglabājot taisnu līniju starp gurniem un pleciem, kā arī neitrālu mugurkaulu (nedaudz noliecoties uz priekšu, bet nemetot kūkumu). Optimāli, ja bērns brauc, noliecies uz priekšu tā, lai viņa rokas un ķermenis veido 45 grādu leņķi.

Labāk, ja ķermenis braucot ir vertikālā stāvoklī, nevis noliecies uz priekšu. Ķermeņa vertikālā poza ļauj koncentrēt bērna svaru virs velosipēda sēdekļa, un tas atvieglo braucamrīka vadību.

Bērnam ir jāspēj ērti satvert stūri - ar atslābinātiem pleciem un nedaudz saliektiem elkoņiem. Ja stūre ir par augstu, ķermeņa stāvoklis ir vairāk vertikāls, taču rezultātā tiek izstieptas rokas, savilkta plecu josla un kakls.

foto: Publicitātes foto
"Viena no galvenajām vecāku kļūdām ir velosipēda pirkšana "priekšdienām, kad bērns paaugsies"," saka velosipēdu, to detaļu un aksesuāru veikala Bikko.lv vadītājs Julijus Zaura.
"Viena no galvenajām vecāku kļūdām ir velosipēda pirkšana "priekšdienām, kad bērns paaugsies"," saka velosipēdu, to detaļu un aksesuāru veikala Bikko.lv vadītājs Julijus Zaura.

Vēl viens parametrs, kam jāpievērš uzmanība, ir velosipēda sēdekļa augstums. To mēra, sēžot uz sēdekļa, uzliekot papēžus uz pedāļiem un iztaisnojot kājas (ceļgali ir nedaudz saliekti - 20 līdz 40 grādu leņķī). Turklāt sēdeklim ir jābūt paralēli zemei. Ja tas novirzās uz leju, bērna rokām un muguras lejasdaļai ir lielāka slodze. Braucot ar velosipēdu, bērnu ceļgali nedrīkst pieskarties stūrei vai pacelties virs tās.

Ja velosipēda sēdeklis ir pārāk zemu, var sākt sāpēt ceļgali un muskuļiem var būt par maz spēka, lai mītu pedāļus. Tas ir līdzvērtīgi, it kā mēs visu laiku staigātu pietupienā – grūti un neefektīvi.

Savukārt, ja sēdeklis ir pārāk augstu, tad, minot pedāļus, tiek pastiprināti grozīti gurni, un ķermenis braucot šūpojas, nevajadzīgi noslogojot muguru un cirkšņu daļu.

Transportlīdzeklis nav rotaļlieta

Kā norāda Bikko.lv vadītājs Julijus Zaura, galvenais kritērijs, cik lielu velosipēdu izvēlēties, ir bērna augums. Velosipēda izmēru nosaka rāmja izmērs, ko mēra collās. Piemēram, 12 collu velosipēdi ir piemēroti bērniem augumā no 75 līdz 90 cm vai aptuveni 1,5 līdz 4 gadus veciem. Tie parasti ir aprīkoti ar palīgriteņiem, palīgrokturi, kas palīdz atbalstīt mazo velobraucēju, ķēdes aizsargu.

Populārie 16 collu velosipēdi ir piemēroti bērniem vecumā no 3,5 līdz 6 gadiem, 95-120 cm gariem. Tiek pārdoti arī vidēja izmēra 14 collu un 18 collu bērnu velosipēdi.

"Bērnu velosipēdu var iegādāties uz nedaudz ilgāku laiku, izvēloties to no mazākas auguma robežas, bet ne pārāk lielu, nepārsniedzot noteikto maksimālo robežu, lai bērnam nebūtu pārāk grūti un neērti braukt," galvenos principus izskaidro speciālists.

foto: Publicitātes foto

Tieši tāpat - pēc auguma kritērijiem - vajadzētu izvēlēties šobrīd ļoti populāros līdzsvara velosipēdus. Izvēloties līdzsvara velosipēdu, bērnam ir stingri jāstāv uz visas pēdas un kājstarpei jāsasniedz sēdekļa augstums. Tad bērns jutīsies droši un līdzsvara velosipēds nenodarīs kaitējumu viņa veselībai.

Uzmanība jāpievērš arī riteņiem. Daži līdzsvara velosipēdi ir paredzēti braukšanai mājas apstākļos, citi – ārā, jo spēj pārvarēt arī nelielus šķēršļus. Eksperts uzsver, ka velosipēds nedrīkst būt rotaļlieta: "Tirgū ir atrodami pat Eiropas Savienības valstīs ražoti spēkrati, kurus mēs kā speciālisti nevaram saukt par velosipēdiem. Jo tiem gandrīz nav skrūvju, velosipēdam raksturīgo detaļu, kuras var nomainīt, atjaunot, salabot. Šādi velosipēdi parasti ir paredzēti braukšanai mājas apstākļos. Ja jums ir vajadzīgs transportlīdzeklis, nevis rotaļlieta, šāds braucamrīks nebūs labākā izvēle.

Pareizi izvēlēts līdzsvara velosipēds vispirms attīsta bērna vestibulāro aparātu, trenē motoriku, māca orientēties vidē, izvairīties no šķēršļiem, izvēlēties pareizo ātrumu, stiprina muskuļus, uzlabo ķermeņa kontroli. Turklāt līdzsvara velosipēds dos bērnam iespēju jau ļoti agrā vecumā iemācīties braukt ar riteni, un tā būs lieliska prakse, kad mazais pēc tam pāries uz parasto divriteni.

Braucot ar balansa velosipēdu un pārejot uz parasto, bieži vien nav vajadzīgi papildu riteņi, jo bērns jau ir labi uztrenējis līdzsvaru.

Aksesuāri nav tikai smukumam

Pirms iegādājamies braucamrīku, iepriekš arī jāapsver, kādi velosipēda piederumi un aksesuāri būs vajadzīgi. Velosipēdu dizains un piederumi atšķiras - atkarībā no ražotāja. Dažiem velosipēdiem ir atbalsta kājas komplektā ar palīgriteņiem, dažreiz piederumi ir jāiegādājas papildus.

Ir bērnu velosipēdi, kuriem komplektā jau ir vairāk piederumu: bagāžnieks, dubļusargi, dekoratīvas lentītes stūrei. Citi – vairāk pasaulē atzītu ražotāju – vairāk atgādina pieaugušo velosipēdus: tikai ar nepieciešamajiem piederumiem – zvaniņu un atstarotājiem.

foto: Publicitātes foto

Speciālista pieredze liecina, ka dažādi aksesuāri, piemēram, pušķi pie stūres, grozi, uzlīmes, lielākoties patīk bērniem, taču bieži nav pa prātam vecākiem. Taču eksperts vecākiem vēlreiz atgādina: vajadzētu bērnam pašam atļaut izvēlēties velosipēdu. Un, ja viņam ir svarīgi aksesuāri un dažādi nieciņi, lai viņš par tiem priecājas. Jo īpaši tāpēc, ka uzticamu ražotāju aksesuāri ir droši un pārbaudīti, turklāt visi bērnu velosipēdu piederumi ir viegli noņemami, ja vajadzīgs.

Starp citu, bērnu velosipēdu var droši izvēlēties arī internetā. Svarīgākais ir zināt bērna augumu – un ar to pietiks, lai speciālisti piemeklētu pareizo braucamrīku. Kā liecina viņu pieredze, ja atbrauc velosipēdu pirkt uz veikalu, bērns pamēģina divus vai trīs, un tad nogurst.

Tātad, saprotot prioritātes un ņemot vērā, kādam mērķim transportlīdzeklis tiks izmantots, velosipēdu var viegli izvēlēties internetā. Jāzina tikai parametri, un pēc izmēru tabulām vai ar konsultanta palīdzību ātri atradīsiet īsto riteni. 

Tas ir daudz vienkāršāk arī tāpēc, ka nevajadzēs atrunāt bērnu no viņa izvēles. Mazajam velobraucējam var ļaut izvēlēties savējo tikai no tādiem velosipēdiem, kas atbilst vecāku izvirzītajām kvalitātes prasībām. Tas ir - iegādāties patiešām kvalitatīvu braucamrīku, nevis tikai bildīti uz tā.

Ja tomēr rodas šaubas, pērkot bērnu velosipēdu internetā, vienmēr varat zvanīt vai rakstīt Bikko.lv speciālistiem: viņiem ir pietiekama pieredze, lai palīdzētu izvēlēties labāko variantu.

Prioritāte ir drošība

Kad pareizais velosipēds atrasts, paliek tikai viens jautājums – papildu aizsardzības līdzekļi. Vai tie patiešām pasargās, un kādus izvēlēties.

Lietotu autosēdeklīšu un lietotu ķiveru iegāde varbūt palīdz ietaupīt naudu, taču šāds risinājums ir ļoti riskants. Ķivere var būt bojāta, turēta nepareizos apstākļos (saulē, lielā salā), varbūt ir beidzies lietošanas termiņš, taču jaunie īpašnieki par to netiek brīdināti.

foto: Publicitātes foto

"Ķivere maksā dažus desmitus eiro. Izdosies nedaudz ietaupīt, pērkot lietotu, taču šāda pieeja ir tuvredzīga. No otras puses, ir jāizvēlas pareizā ķivere, un tām ir dažādi izmēri.

Svarīgi arī, lai bērnam ķivere patiktu, lai viņš labprāt to lietotu, jo tas ir būtiski. "Kritiens ar velosipēdu visbiežāk nav pārāk sāpīgs vai ļoti bīstams, taču ceļu satiksmes negadījumā ķivere izglābj dzīvību - vairāk argumentu, domājams, nevajag," piebilst eksperts.

Ķiveres ir pieejamas izmēros no XS (49 cm) līdz XL (no 62 cm). Lai noskaidrotu, kura ķivere vislabāk derēs jūsu bērnam, aptiniet ap galvu lentīti - 1 cm virs ausīm un pieres. Kad aizsargķivere ir uzlikta uz galvas, tā nedrīkstētu spiest, un, pievelkot ķiveres regulētāju un kustinot galvu, ķiverei nevajadzētu arī nokrist. 

Lētākās ķiveres var atbilst minimālajām drošības prasībām, taču tās nav ergonomiskas - atšķirībā no pārbaudītu zīmolu ražojumiem. Kvalitatīvas ķiveres, ja izvēlaties pareizo izmēru, nespiež, ir ērtas un, pats galvenais, ir drošas.

Reklāmas raksts publicēts sadarbībā ar velosipēdu, to detaļu un aksesuāru veikalu Bikko.lv